Kavárna v Kosatci má zase dveře dokořán

 

 

 

 

 

Tahle zpráva potěšila všechny, kdo tam rádi chodili mlsat, obědvat, nakoupit chutné pečivo či jen tak posedět u kávy, limonády či pivka. Od pondělí 14. srpna je po rekonstrukci opět otevřena kavárna v pardubickém Kosatci! Navštívit ji můžete od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin. Je nadále zcela bezbariérová, s dostatečným prostorem pro kočárky. V letním období si hlavně děti přijdou na své v přilehlé zahradě s pískovištěm, basketbalovými koši, kuličkovým hřištěm či dřevěnou mašinkou. Nově jsou k zapůjčení házecí kroužky, pétanque, házecí talíře (frisbee) a finská kolíková hra Mölkky.

Specialitou kavárny je medovník upečený v kosatčí kuchyni. V běžné nabídce jsou i domácí koláče, jablečný štrůdl, zmrzlinové poháry, ale třeba i tmavé pečivo nebo bagetky.

Neváhejte, a přijďte pobejt!

(pel)


Leták


Státní zámek Slatiňany bude otevřen dokořán vozíčkářům a lidem se zrakovým či sluchovým postižením

 

 

Národní památkový ústav ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením nabízejí speciální prohlídku státního zámku ve Slatiňanech v pondělí 11. září. Jejím smyslem je zpřístupnit památku zdarma osobám se zdravotním postižením, jejich asistentům či doprovázejícím rodinným příslušníkům. Zájemci se musí přihlásit a rezervovat si konkrétní čas prohlídky nejpozději 5. září u Lenky Skokanové, telefon: 736 751 202, e-mail: pardubice@nrzp.cz.

Účastníci si dopravu do Slatiňan, městečka u Chrudimi, zajišťují sami. Dostupnost zámku automobilem (včetně parkování), vlakem či autobusem je uvedena na stránkách https://www.zamek-slatinany.cz/cs/informace-pro-navstevniky/jak-se-k-nam-dostanete.

Pro návštěvníky budou připraveny čtyři prohlídkové skupiny: dvě pro osoby s tělesným postižením včetně uživatelů (jen) mechanického vozíku, jedna pro osoby se zrakovým a jedna pro osoby se sluchovým postižením.

Základní informace o průběhu akce

Zámek bude otevřen v 8 hodin. Komentovaná prohlídka interiéru, která potrvá zhruba hodinu a půl, se uskuteční v 1. patře zámku. Vozíčkářům pomůžou s přemístěním středoškolští studenti z Pardubic ‒ budoucí záchranáři a hasiči. Kdo bude chtít, může se pak ještě vydat na zhruba půlhodinovou komentovanou prohlídku zámecké zahrady.

Časový harmonogram prohlídek:

9:00 – osoby s tělesným postižením včetně vozíčkářů, maximálně 8 osob;

9:30 – osoby s tělesným postižením včetně vozíčkářů, maximálně 8 osob;

10:30 – osoby se zrakovým postižením, maximálně 15 osob;

11:00 – osoby se sluchovým postižením, maximálně 15 osob (s tlumočením do českého znakového jazyka).

Sraz účastníků je na nádvoří zámku, nejpozději 30 minut před začátkem prohlídky. Součástí areálu je bezbariérová toaleta.

Tato akce je mimochodem součástí dlouhodobého cyklu „Památky bez bariér“. Memorandum o spolupráci zmíněné v úvodu článku bylo podepsáno na státním zámku Kozel v červnu 2017; loni v září byl podobně zpřístupněn císařský zámek Zákupy.

Za věrohodný pramen údajů o přístupnosti státních hradů a zámků v Česku lidem s různým zdravotním postižením lze považovat stránku www.npu.cz/cs/hrady-a-zamky/pristup-pro-handicapovane. Lze na ní najít abecedně seřazený a informačně bohatý seznam objektů, které si mohou prohlédnout vozíčkáři a zrakově nebo sluchově postižení lidé.

(pel)


Čtvero jeskyní přístupných i vozíčkářům

 

 

 

 

Jde o Punkevní jeskyně s propastí Macocha, Sloupsko-šošůvské a Výpustek v Moravském krasu a Na Špičáku v podhůří Jeseníků, mezi obcemi Písečná a Supíkovice. Nejen krápníkovou výzdobu nebo průzračná jezírka tam můžou obdivovat i návštěvníci na vozíku, případně se zhoršenou schopností pohybu.

