Pardubičtí zastupitelé významně podpořili Centrum Kosatec a TyfloCentrum

Zastupitelé města schválili poskytnutí dotací dvěma organizacím, které se v Pardubicích starají o odstraňování bariér pro lidi s hendikepem. První z nich je Česká abilympijská asociace, která spravuje Centrum Kosatec, a tou druhou je TyfloCentrum, pomáhající osobám se zrakovým postižením.

„Cílem je odstraňovat bariéry pro lidi s hendikepem a předcházet jejich vzniku ve městě. Letos jsme se rozhodli podpořit investiční dotací ve výši 600 tisíc korun Českou abilympijskou asociaci. Naše dotace bude použita na stavební práce, které bezbariérově propojí stávající budovu Kosatce s novou budovou Kosatec II, kde vznikají nové prostory pro nácvik pracovních dovedností lidí s hendikepem, dva tréninkové byty a školicí prostor. Jde o aktivity a činnosti, které umožní těmto osobám vrátit se do běžného života,“ objasnil první náměstek primátora pro sociální politiku a zdravotnictví Jakub Rychtecký. A dodal, že pořízení objektu Kosatec II a rozšíření služeb financuje Česká abilympijská asociace z vlastních zdrojů a s výrazným přispěním dotace z Integrovaného regionálního operačního programu IROP.

„Centrum Kosatec, ve kterém Asociace sídlí a poskytuje většinu služeb, je moderní bezbariérové středisko. K jeho slavnostnímu otevření došlo v září 2011. Hlavními činnostmi spolku jsou dvě služby: sociální rehabilitace a osobní asistence. Důležité je i sociální podnikání jednak v oblastech gastronomie (máme vlastní pekárnu, výrobnu svačin, kuchyň, kavárnu, zajišťujeme cateringy na porady i oslavy), jednak v dílnách – keramické, šicí, tkalcovské či montážní. Kromě toho poskytujeme zážitkové semináře s lektory se zdravotním postižením a poradenství zaměřené na stavební bariéry a jejich odstraňování,“ informovala ředitelka Kosatce a místopředsedkyně spolku Pavlína Potůčková.

Zastupitelé na základě doporučení komise pro bezbariérovost podpořili činnost a provoz dvou odborných center na mapování a odstraňování bariér ve veřejných budovách a prostorách a dalších připravovaných projektech na území města. Zastupitelé navíc podpořili 460 tisíci korun chod České abilympijské asociace a také pardubického TyfloCentra, na jehož provoz schválili dotaci 76 400 korun. TyfloCentrum se věnuje osobám se zrakovým či kombinovaným postižením: snaží se o jejich začleňování do společnosti na území města.

(pel)


Přispějte také svým hlasem!

Ve středu 17. května začne na webu www.burzafilantropie.cz týdenní hlasování o přízeň projektů přihlášených do pardubického kola Burzy filantropie.

Zajímavý projekt, který by mohl zaujmout a získat tedy dostatek hlasů k postupu do finále ve středu 7. června, přihlásila Česká abilympijská asociace: Apidomek v Kosatci („včeloterapie“). Je to vlastně malý dřevěný speciální druh tzv. včelnice se včelstvy umístěnými na delších stranách a s lůžkem s dřevěným roštem se zasíťovanými otvory nad nimi. Objekt „léčí“ mimo jiné prostřednictvím mikrovibrace včel, infračerveného tepla, bioenergetiky nebo úlového vzduchu.

Česká abilympijská asociace předem děkuje za všechny odevzdané hlasy.

(mk)


Pojďme opět společně nahoru na horu!

 

Poslední květnová sobota je už deset let spojena s benefičním výstupem na Sněžku na pomoc dětem se zdravotním postižením, který pořádá nadační fond KlaPeto. Jedenáctý výstup se uskuteční 27. května, tentokrát pro jedenáctiletého Vencu z Chrudimi.

Start bude 9 hodin na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou. Jaroslav Petrouš, spoluzakladatel fondu, se s ostatními amputáři připojí k účastníkům v 10 hodin u bývalé kapličky v Obřím dole, na začátku náročného stoupání. Pomyslnou bránu na naši nejvyšší horu otevře sám Krakonoš.

