Díky darovanému autu můžeme zvětšit rozsah poskytované osobní asistence!

 

Ve středu 28. června jsme obdrželi od ČSOB Pojišťovny osobní automobil, díky kterému se zvýší efektivita osobní asistence poskytované Centrem Kosatec. Díky tomuto daru naše zaměstnankyně pomohou více klientům žít důstojný a poklidný život v jejich přirozeném prostředí.

 

 

Za tým Kosatce zmíněné pojišťovně srdečně děkujeme!

Eliška Kohoutková, fundraiserka


Podpořte svým žetonem zakoupení dětského mechanického vozíku!

 

Pomozte nám svým hlasem v obchodních řetězcích Tesco, konkrétně v Pardubicích a Hradci Králové, obohatit zážitkové semináře a vzdělávací kurzy pro děti! Seznamujeme je tak se světem lidí se zdravotním postižením a zároveň zlepšujeme jejich povědomí o zdravotních problémech souvisejících s vysokým věkem.

Hlasování probíhá do 6. srpna. Vhozením žetonu podpoříte nákup dětského mechanického vozíku a obleku simulujícího obezitu. Obě tyto pomůcky zvýší kvalitu kurzů a seminářů, které Centrum Kosatec pravidelně pořádá pro mateřské školky, školy a univerzity v Pardubicích. Předem děkujeme za podporu!

Akce se koná v rámci grantového programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“ v 70 regionech po celé zemi. Za 12 uplynulých kol programu tak řetězec Tesco podpořil 2 300 místních projektů částkou přesahující 50 milionů korun.

(pel)


Sportovní park v srpnu opět nabídne i jízdu na handbiku

 

Od soboty 5. do neděle 13. srpna se v parku Na Špici koná oblíbený Sportovní park Pardubice. Na soutoku řek Labe a Chrudimky se návštěvníci opět mohou těšit na devět dní plných sportu. Během nich si děti vyzkoušejí desítky různých sportů, a to jak na souši, tak na vodě. Díky tomu zjistí, který sport je právě pro ně ten nejlepší. A kdo ví, kolik nových sportovních talentů se letos mezi nimi objeví…

Pro vstup na stanoviště postačí hrací karta. Za zdolání 12 sportovních disciplín se každý může těšit na diplom, po absolvování 16 i na medaili! Karta není nijak časově omezená: platí po všech devět dní.

Se svou nabídkou nebude počtvrté ve Sportovním parku chybět Centrum Kosatec. Od 5. do 7. srpna si u nás můžou děti zkusit za razítko jízdu na handbiku. Budeme na vás čekat na určeném stanovišti. Přijďte s dobrou náladou a s úsměvem na rtech, těšíme se na vás!

Eliška Kohoutková


Rozhledny a věže přístupné na vozíku nejsou čirou utopií

Před nějakými patnácti lety si mohl vozíčkář v Česku o výletu na bezbariérovou rozhlednu nechat jen zdát. Výjimky se daly spočítat na prstech jedné ruky: díky obnovenému výtahu byla od roku 2002 dostupná rozhledna na Petříně a od roku 2015 také ochoz vodárenské věže v Kolíně.

V současnosti je v naší zemi je asi 500 rozhleden a pro výletníka na vozíku je situace mnohem příjemnější. Představa nebe na dosah ruky, panoramata jak z pohlednice a výhled až za obzor – tuhle dechberoucí představu si vozíčkář může dopřát i na dalších místech. Představme si stručně nejznámější z nich.

 

Výlety za pohledem na svět z výšky

Bezbariérové věže a rozhledny jsou nejčastěji přístupné po širokých plošinách. Výstup tedy zvládnete sami nebo s pomocí asistenta. Kde se na vrchol běžně šlape po schodech, pomáhají výtahy: stačí stisknout tlačítko, a za chvilku jste až nahoře. Nutno podotknout, že bezbariérové vyhlídky jsou lákadlem nejen pro vozíčkáře, ale i pro lidi, kterým jejich hendikep nedovoluje nadměrnou fyzickou zátěž. Což výšlap, často i stovek schodů, rozhodně je. Ale výtah nebo plošinové stoupání tuhle zátěž sníží na minimum.

