I kavárna v Kosatci se zapojila do Adventu s vůní perníku

Advent s vůní perníku je v Pardubicích už známou akcí. Vznikla v roce 2020, kdy se kavárny ve městě prvně spojily a začaly nabízet návštěvníkům perníkové dobroty v rozličných podobách. Také letos si v kavárnách, cukrárnách a nově i restauracích návštěvníci můžou pochutnat na cukrovinkách vytvořených právě pro adventní čas.

 

 

 

Účastní se 33 provozoven, v nabídce je na padesát lahůdek: třeba perníkový cheesecake, rumové perníčky, perníkový nanuk či Porterdort. Z nápojů si určitě dopřejte kávu a horkou čokoládu s perníkovým kořením nebo perníkovým likérem, perníkové pivo, netradiční gin-gin bread nebo perníkovou mimózu.

Zavítat můžete i do kavárny v Centru Kosatec (ul. Sladkovského 2824), která láká na perníkové řezy s kokosem. Aktuální otevírací doba od pondělí do pátku by měla být uvedena
na stránkách www.centrumkosatec.cz.

(pel)


Úřad práce rozvíjí projekt Šance na práci: Pomůže několika tisícům lidí vyhnout se dlouhodobé nezaměstnanosti

Úřad práce ČR pomáhá těm, kteří ztratili zaměstnání a nedaří se jim delší dobu najít nové. Cílovými skupinami nového projektu jsou osoby po rodičovské dovolené, lidé ve vyšším věku nebo se zdravotním postižením, mladí lidé do 29 let bez praxe, studenti posledních ročníků škol, národnostní menšiny a ti, kdo si potřebují zvýšit kvalifikaci. Celkem má úřad k dispozici přes 373 miliónů korun z programu Zaměstnanost plus.

Nejde vlastně o jeden, nýbrž o 13 regionálních projektů nazvaných Šance na práci. Úřad odhaduje, že tak pomůže asi 4 tisícům klientů. Zajistí jim třeba rekvalifikační kurzy, proškolení ve finanční gramotnosti, sestavení plánu osobnostního rozvoje či poradenství v oblasti přípravy na pracovní pohovor. Účastníci také mohou získat příspěvek na úhradu jízdného, stravného a ubytování.

Zajímavá nabídka i pro zaměstnavatele

Příspěvek získají i zaměstnavatelé, kteří přijmou účastníka projektu, až na dobu 12 měsíců na společensky účelné pracovní místo. Mohou také vytvořit sdílené místo pro dva nebo více lidí s flexibilním pracovním časem. Díky tomu současně poskytnou více příležitostí, aniž by překročili stanovený týdenní limit pracovní doby (standardně 40 hodin).

Zájemci získají potřebné informace a pokyny na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR. Podrobnosti sdělí také zaměstnanci jeho call centra na bezplatné telefonní lince 800 77 99 00 či e-mailu callcentrum@uradprace.cz.

(pel)


Už je to jasné: V roce 2024 bude AbiFest i abilympiáda!

 

 

Dlouhé čtyři roky se v Pardubicích neuskutečnil AbiFest, Nejprve zaúřadovala striktní opatření proti šíření koronaviru, následoval malý zájem lidí o soutěžení. Teď je však jasné, že v příštím roce se situace změní: AbiFest a s ním též abilympiáda, národní přehlídka pracovních i volnočasových dovedností pro dospělé osoby s jakýmkoli zdravotním postižením, se bude konat v pátek 24. května v Enteria areně.

 

 

Organizátorem akce je Centrum Kosatec. Soutěžních oborů bude asi vyhlášeno méně než dříve, bohatý doprovodný program zůstane zachován. A přibudou v něm lákavé novinky… Večerní posezení u dobrého jídla a pití zpříjemní folkrocková kapela eNDee.

Disciplíny včetně pravidel budou vyhlášeny a aktuální informace se budou postupně objevovat na stránkách www.centrumkosatec.cz.

