Národní abilympiáda v pardubickém Centru Kosatec je zrušena

Do kin, divadel či koncertních sálů se zájemci vracejí jen pozvolna. Ve společnosti ještě doznívají epidemické obavy z hromadných akcí. Mnoho lidí a hlavně rodin s dětmi navíc trápí rychlé zdražování potravin, energie či pohonných hmot… A když se musí v domácím rozpočtu škrtat, často se nejdřív omezují výdaje na kulturu 
a společenské akce.

Právě tyhle okolnosti se nejspíš projevily i na národní abilympiádě, která se měla konat 20. května
v Pardubicích, ale byla kvůli malému zájmu zrušena. Již 28. ročník přehlídky pracovních i volnočasových dovedností přitom nabízel osobám se zdravotním postižením šanci 9 soutěžních oborů: třeba aranžování suchých květin, batiku, malbu na sklo, počítačovou editaci textu nebo výrobu svíček.

Česká abilympijská asociace je odhodlána uspořádat svou akci za rok, v několikadenním rozsahu
a na tradičním místě: ve víceúčelové Enteria Areně. Bude zřejmě vyhlášeno víc disciplín a rozšířen zábavný program. A nejspíš bude jinak pojata i mediální propagace, aby se podařilo na abilympiádu přilákat nové tváře, obzvlášť hendikepované lidi z mladších generací.

(pel)


„V Kosatci zahrajeme poprvé. Přijedeme v plné sestavě a věřím, že zvedneme fanoušky ze židlí,“

zve na koncert eNDee baskytarista kapely Aleš Klose

– Jak se kapela vyrovnávala s vynucenými koncertními pauzami? Přinesly vám dlouhé „koronáčové“ měsíce i něco pozitivního?

Na všem zlém se musí najít něco dobré. Nemohli jsme hrát koncerty, tak jsme se věnovali nové tvorbě
a natáčení třetího alba. Máme ho skoro hotové a vyjde letos na podzim. Křest nové desky s názvem „AMA“ bude 2. prosince v klubu Žlutý pes.

– Podle nových fotek i videozáznamů na webu jste se utěšeně rozrostli. Řečeno s nadsázkou: Není vhodnější považovat eNDee spíš za malý orchestr než za kapelu?

Skoro to tak vypadá. Rozrostli jsme se předloni po natočení druhého alba Whiskozita, kdy jsme si do dvou skladeb z něj přidali klávesy a dechovou sekci ve složení trubka, saxofon a pozoun. Musím říct, že se nám tohle klávesové a hlavně „plechové“ koření tak zalíbilo, že jsme je postupně doplnili i do většiny skladeb
z prvního alba a větší koncerty si bez plného jedenáctičlenného obsazení už neumíme představit. I pro naše fanoušky je to větší show a hudební zážitek…

– Koncert v pardubickém Kosatci se odehraje v náhradním termínu, konkrétně v pátek 27. května. Bude něčím výjimečný? Chystáte nějaké překvapení?

V Kosatci to bude naše premiéra, přijedeme samozřejmě v plné sestavě a uspořádání prostor bude takové, abychom zvedli fanoušky ze židlí a bylo dost prostoru i pro tanec. A co se týče překvapení? Většinou nějaké je, někdy bohužel i pro nás, neboť kapelník je natolik kreativní a vynalézavý, že se mnohdy během hraní nestačíme divit. 🙂

Ještě musím dodat, že už máme vymyšlený druhý koncert v Kosatci, a to na 14. června. Bude probíhat společně se známým pěveckým sborem Continuo. Ten nastudoval několik našich skladeb a my se těšíme
na pěveckou sílu společného podání.

– Co vzkážete fanouškům, kteří už se na koncert těší?

No že se hlavně těšíme my na ně a doufáme, že jich přijde do Kosatce co nejvíc si koncert užít a podpořit tak
v dnešní zvláštní době kulturu a hlavně Kosatec. A můžu slíbit, že kromě starších hitů doplněných dechy – plechy máme pro ně nachystanou i malou ochutnávku z připravovaného alba.

(pel)

Pozn. red.: Lístky na koncert stojí 250 korun a jsou k dostání v Kavárně Kosatec (mobil 734 643 935)
od pondělí do pátku mezi 8. až 16. hodinou.


Pro dobrou věc na naši nejvyšší horu

KlaPeto, nadační fond Kateřiny Klasnové
a Jaroslava Petrouše, zve všechny lidi dobré vůle poslední květnovou sobotu 28.
na jubilejní desátý charitativní výstup
na Sněžku, tentokrát pro dvaapůlletého Tomáška.
Celodenní akce s bohatým doprovodným programem začne v 8 hodin na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou.