Bohatý doprovodný program začne hodinu před zahájením výstupu a jeho součástí bude i hudební festival Handicap Fest.

Pomoc je možná i při vaší neúčasti, a to zasláním finančního příspěvku na transparentní sbírkový účet 2001375049/2010 nebo nákupem originálního trika.

Vše potřebné k Výstupu na Sněžku pro Vencu i průřez dosavadní historií této oblíbené akce pro dobrou věc přinášejí stránky klapeto.eu.

Organizátoři doporučují sledovat také jejich facebookové a instagramové stránky.

(mk)


Poslali vás do prčic? Vydejte se na Prčice!

 

V sobotu 20. května se už po šestapadesáté uskuteční nejmasovější český turistický a dálkový pochod Praha–Prčice. K jeho četným organizátorům patří také Pražská organizace vozíčkářů (POV): kompletně připravuje speciální „silniční“ 13kilometrovou vozíčkářskou trasu, která je celá včetně převýšení na připojené mapce.

Absolvovat ji mohou pouze držitelé průkazů ZTP nebo ZTP/P s doprovody. Tradičně se vychází mezi 9. a 10. hodinou z parkoviště u hotelu na silnici E55 v Miličíně. Účastnické mapy pochodu se budou razítkovat na jediné kontrole v Červeném Újezdu od 11 do 13.30 hodin.

Přihlásit se na pochod je možné nejpozději do středy 10. května na e-mail frankova@pov.cz – nečlenové POV musí uvést jméno, telefonní kontakt, číslo průkazu a počet doprovázejících osob. Zvýhodněné startovné ve výši 20 korun se bude vybírat na startu pouze v hotovosti – každému se doporučuje mít připravenou přesnou částku.

Na dotazy odpoví v pracovní dny předsedkyně POV Jaroslava Franková na čísle mobilu 731 469 084 nebo na uvedeném e-mailu. Případným zájemcům sdělí také potřebné informace o kapacitně omezeném hromadném zájezdu z několika předem určených míst.

Podrobnosti o všech 21 připravených trasách uvádějí stránky www.praha-prcice.cz.

(mk)


Jubileum ovládly ve Francii čtyři státy

 

Korea – 31 medailí (18 prvenství, 4 druhá a 9 třetích míst), Francie – 29 medailí (10/11/8), Tchaj-wan – 20 (8/9/3), Čína také 20 (6/7/7). Tři země s dlouholetou tradicí v abilympijském hnutí a evropský zástupce, ve srovnání s nimi stále ještě nováček, byly na 10. mezinárodní abilympiádě nejúspěšnější. Uskutečnila se 24. a 25. března ve francouzském městě Metz (Mety) a zmíněné země získaly ze zhruba 130 medailí více než dvě třetiny.

             Vyhlašování výsledků disciplíny venkovního fotografování

Vkusné medaile přitom dostali ve 44 soutěžních disciplínách abilympionici (šest bylo vozíčkářů) ze 14 zúčastněných týmů z celkového počtu 26: zbývajícími zeměmi byly Japonsko (8), Indie (6), Finsko (5), Malajsie a Kanada (3), Austrálie, Bangladéš, Pákistán, Ázerbájdžán a Mongolsko (1).

Slavnostního zahájení i zakončení se samozřejmě zúčastnili Shinobu Wajima, předseda Mezinárodní abilympijské federace, a předseda Abilympics France (AF, organizátor akce) Noёl Roger. Oba také v sobotu večer dekorovali soutěžící v některých disciplínách. N. Roger byl s dalšími dvěma zástupci AF oceněn speciální medailí za obrovskou obětavost umožňující uskutečnit akci, která se po jejím odebrání Rusku (měla se konat v Moskvě loni v srpnu) „šila narychlo horkou jehlou“.

Shinobu Wajima, předseda IAF                   Noёl Roger, předseda AF, předává medaili

Zahajovací i závěrečný ceremoniál 10. mezinárodní abilympiády lze sledovat na YouTube: pro zahájení stačí do jeho vyhledávače zapsat 10e Internationaux Abilympics – Opening Ceremony – Arènes de Metz – March 22, 2023 (délka zhruba dvě hodiny), pro tříhodinové zakončení s předáváním všech medailí 10e Internationaux Abilympics – Closing Ceremony – Arènes de Metz – March 25, 2023. Na webu https://abilympics2023.com/uk/photos-uk/ je umístěna bohatá fotodokumentace.