(pel)


Nadchod na pardubickém vlakovém nádraží je užitečný i hezký

 

 

Zhruba rok pracovali dělníci v Pardubicích na lávce pro pěší na hlavním vlakovém nádraží, která lidem usnadní, respektive zkrátí cestu ze sídliště Dukla. Od konce října je nadchod hotový a krajské město tak má další vizuální dominantu.

Chodci se na téměř třistametrovou lávku dostanou po eskalátorech. Vozíčkářům nebo rodičům s kočárkem poslouží výtahy ze všech nástupišť i ze vchodu v ulici K Vápence a na novém autobusovém terminálu B.

Nadchod bude otevřen až na jaře příštího roku, po zapojení potřebných technologií a provedení nezbytných úprav. Bezbariérové přemostění kolejiště ve tvaru tubusu je důležitým krokem k větší bezpečnosti a pohodlí cestujících. Kdo přijede v květnu do Pardubic na AbiFest, bude moct nápaditou stavbu obdivovat na vlastní oči. Podle plánu Správy železnic má být otevřena právě v tomto měsíci a sloužit bude čtyřiadvacet hodin denně.

(pel)


Na cenu Mosty 2023 můžete podávat nominace do konce roku

 

 

Každý náš občan i jakýkoliv právní subjekt může do 31. prosince navrhnout osobu za činnost ve prospěch lidí s postižením a projekt/aktivitu týkající se uvedené komunity na ocenění ve 21. ročníku soutěže Národní rady osob se zdravotním postižením. Nominovat přitom lze v kategoriích instituce veřejné správy, nestátní subjekt, osobnost hnutí osob se zdravotním postižením, zvláštní cena.

Mají-li tedy někteří čtenáři povědomí o chvályhodných činnostech zasluhujících si toto ocenění, nechť navštíví webovou adresu https://nrzp.cz/cena-mosty, kde je nominační formulář. Veškeré návrhy je nutno poslat e-mailově na adresu j.chudy@nrzp.cz nebo prostřednictvím pošty na adresu NRZP ČR, Partyzánská 1/7, 170 00 Praha 7.

Dějištěm slavnostního vyhlášení vítězů, na kterém zároveň převezmou cenu – umělecky ztvárněný most z lidských rukou z glazované keramiky, dílo akademické sochařky Jitky Wernerové –, bude ve čtvrtek 23. května 2024 Horácké divadlo v Jihlavě.

Všechny potřebné informace i průřez dosavadní historií ceny uvádí zmíněný web.

(mk)


Třicet tablet stačí aneb Jak čeští psychiatři pomáhají uklid(n)it jednu skupinu spoluobčanů

Pan Robert nemá zrovna šťastný život. Alespoň pokud tak můžeme soudit podle spotřeby psychiatrických léků, které každý den užívá. Ráno mu personál pobytové sociální služby v západních Čechách, v jejímž zařízení žije, nachystá ke snídani první várku. Tisercin, Oxazepam a Buronil, celkem šest tablet. V poledne a odpoledne se přidá dalších dvanáct pilulek stejných značek a odpoledne a navečer v lékovkách přibudou ještě Medorisper, Mirtazapin a Ketilept. Během jediného dne tak tenhle sedmapadesátiletý muž spolyká celkem třicet tablet léků určených pro léčbu psychóz, depresí a úzkostí. Za rok to dělá téměř jedenáct tisíc pilulek.

A teď jedno překvapení: pan Robert netrpí žádným duševním onemocněním. Přestože v jeho denním menu figurují hned čtyři léky určené pro léčbu schizofrenie a celkový součet jejich aktivních látek překračuje maximální doporučenou denní dávku, tenhle pacient žádnou psychózu nemá. Nemá diagnostikovánu ani depresi, úzkostnou nebo bipolární poruchu, k jejichž léčbě se používají ostatní preparáty. Je od narození mentálně postižený. A koktejl psychofarmak, která už desítky let užívá, slouží jedinému cíli – zajistit, aby se choval co možná nejspořádaněji.