Každá se přitom od ostatních odlišuje, je něčím charakteristická. A každá zanechá v duši člověka velmi příjemný pocit ‒ navzdory skutečnosti, že kvůli vnitřním prostorám (nedostatečná šířka cesty, její přílišný spád apod.) uvidí s berlemi či na vozíku jen některé její krásy. Ale jsou i výjimky: od roku 2014 je například otevřena zcela bezbariérová trasa až na dno propasti Macochy.

Pokud tedy jsou mezi čtenáři našeho newsletteru příznivci „dobrodružných“ letních výprav, můžou si zvolit i cestu hluboko do podzemí. Veškeré potřebné informace o „bezbariérových“ jeskyních zveřejňuje webová adresa https://moravsky-kras.caves.cz/info-vozickari.

(mk)


Centrum Kosatec obstálo v prověrce a dál je držitelem značky spolehlivosti

 

Loni v červenci se v záhlaví našeho portálu www.centrumkosatec.cz objevil nový symbol „Prověřená veřejně prospěšná organizace“. Jde o značku spolehlivosti, která potvrzuje, že Česká abilympijská asociace jako její držitel (jak uvádí portál správce značky, kterým je Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, AVPO) „řádně naplňuje své poslání a hospodárně využívá získané prostředky“. Soukromí dárci mají proto jistotu, že jejich finanční podporu využije Kosatec smysluplně a efektivně.

Značku uděluje s platností na tři roky Rada pro hodnocení spolehlivosti po důkladném posouzení žadatele nezávislými experty z oblasti financování a řízení neziskovek. Díky členství AVPO v mezinárodní asociaci správců takovýchto značek z 16 států světa jde o oficiální potvrzení, že činnost Kosatce odpovídá mezinárodním standardům.

Asociace a její Centrum Kosatec se tak staly součástí skupiny transparentních organizací, kterým jde o dobrou pověst neziskového sektoru v Česku. V současnosti se touto visačkou kvality může v naší zemi prokazovat 32 neziskovek. Jejich seznam a další informace lze najít na stránkách www.avpo.cz.

Letos v srpnu mohla Pavlína Potůčková, ředitelka našeho Centra, oznámit, že jsme úspěšně prošli další prověrkou. Jsme tedy nadále držiteli zmíněné značky. Ředitelka ochotně odpověděla na několik otázek.

– Co konkrétního nám členství v AVPO přináší?

Žádost o prověření našeho spolku jsem podala za Centrum Kosatec z jednoho hlavního důvodu – chtěli jsme si vyzkoušet, jak na tom jsme. Díky prověřování jsme mohli být upozorněni na některé oblasti: o některých jsem věděla, o některých ne. A díky nastavenému časovému limitu jsme se s některými kolegy vrhli do zpracovávání potřebných směrnic, administrativy, což jsme předtím odkládali. Dobrá věc se podařila a značku jsme získali. Během roku jsme neusnuli na vavřínech a znovu pilně pracovali, a tak jsme mohli doložit další odvedenou práci – nový strategický plán, opravené některé směrnice, popisy pracovních míst… Jsem na to za nás pyšná.

Samozřejmě má pro nás udělení a udržení značky velký smysl z hlediska našeho renomé a informujeme tak spolupracující firmy, dárce i zákazníky, že se stále snažíme na sobě pracovat a zdokonalovat, ač nám chybí legislativa.

– Jak probíhá komunikace v AVPO? Výhradně přes internet?

Ne. Vloni jsme se účastnili setkání členů AVPO v Neratově a letošní setkání bude 21. a 22. září v Pardubicích. Centrum Kosatec poskytne prostory na setkání a zajistí workshopy, doprovodný program i občerstvení. Počítáme s účastí asi 55 lidí, bude to náročná akce.

– Jak vypadala prověrka, kterou jsme letos museli projít?

Už jen rozhodnutí, zda do toho jít, či ne, bylo náročné. Nemáme dostatek erudovaných lidí, kteří by byli schopni na zlepšování kvality pracovat. Ani samotné získání značky jednoduché vůbec nebylo… A stalo se mi, že ač jsem požádala o spolupráci některé dnes již bývalé kolegy, spoluúčast mi odmítli. Přesto jsem úsilí nevzdala a s těmi nejlepšími jsme to dotáhli.

– Na podzim chceme v Pardubicích otevřít Sociální centrum Kosatec II. Bude se značka kvality automaticky vztahovat i na něj?

AVPO uděluje značku na základě prošetření procesních, personálních aktivit ve firmě jako celku. Prověřuje hospodaření, strategické plánování, zapojování zaměstnanců do plánování, personální agendu. Nerozlišuje provoz od provozu. Takže ano, spolek Centrum Kosatec má udělenou značku na další rok se všemi svými provozy.