Z něj by se mělo společně vyjít o deváté, za hodinu (zhruba po čtyřech kilometrech příjemné cesty
po zpevněných komunikacích) je na konci asfaltové silničky u bývalé kapličky v Obřím dole plánováno setkání s tělesně postiženým atletem Petroušem a ostatními amputáři, kteří svůj výstup začnou zde. Po náročném stoupání by vrchol 1603 metrů vysoké hory měl „odemknout“ sám vládce Krkonoš.

Letos se jde pro Tomáška Fialu

Malý Tomášek Fiala byl po narození
v prosinci 2019 zcela zdravý. Ovšem po roce lékaři rodičům sdělili, že má spinální svalovou atrofii a že se více než dvou let nedožije… Ti se s tím nechtěli pochopitelně smířit a díky nesmírné snaze se jim nakonec podařilo přesvědčit pojišťovnu, aby proplatila lék, který dá jejich dítěti druhou šanci. Léčba je ale finančně nákladná i fyzicky náročná ‒ včetně intenzivního cvičení
a neurorehabilitace. A to je ten důvod, proč se letos půjde charitativně na Sněžku.

Kdo nebude moci v uvedený den šlapat „vzhůru na kopec“, může finanční příspěvek poslat prostřednictvím sbírkového konta. Další možností je nákup originálního benefičního trika.

Veškeré nezbytné informace k letošnímu Výstupu na Sněžku pro… stejně jako
k dosavadní historii této oblíbené akce uvádějí stránky www.klapeto.eu i jeho Facebook a Instagram.

(mk)


Deštník proti drahotě je děravý, finanční pomoc lidem s postižením pramalá

Vláda spustila stránky www.destnikprotidrahote.cz, kde se lidé dozvědí, na jakou podporu mají či budou mít od státu nárok v současné době energetické krize a prudkého nárůstu cen. Velkou publicitu má jednorázový příspěvek 5 tisíc korun za každé dítě pro domácnosti s příjmem do miliónu korun a také trojnásobné zvýšení důchodů v letošním roce.

Finanční pomoc je cílena i na takzvané ohrožené skupiny obyvatel, k nimž patří i lidé se zdravotním postižením. Samozřejmě se na ně vztahuje například zvyšování důchodů či zvyšování životního minima, ale pokud jde o jejich specifické potřeby, jsou avizovaná pomocná opatření téměř nulová.

Pomozte prosadit zvýšení příspěvku na mobilitu!

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, se vyjádřil takto: „Na webu je uvedeno Deštník pro ohrožené skupiny obyvatel, kde se uvádí, že byl schválen speciální příspěvek na mobilitu
a zvláštní pomůcky. Při podrobnějším studiu však zjistíte, že žádný příspěvek na mobilitu nebyl schválen, pouze bylo schváleno navýšení hranice pro poskytnutí příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky nižší než
24 tisíc korun. Poskytne se tomu, kdo má příjem nižší než osminásobek životního minima jednotlivce nebo společně posuzovaných osob. Spoluúčast žadatele je ve výši 10 % z ceny pomůcky, nejméně však 1000 korun. ‒ Dosavadní limit na tuto dávku byl 10 tisíc korun.

Tato úprava však také musí být nejprve schválena novelou zákona č. 329/2011 Sb., o dávkách pro osoby se zdravotním postižením.

Vážení přátelé, vzhledem k této skutečnosti NRZP ČR osloví všechny poslance, aby co nejdříve schválili návrh poslanců SPD, poslanecký tisk 119, který se týká příspěvku na mobilitu, kde poslanci navrhují jeho zvýšení na 825 korun. Vyzýváme vás, abyste se také obraceli na vaše poslance s tím, že je žádáte, aby tento zákon byl co nejdříve projednán a schválen, aby došlo ke zkrácení lhůt pro projednání. Vláda sice uvažuje
o zvýšení příspěvku na mobilitu, ale zatím se neodhodlala k žádnému konkrétnímu návrhu. Proto si myslíme, že je nutné, abychom byli aktivní.“

(pel)


Křížovkářské okénko

Česká abilympijská asociace je v podstatě přejmenované sdružení osob se zdravotním postižením, které vyvíjelo aktivity v jejich prospěch v posledním desetiletí 20. století. V křížovce se dozvíte, proč při svém vzniku dostalo příslušný název.

Na úspěšné řešitele čeká v keramické dílně Centra Kosatec „křížovkářský“ hrníček. Tajenku odesílejte na
e-mail milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz. Pokud si nemůžete cenu po předchozí domluvě vyzvednout osobně, připište kvůli zaslání poštou také korespondenční adresu.

(mk)