Porozumět, nebo zastavit

O specifické skupině lidí s mentálním postižením nebo autismem, kteří vykazují projevy tzv. náročného chování, jsme na stránkách Respektu psali zhruba před rokem. Českou společnost tehdy zasáhla zpráva o zabití klientky jindřichohradeckého domova pro lidi s mentálním postižením Doroty Šandorové. Sedmatřicetiletá žena se vinou špatně nastaveného systému podpory postupně stávala černou ovcí svého zařízení, až jednu noc počátkem ledna roku 2021 nepřežila brutální zákrok svého pečovatele. Zločin spáchaný na bezbranné ženě s postižením přiměl politiky k příslibům změny a vzniku pracovní skupiny při Úřadu vlády, která hledá systémové řešení, aby se podobné tragédie neopakovaly.

Podle názoru odborníků lidem, jako byla Dorota nebo jako je pan Robert, ve zvýšené míře hrozí, že se stanou oběťmi týrání, zneužívání nebo jiného, jemnějšího, ale nevhodného zacházení. Narodili se se sníženým intelektem, většinou z důvodu vrozeného genetického postižení nebo poškození plodu v těhotenství, a mají horší schopnost chápat svět kolem sebe a domluvit se s ním. Jsou celoživotně odkázáni na podporu druhých lidí. Často nedokážou mluvit, takže své prožitky, potřeby a přání komunikují jediným způsobem, jaký jim jejich nervová soustava umožňuje – chováním.

A toto chování může být okolím vnímáno jako náročné nebo „problémové“, jak se říkalo dřív. Neklid, nespolupráce s pečovateli, sebepoškozování, rizikové útěky do neznáma, obnažování nebo třeba pojídání nejedlých předmětů – variant existuje bezpočet. Podle expertů na oblast mentálního postižení mají ale všechny takové projevy jedno společné. Člověk s omezeným intelektem jimi dává najevo, co potřebuje a co se mu nelíbí.

Úkolem rodiny, pedagogů nebo profesionálních pečovatelů v sociálních službách je zkoušet tenhle šifrovaný vzkaz rozluštit a nevyřčené potřeby naplnit, k čemuž v anglosaském prostředí vznikla celá jedna profese. Zmíněné riziko nevhodného zacházení vzniká ve chvíli, kdy se okolí nepokouší takovému člověku porozumět, ale chce jeho náročné chování především zastavit.

Dorota Šandorová zemřela následkem udušení poté, co ji asistent na noční službě surově zalehl na posteli, aby konečně dala pokoj a přestala personál sociální služby otravovat. Případ pana Roberta je pochopitelně odlišný: tlumení náročného chování masivními dávkami psychiatrické medikace není zločin. V západním prostředí však v poslední době sílí hlasy, že ani tenhle přístup k lidem s mentálním postižením, který se v minulém století považoval za běžnou praxi, nelze dál tolerovat ani odborně obhájit. Představuje dramatické narušení jejich práv, zdraví a kvality života, jaké by si člověk s běžnou výbavou nikdy nenechal líbit. Medicína zde zneužívá vlastní nástroje, aby omezila lidi, kteří ve skutečnosti potřebují něco úplně jiného.

Rušení velkých ústavů a přesun lidí s postižením do běžné komunity, kde mohou žít s adekvátní podporou onen dobrý, tedy vlastně normální život, naráží vedle kulturních a společenských bariér i na nedostatek kapacit malých komunitních služeb, které by péči převzaly. Tahle transformace je také drahá, ale v porovnání s obrovskými náklady na stávající síť ústavů je jasné, že mnohem spíše než o peníze jde o postupný posun mentálního nastavení celé společnosti.

úryvek z časopisu Respekt, listopad 2023


Křížovkářské okénko

Tentokrát se vrátíme do května roku 2000, abychom si připomněli aktivitu, kvůli které začal vycházet Abilympijský zpravodaj.

Vyluštění čtyř tajenek – pokud budou správné, originální keramická cena luštitele nemine – posílejte na e-mailovou adresu milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz. Připište i korespondenční adresu, chcete-li ji poslat poštou. Jinak postačí předchozí domluva na uvedeném e-mailu a je možné si ji v keramické „kosatčí“ dílně osobně vybrat.

(mk)