Čeští abilympionici se tentokrát soutěží nezúčastnili.

(mk)


V Praze v květnu skončí tříleté čekání

 

Covidová omezení zapříčinila, že šikovné děti a mládež se zdravotním postižením od 6 do 18 let si musely na svou 19. národní abilympiádu počkat až do letoška. Oblíbená akce se uskuteční v sobotu 13. května v areálu Jedličkova ústavu a škol (JÚŠ) v sousedství starobylého Vyšehradu. Organizuje ji Nadace Jedličkova ústavu společně s JÚŠ; od premiéry v roce 2001 se pořádá z pověření a pod patronátem České abilympijské asociace. Znovu ji bude moderovat Martin Zach.

V 11 disciplínách volnočasového i pracovního charakteru (např. skládání puzzle, vyšívání, aranžování květin nebo studená kuchyně) předvede ve dvou kategoriích, od 6 do 12 a od 13 do 18 let, svoje schopnosti a dovednosti více než stovka chlapců a děvčat nejen z různých škol a zařízení sociální péče z celé republiky. Soutěžit budou od 10 do 13 hodin.

Podrobné informace o letošní národní abilympiádě pro děti i mládež, stejně jako videa i fotografie z dřívějších ročníků přinášejí stránky www.abiprodeti.cz.

Přijďte podpořit mladé abilympioniky při jejich snažení dosáhnout co nejlepšího výsledku! Budou vám za to vděčni.

(mk)


Katalog zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením už má kraj i Pardubice

 

Pardubický kraj má 4 okresy, ve kterých aktuálně působí 32 sociálních podniků ve 14 odvětvích. Situaci přehledně shrnují dva katalogy, o nichž pojednává následující rozhovor s Pavlínou Potůčkovou, ředitelkou Kosatce.

– Centrum Kosatec vytvořilo coby člen pracovní skupiny pro duševně nemocné lidi v součinnosti s radnicí katalog pardubických sociálních podniků. K čemu naší organizaci poslouží?

Katalog zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením byl vytvořen pracovní skupinou č. 2 v rámci komunitního plánování města Pardubic. Podíleli se na něm tedy všichni členové skupiny, nikoli jen Kosatec. Publikace bude k rukám všem zaměstnavatelům, kteří se na něm podíleli, pro svoji prezentaci i přehled v dané oblasti. Katalog je součástí prezentace města o možnostech zaměstnávání zmíněné skupiny osob, takže do něj mohou zájemci nahlédnout i při hledání dodavatele nějaké své zakázky.

– Katalog je v tištěné i elektronické podobě. Je zveřejněn taky na internetu?

Tištěných katalogů moc nebude, ale každý zaměstnavatel, který se na něm podílel, dostane jeden až dva výtisky. V elektronické podobě bude zveřejněn na webovkách pardubického magistrátu a každý zaměstnavatel ho může publikovat samozřejmě i na svých stránkách.

– Jakým způsobem bude katalog aktualizován?

To je otázka na město, nikoliv na mě. Koordinátorkou komunitního plánování je Michaela Stránská, ale myslím, že touto otázkou se vůbec zabývat nebude. Prostě pokud někdo ze zaměstnavatelů upozorní magistrát, že u něho došlo ke změně, tak tyto informace předá a počká, zda se to zapracuje do elektronické podoby. To je běžná praxe. Tištěná verze se aktualizovat a znovu vydávat určitě nebude.

– V minulosti se uvažovalo o podobné publikaci pro celý Pardubický kraj a také o sborníku sociálního podnikání v celém Česku. Ten měl vzniknout na Ministerstvu práce a sociálních věcí…

Ten první katalog je už dávno na světě, vyšel v roce 2021 pod názvem Společensky prospěšné podnikání v Pardubickém kraji – Sociální podnikání v praxi. Tištěných verzí bylo hodně. Vím, že na kraji k dispozici ještě jsou, v Kosatci taky máme ještě několik výtisků. V elektronické podobě je k dispozici na odkazu https://paradnikraj.cz/podnikam/socialni-podnikani/brozura/.