(pel)


Zapojte se do soutěží Vládního výboru!

Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením (VVOZP) v srpnu vyhlásil 30. ročník Ceny za publicistiku zaměřenou na téma zdravotního postižení a zároveň fotografickou soutěž na téma „Také to zvládnu!“. Obě soutěže jsou vyhlašovány s cílem upoutat pozornost médií ke komunitě lidí se zdravotním postižením a jejich prostřednictvím pozitivně ovlivňovat mínění a postoje veřejnosti vůči nim.

Cena za publicistické práce je udělována ve třech kategoriích: televizní, rozhlasové a tiskové. Ve všech mohou být díla uveřejněna také prostřednictvím internetu. Přihlásit lze dílo publikované od 1. října 2022 do letošního 30. září.

Autorské počiny lze posílat do 30. září; rozhoduje razítko podací pošty nebo osobní doručení na adresu Úřad vlády ČR, sekretariát VVOZP, nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1. Dílo se povinně předkládá ve 3 kopiích. Je také možné zaslat přihlášku i díla v elektronické podobě na e-mail jelinkova1.martina@vlada.cz.

Zájemci o účast v této soutěži mohou též použít přiložený formulář (ZDE), který však není povinný. Díla tedy lze přihlašovat i stejným způsobem jako dosud, bez formuláře.

Fotografická soutěž na téma „Také to zvládnu!“

Do ní mohou být přihlášeny takové fotografie, které výborně zachycují schopnosti a dovednosti osob se zdravotním postižením při zvládání činností vztahujících se k osobnímu či pracovnímu životu. Téma navazuje na vyhlášený Evropský rok dovedností, jehož cílem je ukázat, že i osoby s postižením mohou žít aktivně a plně rozvíjet svůj potenciál v různých oblastech (třeba v kultuře, sportu, rodinném životě či zaměstnání).

Snímky se přihlašují do soutěže na sekretariátu VVOZP, konkrétně na e-mailu fotosoutez@vlada.cz do 15. října. Fotografie se zasílají ve formátu JPG ve velikosti max. 6 MB. Přihlásit se mohou profesionálové i amatéři z Česka, do soutěže budou přijaty od každého autora maximálně 3 fotografie. Použít lze formulář (ZDE), který však není povinný. Fotografie je tedy možné přihlašovat stejným způsobem jako doposud, bez formuláře.

Kompletní propozice obou soutěží lze najít na stránkách www.vlada.cz/cz/pracovni-a-poradni-organy-vlady. Na dotazy ochotně odpoví Martina Jelínková, tajemnice Vládního výboru, na uvedeném e-mailu či telefonech 224 002 316 a 725 048 335.

(pel)


Křížovkářské okénko

Ani v případě této netradiční „mozkolamky“ by neměli luštitelé mít nějaké zásadní problémy o odhalením správných tajenek.

Následující krok k získání originálního hrníčku pro křížovkáře z keramické dílny Centra Kosatec nedoznal nižádných změn: na e-mailovou adresu milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz stačí poslat jejich znění s příslušnými čísly a připsat korespondenční adresu kvůli zasílání ceny poštou. Existuje ale jednodušší způsob – po předchozí domluvě na uvedeném e-mailu si hrníček osobně vybrat v Kosatci.

(mk)


Ze skicáře laického hvězdáře

Podle čínské pověsti jde o pasáčka, který se dostal na oblohu díky své paní, nebeské švadleně. Hezké menší souhvězdí, viditelné od června do konce roku, je dnes uznáváno jako dědictví antiky, ale jednou provždy ho pojmenovali už Mezopotámci ve druhém tisíciletí před Kristem. Pouhým okem lze spatřit jeho křídla a trup, zatímco hlavu před námi Orel částečně skrývá. Avšak člověk si ji snadno představí, když ví, že na obloze tenhle dravec letí proti větší Labuti.

Na nebi vytváří zajímavou scenérii s Herkulem, který vystřelil Šíp, aby ho zabil. Podle známé řecké báje totiž orel každý den vykloval játra nesmrtelnému Prométheovi pykajícímu za to, že lidem přinesl vědomosti a oheň. Jeho utrpení ukončil až zmíněný rek, když krutého ptáka zlikvidoval… V souhvězdí je nejjasnější Altair, spodní vrchol výrazného letního trojúhelníku, který je základní pomůckou při orientaci na noční obloze. Inu, orel much nelapá, jak praví české přísloví. Ten prostě kraluje a nikdo ho nesmí přehlížet.

Miloš Pelikán