Uvařte si po francouzsku!

 

Alliance Française de Pardubice (AF) začala před šesti lety ve spolupráci s Centrem Kosatec pořádat v naší kuchyni Francouzské kulinářské ateliéry. Nyní máme dobrou zprávu: Některé recepty na předkrmy, hlavní chody a dezerty z tohoto zajímavého projektu, navíc i z gastronomie zemí, které užívají francouzštinu jako dorozumívací nebo úřední jazyk, lze najít v právě vydané kuchařce.

Nahlédnout do ní můžete v recepci Centra Kosatec, zakoupit za cenu 120 korun objednáním e-mailem na adrese af@afpardubice.com.

Bon appétit!

(mk)

Zábavná osvěta přiblíží život na vozíku, s poškozeným sluchem nebo zrakem

 

Zážitkový seminář realizuje Česká abilympijská asociace od roku 2004 a absolvovaly ho tisíce lidí. Je určený pro široké věkové spektrum – od malých dětí až po dospělé. Ti formou prožitku „na vlastní kůži“ zakusí skutečný život, pocity a problémy osob s tělesným postižením a s vadami sluchu a zraku.

K tématům tvořícím náplň semináře patří sebeobsluha při běžných úkonech, takzvaný stařecký oblek evokující pocity zhruba osmdesátiletého člověka, brýle simulující oční vady, jízda na mechanickém vozíku a manipulace s ním, jízda na handbiku, slepecká trať, Braillovo písmo a znakový jazyk, hmatové a sluchové pexeso či kreativní činnost při omezené motorice rukou. Účastník semináře si může i neformálně popovídat s hendikepovanou osobou a dozví se, jak se k ní vhodně chovat. V nabídce je i ukázka canisterapie.

O semináře je zájem, vhodná je včasná rezervace

Program obvykle trvá 90 až 120 minut, v závislosti na časových možnostech skupiny, jejím věkovém složení a zvolených aktivitách. Seminář, který většinou probíhá v Centru Kosatec, nabízíme v těchto variantách: pro jednotlivce a páry, pro firmy, státní správu a samosprávu, pro příměstské tábory, pro mateřské školy a též pro školy základní, střední a vysoké.

O zážitkový seminář je dost velký zájem, proto je vhodné zjistit si telefonicky, jaké termíny jsou právě volné. Tyto informace poskytnou a případnou objednávku zařídí Petra Tlustošová (mobil 734 642 161, e-mail petra.tlustosova@centrumkosatec.cz) či Tomáš Pokorný (mobil 774 554 701, e-mail tomas.pokorny@centrumkosatec.cz).

(pel)


Letecký den umožní lidem s postižením zdarma pohledy z ptačí perspektivy

 

 

V sobotu 17. června se v 9 hodin na letišti v Hradci Králové otevře nebe pro vozíčkáře i pro jiné osoby se zdravotním handicapem. Již 14. ročník oblíbené akce Open Skies for Handicapped, na kterou je vstup zdarma (návštěvníci s průkazem ZTP nebo ZTP/P navíc dostanou při registraci dárek), slibuje kromě hlavního lákadla, příležitosti absolvovat zdarma vyhlídkový let, také bohatý doprovodný program.

Jaká letadla tedy vynesou všechny zájemce do vzduchu? Připraveno jich bude pět: dva dvoumotorové turbovrtulové L-410, jednomotorový vzpěrový dvouplošník AN-2, vrtulník BELL 206 a dvoumotorová turbovrtulová CASA C-295M. Vozíčkáři, kteří mohou nasednout bez vozíku, budou moci použít jakékoliv z nich, ostatní budou mít k dispozici jen letoun CASA.

Doprovodné akce pobaví každého

Zatímco vyhlídkové lety jsou určeny jen pro osoby s postižením, doprovodný program je určený široké veřejnosti. Zmínit lze výstavu vojenské techniky a letadel včetně prohlídky jejich interiérů, vystoupení motocyklového kaskadéra, leteckých modelářů nebo ukázky techniky dobrovolných hasičů. Jezdit bude turistický vláček, děti pobaví klaun či skákací hrad. Na pódiu se vystřídají kapely Brass Avenue, Lejzy Beans či třeba The Golden Sixties.

