Nevíte, jak zabavit v srpnu vaše děti? Přihlaste je na příměstský tábor

Během příměstského tábora čeká na děti i výlet do přírody. V červenci se vydaly k lesní studánce poblíž Chocně.
Během příměstského tábora čeká na děti i výlet do přírody. V červenci se vydaly k lesní studánce poblíž Chocně.

Centrum Kosatec pořádá ve druhé půlce prázdnin zážitkový příměstský tábor pro děti od 6 do 12 let. Uskuteční se od 12. do 16. srpna. Chlapci a děvčata si užijí spoustu netradičních zážitků, výletů, pohybu venku a kreativního tvoření.

Cena za celý týden za jedno dítě je 2 tisíce Kč, za jeden den 440 Kč. Podrobnější informace lze najít na stránkách www.centrumkosatec.cz nebo je sdělí Hana Stieranková na telefonu 777 303 730 či e-mailu hana.stierankova@k2p.cz.

(pel)

Zveme vás do Kosatce na den otevřených dveří!

Integrační centrum Kosatec zanedlouho oslaví osm let své existence. Jeho dveře se otevřou dokořán v úterý 17. září v 9 hodin. Na prohlídku impozantní bezbariérové budovy, v případě zájmu i komentovanou, se mohou vydat dospělí i děti. Přichystán bude také workshop zaměřený na tvorbu přáníček s motivem srdce nebo  zážitkový seminář a každý návštěvník se bude moci zapojit do malování společného obrazu. Česká abilympijská asociace, provozovatel Kosatce, srdečně zve na malou oslavu.

(pel)


Navštivte pardubický veletrh sociálních služeb!

Veletrh s podtitulem „Žijeme v pestrém světě“ se uskuteční v rámci hojně navštěvovaného Sportovního parku Pardubice ve středu 14. srpna od 10 do 18 hodin. Na prostranství vedle fan zóny zájemce seznámí s aktivitami pro osoby se zdravotním postižením přes dvě desítky vystavovatelů. Chybět nebudou tvořivé dílny a soutěže pro děti.

Stálým dějištěm více než týdenní akce je park Na Špici u soutoku Labe a Chrudimky a jeho nejbližší okolí. Sportovní park se letos otevře v sobotu 10. a potrvá až do neděle 18. srpna. Vstup je zdarma. Podrobné informace o přichystaném programu lze najít na stránkách www.sportovnipark.cz.

(mk)


„Prostě jsem si chtěla zkusit něco nového,“

říká Blanka Svetlíková z Lanškrouna, která letos zvládla čtyři disciplíny

Ubrouskovou techniku si paní Svetlíková poprvé zkusila až na abilympiádě. A bylo z toho druhé místo! foto: Ivana Hronová
Ubrouskovou techniku si paní Svetlíková poprvé zkusila až na abilympiádě. A bylo z toho druhé místo! foto: Ivana Hronová

– Jste pro mě tak trochu raritou. Moc často se nevidí, aby se někdo střemhlav vrhnul do abilympijských disciplín, ve kterých nikdy nesoutěžil. I když samozřejmě vím, že jste chtěla vyjít vstříc pořadatelům, kteří museli rychle řešit nedostatek soutěžících. Kde v sobě berete tu kuráž?

No, ona je to spíš troufalost, prostě jsem si chtěla vyzkoušet něco nového. Dneska to byla batika, včera ubrousková technika: činnosti, které jsem nikdy nedělala. A k nim jsem si přibrala aranžování suchých květin, které sice trochu znám, občas si doma připravím vázu s květinami, ale nikdy jsem téhle dovednosti nesoutěžila.

– Hovoříme spolu ve chvíli, když už máte tři soutěže za sebou. Jak jste dopadla?

V aranžování a ubrouskové technice jsem byla druhá, batika nedopadla dobře. No a dneska odpoledne mě ještě čeká malování na kameny, ve kterém jsem na abilympiádě v minulosti už soutěžila… Nejvíc nervózní jsem byla v dekupáži, kde třeba používané laky pro mě byly naprostou novinkou.

– Co jste v ní měli za úkoly?

Vytvořit něco na vánoční téma. To bylo velice vtipné, protože já doma nenašla jediný ubrousek s tímhle námětem. A tak jsem šla do papírnictví, kde mě řekli, že už je léto. (smích) Ale naštěstí mě zachránily babičky, které měly vhodné ubrousky schované doma.

