Bilancujeme uplynulý rok

Již přes 25 let usiluje Česká abilympijská asociace o integraci osob se zdravotním postižením do společnosti, zejména poskytováním sociálních služeb, sociálním podnikáním a konzultacemi bezbariérovosti. Za loňský rok jsme navíc rozšířili službu sociální rehabilitace o pobytovou formu, zahájili jsme provoz bistra v pardubické poliklinice KOLF, pořídili tkalcovský stav, zapojili se do projektu Culture Buddy a úspěšně zakončili dvouletý projekt Pracovně rehabilitační středisko.

Bistro v poliklinice KOLF

Navštivte naše rekonstruované bistro v poliklinice KOLF! Pochutnáte si na ručně vyráběném pečivu nebo si můžete dát koláčky, rohlíky, housky, chlebíčky, či slané i sladké svačinky. Zakoupit si můžete také naše výborné chleby, pomazánky a zeleninové i ovocné saláty.

Sociální rehabilitace pobytovou formou

Během poskytování služby sociální rehabilitace se naše pracovnice dozvěděly od klientů o nedostatku bezbariérového ubytování v Pardubicích. Jejich tým na tuto potřebu zareagoval a sepsal úspěšný projekt pro rozšíření služby sociální rehabilitace o pobytovou formu. V současné době provádíme v nově zakoupené budově vedle Kosatce stavební úpravy odpovídající požadavkům bezbariérovosti. Otevřeme ji koncem letošního roku.

Culture Buddy

Že nespíme na vavřínech, dokazujeme i v jiných aktivitách spočívajících mimo hlavní cíle Centra Kosatec. Ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic se podílíme na aktivitě Culture Buddy: v češtině to znamená „kulturní parťák“. Oč jde? Dobrovolníci doprovázejí osoby se zdravotním postižením na všelijaké kulturní akce a tak jim zajišťují větší dostupnost příjemných zážitků ve městě.

Pracovně rehabilitační středisko

Po dvouletém úsilí jsme v Kosatci úspěšně zakončili projekt Pracovně rehabilitační středisko (PRST), na kterém jsme spolupracovali společně s brněnskou organizací AGAPO, Asociací pracovní rehabilitace a Úřadem práce ČR. Cílem je ověřit funkčnost a efektivitu pracovně rehabilitačního střediska a prozkoumat přínosy a bariéry související s konceptem, který v naší zemi funguje dnes. Laicky řečeno: Jde o pomoc osobám s nízkou zaměstnatelností, která je zaměřena na rozšíření jejich možností s konečným cílem nástupu do zaměstnání. Projekt je v současnosti vyhodnocován.

(ben)

Razam a Iva Marešová v Kosatci

 

Ve středu 22. února se v Kosatci koná koncert skupiny Razam a Ivy Marešové. Začne v 19 hodin. Lístky za 350 korun ještě seženete v kavárně Centra Kosatec.

Razam znamená bělorusky spolu. Kapela patří ke zpěvačce známé z pražských muzikálů, která v minulosti spolupracovala třeba s Precedensem, Blue Effectem nebo Čechomorem. Její tvorbu lze charakterizovat jako world music se silnými slovanskými kořeny. „Ač se nepohybujeme na poli lehké zábavy, po každém koncertě za námi chodí lidé a jsou nadšeni. Hodně je myslím oslovuje slovanský duch, syrovost a zemitost naší hudby ve spojení s tím, že kluci jsou skvělí instrumentalisté,“ řekla Marešová předloni v jednom článku. Víc netřeba dodávat: Přijďte na únorový koncert v Pardubicích!

                                                                                                                             (pel)


Podpořte nás žetonem za nákup

v pardubickém Tescu!

Česká abilympijská asociace přihlásila do 12. kola grantového programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“ zajímavý projekt „Vybavme sál pro osoby s hendikepem v Centru Kosatec“. Záměrem je modernizovat ho tak, aby se v něm zlepšily podmínky pro návštěvníky s jakýmkoliv zdravotním postižením.

Hlasujte pro renovaci „kosatčího“ společenského sálu. Víc než 10 let se v něm konají třeba zážitkové semináře, koncerty či taneční hodiny. Jak postupovat? Nakupujte do neděle 12. února v pardubickém hypermarketu Tesco (Masarykovo náměstí 1950, vedle OCAtrium Palác) a dostanete žeton, který vhodíte do boxu pod červeně zvýrazněným textem.

Výsledky budou vyhlášeny nejpozději v pondělí 27 února. Každý vítězný projekt získá 45 tisíc korun. Průběžný stav hlasování lze sledovat na webu https://itesco.cz/pomahame/.

(mk)


Proč chybí sociální pracovníci?

Rozsáhlá, přesto potřebám lidí nedostačující je síť sociálních služeb v naší zemi. Základní stavební kámen v legislativě byl v podobě zákona přijat v roce 2006 a základním „předmětem úpravy“ jsou samozřejmě klienti: fyzické osoby v nepříznivé sociální situaci. Publicita zaměřená na nejbolavější místa systému, třeba příspěvek na péči či financování poskytovatelů služeb, je solidní.

Málo se však mluví a píše o velmi těžkém postavení samotných sociálních pracovníků, kteří mají existenční problémy, protože za svou práci nedostávají solidní mzdu. Možná právě proto je jich v Česku zoufalý nedostatek

Velmi dobrý článek k tomuhle tématu v lednu na internetu zveřejnila Martina Zikmundová z České asociace streetwork. Najdete ho ZDE.

(pel)


Abilympiáda nebude ani letos

Počátkem ledna rozhodlo vedení České abilympijské asociace zrušit dvoudenní festival zážitků a boření bariér AbiFest, a to včetně abilympiády (plánovaný termín konání byl pátek 26. a sobota 27. května).

(mk)


Křížovkářské okénko

Letošní první křížovka se vrací do roku 2022, roku čtvrtstoleté existence České abilympijské asociace. Konkrétně se týká udělení jednoho ocenění.

Vyluštěné tajenky včetně jejich číselného označení posílejte na e-mail milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz. Při jejich správném znění obdržíte originální cenu z „kosatčí“ keramické dílny. Doručuje ji pošta, z toho důvodu připište prosím korespondenční adresu. Můžete se ovšem na uvedeném e-mailu předem domluvit a pro odměnu si dojít do Centra Kosatec.

(mk)


Ze skicáře laického hvězdáře

Tenhle útvar zahrnul už v 1. století do základních souhvězdí Ptolemaios, uznávaný matematik, astronom, astrolog a muzikolog. Nejspíš proto, že Velký pes byl a je na severní obloze viditelný pouhým okem.

Stojí za zmínku, že každá civilizace měla vlastní systém. Nakonec Mezinárodní astronomická unie (v roce 1930) na nebi ustavila 88 souhvězdí s jejich hranicemi. Z nich 48 nese pojmenování ještě z antických dob a jejich názvy se vztahují zejména k řeckým mýtům.

Přestože Velký pes v zimě vystupuje nad obzor jen do nevysokých výšek (přináleží totiž k jižní obloze), jeho nejjasnější hvězda Sirius je k nepřehlédnutí. Na Zemi z něj dopadá tisíckrát víc světla než z nejslabší hvězdičky viditelné pouhým okem.

K souhvězdí se vztahuje více bájí. Podle jedné z nich Velký pes představuje věrného Orionova společníka. Proto svého pána, náruživého lovce, věrně provází i na noční obloze.

(pel)