Organizátoři pochopitelně nezapomněli ani na občerstvení: letos kompletní catering zabezpečí poprvé Centrum Kosatec.

Nepříznivé počasí akci nezruší, jen ji přesune do dvou velkých hangárů a dvou stanů. A možná dojde k omezení vzletů.

Letiště je na severním okraji Hradce Králové v místní části Rusek. Parkování zdarma bude zajištěno nedaleko, od výstupní zastávky Letiště nízkopodlažního autobusu MHD číslo 15 bude jezdit kyvadlová doprava.

Podrobné informace o Open Skies for Handicapped postupně uvádějí stránky osh-hk.cz.

(mk)


Sandra Pogodová v Kosatci poradí, jak si zvednout sebevědomí a být sám sebou

 

 

Máte už dost svých mindráků a předstírání, že jste někdo jiný? Chcete si rozumět a přijmout se takoví, jací jste, a nemít přitom strach, že vás ostatní možná nebudou mít rádi?

Existuje několik úhlů pohledů, a vy se na ně podíváte spolu se Sandrou Pogodovou, vtipnou a empatickou bavičkou a spisovatelkou, která vyzařuje gejzíry energie a její smích je nezapomenutelný. Právě v takovém rozpoložení vám ukáže, že jste úžasní takoví, jací jste. A věřte, že když se dostanete do situace, která ve vás vyvolá pochybnost, vybaví se vám její smích a lehkost… A zvládnete to.

Pogodová vystoupí v Centru Kosatec v úterý 27. června od 18 hodin. Lístky za 290 korun v předprodeji lze sehnat v tamní kavárně (telefon pro rezervaci: 723 565 241); přímo na místě budou stát 340 korun.

Po skončení pořadu Úhel pohledu se uskuteční autogramiáda spojená s prodejem knih, které napsala společně se svým otcem Richardem Pogodou.

Něco pro pobavení nakonec. V jednom předloňském rozhovoru na otázku: „Jaký je váš oblíbený šperk?“ Sandra Pogodová odpověděla: „Miluju ujeté nápady. Dvě šikovné holky z Brna udělaly kolekci šperků ve tvaru kosočtverce s čárkou uprostřed. Já si jeden z takových šperků vyvedených v barvách naší vlajky koupila. Teď si ho věším na krk při státních svátcích nebo na demonstracích, ať je vidět, kde jsme se ocitli.“

Miloš Pelikán


Křížovkářské okénko

Chcete originální keramický hrníček, který mohou získat jen a pouze křížovkáři? Nic nemožného… Stačí se několik minut soustředit a správné znění tajenky jistě bez problémů odhalíte.

Pak už ho jen pošlete na e-mailovou adresu milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz. Nezapomeňte připsat korespondenční adresu: cena se stále zasílá poštou. Máte-li možnost vyzvednout si ji osobně v Centru Kosatec, domluvte se předem na uvedeném e-mailu.

(mk)


Ze skicáře laického hvězdáře

Arabové viděli v tomto souhvězdí rozlomenou mísu, pro některé australské domorodce je bumerangem, zatímco jiný kmen od protinožců ho vnímal jako orlí hnízdo. Astronomy oficiálně přijatý název souvisí se známým řeckým mýtem: Severní koruna byla původně čelenka nebo korunka Ariadny, dcery krétského krále Mínóa.

S půvabnou dívkou je spojen příběh, v němž hlavní roli sehráli ještě Mínótaurus, nevlastní syn zmíněného krále, který měl lidské tělo a hlavu býka, statečný Théseus, který netvora zabil a díky Ariadnině klubku nití se dokázal dostat ven z jeho labyrintu, a bůh Dionýsos: ten dal princezně čelenku, aby ji utěšil v jejím stesku po Théseovi.

Po Ariadnině smrti vyhodil bůh čelenku na oblohu, aby ji už žádná žena nemohla nosit. Drahokamy se proměnily ve hvězdy a krásně září na jarním a letním nebi ve tvaru polokruhu. Severní koruna sice patří na naší polokouli k nejmenším souhvězdím viditelným okem, přesto je snadno k nalezení: leží mezi Herkulem a Honákem.

(pel)