(pel)


Vozíčkáři v hlavní roli hraného filmu: trend nového milénia

 

Pokud jde o celovečerní hrané filmy, v českých kinech to v novém tisíciletí začalo norskou černou komedií Kurz negativního myšlení (2006), pokračovalo belgickým Hasta la Vista! (2011), famózními francouzskými Nedotknutelnými (2011), maďarskými Takovými normálními vozíčkáři (2016) či francouzsko-belgickou romantickou Láskou bez bariér (2018). Před třemi lety si z vozíku zastříleli oblíbení herci Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička v dramatu Staříci: nikoli náhodou se v kinech objevilo na podzim 2019, třicet let po sametové revoluci v naší zemi. Nyní se mezi premiérami objevila slovenská černá komedie, která si tělesně postiženého člověka také dala rovnou do názvu, byť pod názvem považovaným za hanlivý: Invalida je v distribuci od 20. dubna.

Invalida byl na Slovensku hitem, jak si povede u nás?

Novinka má od diváků vysoké hodnocení, na uznávané Česko-Slovenské filmové databázi od nich nasbírala 83 procent. Příběh se odehrává divokých devadesátkách. Šusťákové soupravy, pestrobarevná saka, velké kazeťáky, videopřehrávače, kýčovitá techno hudba, videopůjčovny na každém kroku. Nové společenské poměry, záplava různých podvodníků, začínající organizovaný zločin. V prostředí anonymního maloměsta se Laco, na svou profesi hrdý údržbář místního muzea, kvůli své výbušné povaze ocitá v nesprávném čase na nesprávném místě. A po setkání s drsnými podvodníky skončí na vozíku. Když pak zjistí, že spravedlnost je nedosažitelnou utopií, rozhodne se vzít věci do vlastních rukou. Chystá pomstu, jakou jste ještě neviděli. A poznáte přátelství, jaké by vás ani nenapadlo.

Snímek se vyznačuje drsným, až tarantinovsky zabarveným humorem, svižným tempem, plnokrevnými postavami a překvapivými pointami. Alespoň tak soudí spokojení diváci i někteří filmoví kritici.

(pel)


Křížovkářské okénko

Tentokrát čeká na luštitele výjimečně tzv. švédská křížovka s tematikou jedné z nových aktivit Centra Kosatec / České abilympijské asociace.

Originální keramický „křížovkářský“ hrníček získá každý luštitel, pokud pošle správně vyluštěnou tajenku na e-mail milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz. Protože se cena zasílá poštou, je potřeba připsat korespondenční adresu. V případě možnosti je ale lepší vyzvednout si hrníček po předchozí domluvě na uvedené e-mailové adrese osobně v Centru Kosatec.

(mk)

Ze skicáře laického hvězdáře

Souhvězdí, které pomyslně ukončuje zimu a ohlašuje příchod jarní nebeské scenérie, má tvar obráceného písmene Y. Tam, kde se sbíhají jeho všechny tři čáry, se nachází slabě svítící hvězdokupa Jesličky: za tmavé oblohy je viditelná pouhým okem jako mlhavý obláček připomínající rozcuchané seno v jesličkách.

Staří Chaldejci nazývali tohle souhvězdí Bránou lidí. Tudy prý sestupují duše na Zem, aby přijaly lidské tělo. Indiáni na poloostrově Yucatan zase věřili, že ocitne-li se v něm Slunce, sestupuje v podobě ohnivého ptáka k Zemi a přijímá oběti na oltáři…

Nesporné je, že kdysi býval Rak nejsevernějším souhvězdím ve zvířetníku a Slunce v něm za letního slunovratu dosahovalo nejvyššího postavení na obloze. Ale v současnosti se jednou za rok objeví v souhvězdí Blíženců: jde o posun způsobený pohybem pólů a rovníku zvaným precese.

Klepetáč na obloze souvisí s antickou mytologií. Řekové totiž v souhvězdí spatřovali raka či kraba, který štípal hrdinného Herkula do prstů u nohou, když bojoval s devítihlavou Hydrou.

(pel)