AbiFest byl pro mě dlouhodobý stres, ale hlavně velká radost

Dvoudenní červnový AbiFest jsem coby hlavní manažerka připravovala už od loňského srpna. Co se mi ihned vybaví i teď, dva týdny po jeho skončení?

Jsem moc ráda, že se na zkoušku uskutečnila soutěž Abi pro NÁS. Nápad, který se mi zrodil v hlavě už v minulých letech, ale nevěděla jsem, jak ho realizovat. Nevěděla jsem, do čeho jdu, nevěděla jsem, co klienti zvládnou. Nevěděla jsem, jak pravidla nastavit. Byl to krok do neznáma a z mé strany vyloženě sázka do loterie, když jsem oslovovala poskytovatele sociálních služeb na Pardubicku… Mile mě překvapila jejich reakce a dokonce i nabídky pomoci.

Soutěžící byli úžasní a nadšení vítězů ve skládání puzzle, vyšívání a malování znaku Pardubic opravdové. Pro mne jasný důkaz toho, že i těžce hendikepovaní lidé chtějí soutěžit, chtějí se zlepšovat a dokáží se vybičovat k lepším výkonům.

Pavlína Potůčková předává ocenění Milanu Ševčíkovi z Prostějova, který na abilympiádě dlouhodobě patří k nejšikovnějším soutěžícím. foto: Iva Hronová

Pavlína Potůčková předává ocenění Milanu Ševčíkovi z Prostějova, který na abilympiádě dlouhodobě patří k nejšikovnějším soutěžícím.
foto: Ivana Hronová

Velmi si vážím spolupráce s pardubickým úřadem práce na burze zaměstnavatelů OZP. Oproti loňské abilympiádě se jí zúčastnilo mnohem víc zaměstnavatelů i zájemců o práci. A ze zpětné vazby od zaměstnavatelů vím, že na burze získali i kontakty na „opravdové“ zájemce o práci.

Myslím, že se vydařil i doprovodný program, který jsme obohatili o profesionály. Policie, hasiči, hudební kapely… Zmínit musím i nestárnoucího handbikera Héřu Volfa, se kterým se mi podařilo navázat spolupráci po několikaleté pauze, nebo Vladimíra Podneckého a jeho povídání o vozíčkářích pilotujících letadla.

Tradiční páteční večer v Kosatci, kterým jsme celý AbiFest zakončili, u dobrého jídla a pití a s doprovodem kapely, byl úžasný, pohodový, veselý. Tehdy jsem si řekla, že veselé a spokojené tváře účastníků mi stojí za několikaměsíční stres během příprav, který bohužel tak velkou akci provází.

Jsem ráda, že se mi podařilo sestavit tým šikovných lidí, kteří nad rámec svých povinností byli k dispozici až 15 hodin denně několik dní v týdnu všem soutěžícím, doprovodům, návštěvníkům AbiFestu. Bez nich bychom o příštím ročníku téhle akce už neuvažovali.

Pavlína Potůčková, hlavní manažerka AbiFestu 2019


Abilympiáda se vydařila i v rámci AbiFestu, soutěžících však nepřibylo

Pro 27. ročník národní abilympiády vyhlásila pořádající Česká abilympijská asociace 35 soutěžních disciplín. Nakonec se jich vzhledem k přihlášeným zájemcům a obecným pravidlům uskutečnilo 18, oproti loňsku o jednu více.

Pro malý zájem se bohužel nekonalo třeba drátování, dřevořezba či výroba svíček, zato se do soutěžního programu po určité pauze vrátilo aranžování květin v západním stylu, malba na hedvábí či paličkování. Své řemeslné a volnočasové schopnosti a dovednosti předvedlo v Pardubicích zhruba 70 soutěžících z celé republiky. Nejvyšší počet, 10 soutěžících, byl ve fotografování a malování na kameny. Nejúspěšnějším abilympionikem byl zkušený tělesně postižený Milan Ševčík, který ke dvěma zlatým přidal stříbro v batice.