– Nejen vy, ale celá výprava z Lanškrouna má moje sympatie. Objevujete se na abilympiádě pravidelně, na tričkách dáváte najevo lásku ke zmíněnému městu, nebojíte se vyzkoušet nové věci. Vůbec první AbiFest je ale novinkou úplně pro každého, kdo sem do Pardubic jezdí. Jak na vás tahle premiéra působí?

Posun směrem k festivalovému dění se mi líbí. Je fajn, že abilympiáda nestagnuje a hledá nové cesty. Snad jen kdyby tady bylo víc kreativních dílniček, kdyby byla větší propagace a kdyby bylo víc soutěžících! Aby se nemusely rušit soutěžní disciplíny kvůli nedostatku zájemců.

Původně nás z Lanškrouna mělo přijet dvacet, ale nakonec je nás tady jen sedm: pořadatelé totiž museli zrušit třeba drhání, výrobu šperku, zdobení kraslic, háčkování nebo drátování. Je to škoda, protože následně jsme i my museli zklamat členy naší organizace (jde o místní organizaci Svazu tělesně postižených Lanškroun ‒ pozn. red.), kteří se sem těšili. Přitom jsme od sponzorů a města sehnali dostatek peněz na cestu a účastnický poplatek.

– Nakonec se zeptám na samotné soutěžení. Nakolik jste spokojená s podmínkami, které vám zajistila pořádající neziskovka?

Já myslím, že abilympiáda je organizačně velmi dobře připravená. Soutěžní disciplíny se střídají bez zbytečných průtahů a člověk musí počítat s tím, že když se do nějaké přihlásí, nestihne se podívat na všechno, co ho zajímá. Z ostatních oborů se mi moc líbilo cukrářství a studená kuchyň.

Pořadatelům bych asi vytknula jen jídlo, třeba rizoto k večeři za moc nestálo. A také mi připadalo nedůstojné, že jsme seděli kdesi ve velké chodbě, a ne v klasické restauraci jako ještě před několika lety.

Miloš Pelikán
Pozn. red.: Další články z letošního AbiFestu se během srpna objeví zde.


Zapojte se do soutěže o Ceny za publicistiku nebo do fotosoutěže Navzdory bariérám!

Vládní výbor pro zdravotně postižené občany (VVZPO) v červenci vyhlásil dvé tradiční akce: soutěž o Ceny VVZPO za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografickou soutěž Navzdory bariérám. Hlavním záměrem obou je pozitivně ovlivňovat mínění a postoje veřejnosti vůči lidem se zdravotním postižením.

 

Cena VVZPO za publicistické práce

Soutěží se ve třech kategoriích – televizní, rozhlasové a tiskové. Ve všech mohou být díla uveřejněna také prostřednictvím internetu. Přihlásit lze dílo ve 3 kopiích publikované od 1. října 2018 do 30. září 2019.

Uzávěrka je poslední zářijový den: rozhoduje razítko podací pošty nebo osobní doručení do podatelny na adresu Úřad vlády ČR, sekretariát VVZPO, nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1. Přihlášku i soutěžní příspěvky lze poslat také v elektronické podobě e-mailem na adresu valeskova.petra@vlada.cz.

Podrobné informace naleznete v propozicích Ceny VVZPO na stránkách https://www.vlada.cz/cz/ppov/vvozp/uvod-vvozp-17734.

 

Fotografická soutěž na téma Navzdory bariérám

Přihlášeny mohou být fotografie, které výstižně zobrazují okamžiky, kdy člověk se zdravotním postižením překonal stávající bariéry, ať už architektonické, informační nebo i mezilidské. Snímky se přihlašují do soutěže na sekretariátu VVZPO na e-mail fotosoutez@vlada.cz do 15. října 2019. Zasílají se ve formátu JPG ve velikosti max. 6 MB.

Soutěžit mohou profesionálové i amatéři z České republiky. Od každého autora budou přijaty maximálně 3 snímky.

Další informace naleznete v propozicích fotosoutěže na výše uvedených webovkách.

 

Na dotazy k oběma soutěžím odpoví Petra Valešková (dříve Nováková), tajemnice VVZPO, na telefonu 224 002 316 či e-mailu valeskova.petra@vlada.cz.

(pel)