Pokud jde o bodové hodnocení, byli rozhodčí letos velmi štědří. Vítězům 11 disciplín totiž tříčlenné poroty udělily za jejich výkon maximální počet bodů. Nikdo ze soutěžících nepodal oficiální protest a se zadanými úkoly i organizačním zajištěním panovala všeobecná spokojenost.

Sečteno a podtrženo: I letos se abilympiáda v ČSOB Pojišťovně areně vydařila, ale stále se potýká s nedostatečným zájmem lidí se zdravotním postižením o soutěžení. I proto se poprvé odehrála coby součást AbiFestu, který sklízel pochvalu zejména za bohatý zábavný program. (pel)

Vítězové na Abilympiádě 2019

Aranžování květin – západní styl
Jarmila Onderková (Praha)

Aranžování suchých květin
Jarmila Onderková

Batika
Eliška Fáberová (Rokycany)

Cukrářství
Pavla Indrová (Přerov)

Elektromechanická montáž
Stanislav Svetlík (Lanškroun)

Enkaustika
Lenka Korbelová (Krnov)

Fotografování
Patrik Krúpa (Třebechovice pod Orebem)

Keramika
Milan Ševčík (Vícov na Prostějovsku)

Košíkářství
Jan Výlet (Praha)

Malba na hedvábí
Ondřej Polanský (Hradec Králové)

Malba na sklo
Milan Ševčík

Malování na kameny
Tereza Olexová (Krnov)

Návrh plakátu
Helena Nejedlá (Krnov)

Paličkování
Dagmar Šopová (Choceň)

Pletení
Dana Šindelářová (Lanškroun)

Počítačová editace textu
Radka Kratochvílová (Plzeň)

Studená kuchyně
Pavla Indrová

Ubrousková technika
René Horváth (Krnov)

Medaile za letošní nejlepší výkony vyrobila keramická dílna Centra Kosatec.


Šanci dostali i lidé s mentálním postižením

K novinkám, které první pardubický AbiFest nabídl, patří i Abi pro NÁS. Oč jde, se dozvíte v následujícím rozhovoru. Poskytla nám ho Jaroslava Shejbalová, vedoucí denního centra Most do života.

– Odkud je vaše malá výprava?

Jsme z pardubického Mostu do života. Národní abilympiádu sleduju už spoustu let a vždycky mi bylo líto, že naši klienti s mentálním postižením se jí nemůžou zúčastnit. Ve většině soutěžních oborů by prostě neobstáli v přímé konkurenci třeba s vozíčkáři či lidmi zrakově postiženými. Přitom oni taky chtějí ukázat, že něco dovedou, a taky chtějí zažít úspěch.

– Podle dostupných informací se váš Most do života přímo podílel na přípravě Abi pro NÁS

Je to tak. Ve spolupráci s Českou abilympijskou asociací jsme se rozhodli, že zajistíme několik jednoduchých disciplín, které jsou opravdu na zkoušku. S trochou nadsázky se dá říct, že se při nich soutěžící spíš baví a hrají si. Prostě nejde o obtížné úkoly a náročné výkony: zvolili jsme třeba skládání obrázku z puzzle, vyšívání podle předlohy a malování znaku Pardubic… Vyhlásili jsme šest disciplín, nakonec se uskutečnily tři, které jsem právě vyjmenovala. Musím zmínit, že náklady pomohl financovat i pan hejtman z rozpočtu Pardubického kraje. Děkujeme mu!

– Jak hodnotíte „premiéru“ záměru dát na AbiFestu šanci lidem s mentálním postižením?

Původně byla znát od některých organizací jistá nedůvěra a obavy, jak bude Abi pro NÁS vypadat a jak to klienti zvládnou. Teď si myslím, že nám to podařilo. Věřím, že Abi pro NÁS bude v příštích letech pokračovat a že přibydou další neziskovky, které do soutěží vyšlou své klienty. Letos se zúčastnily čtyři: kromě nás ještě denní stacionář Slunečnice, denní stacionář MIREA a Základní a Praktická škola Svítání.

Miloš Pelikán


Nevíte, jak zabavit o prázdninách vaše děti? Přihlaste je na srpnový příměstský tábor!

Centrum Kosatec pořádá o letních prázdninách dva turnusy zážitkového příměstského tábora pro děti od 6 do 12 let. Prvý probíhá v těchto dnech, druhý se uskuteční od 12. do 16. srpna. Děti si užijí spoustu netradičních zážitků, výletů, pohybu venku a kreativního tvoření.

Cena za celý týden za jedno dítě je 2 tisíce Kč, za jeden den 440 Kč. Podrobnější informace lze najít na stránkách www.centrumkosatec.cz nebo je sdělí Hana Stieranková na telefonu 777 303 730 či e-mailu hana.stierankova@k2p.cz.

(pel)


Už jsou tady zas, Svatoanenské slavnosti plné krás

Na pomyslném dortu by letos měly 18 svíček. A to už je „dospělost“. Ano, tak dlouho trvá tradice Svatoanenských zahradních slavností v areálu Domova sv. Josefa ve východočeské Žirči. Bariéry mezi lidmi s postižením a bez něj tam budou padat a zábava zavládne v sobotu 27. července od 10 hodin.

Opět se můžete těšit na příjemně prožitý prázdninový den poutního charakteru a rodinného sdílení se spoustou zábavy, stánků lidových řemesel a prezentací chráněných dílen v opraveném barokním areálu a zámeckém parku. Slavnosti začnou poutní mší svatou, kterou bude celebrovat biskup královéhradecký Jan Vokál.

Příjemné letní chvíle v nádherném zámeckém parku může během slavností pokazit snad jen mizerné počasí.
foto: archiv redakce

Na třech scénách, v parku, v kostele a na nádvoří, je připraven bohatý kulturní program. V parku zahraje mladá alternativní rocková kapela Poslední lež ze Dvora Králové; staroměstskou atmosféru navodí skupina Klapeto z Náchoda; z téhož města přijede i bluegrassové duo Malina Brothers a nejen své příznivce potěší známá pražská kapela Bluesberry. Spoustu zejména fanynek přiláká zpěvák David Deyl, finalista ankety Šarmantní osobnost.

Na nádvoří zahraje legenda loutkového divadla, „komediant Boží“ Víťa Marčík a kouzla předvede duo Radek a Simona. Do kostela sv. Anny můžete přijít na společný koncert Slávka Klecandra (Oboroh) s Evou Henychovou; až z Drážďan přijede komorní barokní soubor Sempre Rubato a samozřejmě nebude chybět unikátní zvonkohra v podání Václava Uhlíře, který si přizve pozounistku Lucii Houdkovou.

Z doprovodných akcí zmiňme malování na obličej, jízdu na koni, dřevěný kolotoč na kliku, vláček, zvířata ze záchranné stanice v Jaroměři, skákací hrad či promítání filmu v podkrovním sále s kameramanem a režisérem Petrem Jančárkem. Muzeum cyklistiky nabídne prohlídku za symbolickou cenu.

Starodávnou atmosféru dotvoří flašinetář Roman Prouza. Bohaté občerstvení zajistí sociální podnik Pro-Charitu, bylinné sirupy přiveze firma Camellus, dobrou kávu si můžete dát v Café Damián. Určitě zaujme i putovní výstava Má vlast cestami proměn. Zájemci si budou moci po skupinkách prohlédnout prostředí, v němž se léčí lidé s roztroušenou sklerózou. Komentované prohlídky se uskuteční i v kostele sv. Anny a Bylinkové zahradě.

Svatoanenské zahradní slavnosti bude moderovat Josef Mádle, známý ze zpravodajství televize Prima. Vstupné je 70 korun pro studenty a důchodce, 130 korun pro dospělé osoby a 270 korun pro celou rodinu. Výtěžek bude použit na pořízení nových oken pro budovy Domova sv. Josefa a na další rozvoj rehabilitační a léčebné péče.

Nad akcí převzal záštitu Pavel Bělobrádek, poslanec parlamentu, zastupitel města Náchod a Královéhradeckého kraje.

Miloš Pelikán