Stezky korunami stromů, Ještěd či místa, kde se těžil uran

Kam se vydat na věž nebo rozhlednu, aniž by vás omezoval pohybový hendikep?

Rozhledna na kopci Kobylí vrch – spirálovitá rozhledna uprostřed vinohradů nabízí úžasné výhledy až na Pálavu nebo rakouské Alpy. Na vrchol ve výšce 7,5 metrů se dostanete bez překážky jediného schodu (viz horní foto).

Při toulkách po Libereckém kraji můžete zavítat na Ještěd. Dostanete se k němu pohodlně novou lanovkou, která pojme i tři elektrické vozíky najednou.

Rozhledna Vojna u Příbrami je součástí Muzea obětí komunismu a dějin uranového hornictví v Lešeticích. Kulturní památka Pracovní tábor Vojna tamtéž není stoprocentně bezbariérová, ale vozíčkáři se svépomocí dostanou výtahem na věž i do většiny expozic.

Velmi oblíbená je Stezka korunami stromů v Krkonoších , kterou už netřeba představovat, stejně jako tu na Lipně. Obě vyhlídky jsou bezbariérové a nabízejí jedinečný zážitek milovníkům přírody.

Chmel coby naše zlato z nadhledu

Příznivce zlatavého moku asi zláká návštěva Chrámu chmele a piva v Žatci. Jedince s povahou dobrodruha zaujme nedaleký Chmelový maják: 3D výtah s animací letu balónem nebo raketoplánem vás vyveze až na vrchol k dalekohledům, které celý výhled do okolí ještě umocní. Malé upozornění: Simulaci vyhlídkových letů doprovázejí vzduchové, kouřové a zvukové efekty, takže osoby s panikou, epilepsií nebo srdečními problémy by takový zážitek měly vynechat.

Rozhledna Praděd ve druhé prosklené plošině televizního vysílače je přístupná výtahem. Za hezkého počasí si prohlédnete nejen Jeseníky, ale klidně i Krkonoše, Beskydy, a dokonce i Vysoké Tatry.

Praha z ptačí perspektivy

Stověžatou matičku uvidíte jako na dlani z Petřínské rozhledny, na jejíž vrchol vás vyveze výtah. Jiný pohled na hlavní město si užijete z výšky téměř 100 metrů z observatoře Žižkovské televizní věže: na vyhlídku vás dopraví moderní výtah. Až do stokilometrové dálky se můžete zahledět z tří tematicky různých kabin. Lákavou prohlídku Prahy z ptačí perspektivy slibuje i gotická věž Staroměstské radnice. Pokochat se historickým centrem města z výšky skoro 70 metrů vám umožní dva na sebe navazující výtahy.

Ani Ostrava nezůstává pozadu

41 metrů vysoká těžní věž dolu Kukla v Oslavanech je plně bezbariérová a kromě úžasného výhledu do okolí nabízí spolu s naučně zábavným parkem vyžití pro celou rodinu. Celodenní výlet si můžete naplánovat i do areálu Dolních Vítkovic: jednou z největších atrakcí je bývalá vysoká pec s vyhlídkovou nástavbou Bolt Tower. Věž s kavárnou je přístupná výtahem a navštívit ji můžete v rámci několika prohlídkových okruhů. Ostravu si můžete užít i z vyhlídkové věže Nové radnice, která je nejvyšší radniční budovou v Česku. Na terasu ve výšce 73 metrů vás dopraví výtah.

Dát si kávičku a uprostřed lesů se kochat výhledem na Kutnou Horu, Krkonoše a Železné hory. Takhle příjemný zážitek nabízí díky výtahu třicet metrů vysoká rozhledna na vrchu Kaňk, která je součástí výletní restaurace Havířská bouda.

Karlovy Vary i Děčínsko také stojí za návštěvu

Pokud zamíříte na západ, do Karlových Varů, rovněž nebudete mít o program nouzi. Najděte si mezi relaxačními lázeňskými procedurami chvíli na výlet na rozhlednu Diana. K lovecké chatě s touto atrakcí vás doveze lanovka přímo od Grandhotelu Pupp. O dopravu na vyhlídkovou terasu se postará výtah. A pokud byste si kromě úchvatného výhledu chtěli užít i jinou zábavu, za návštěvu stojí motýlí dům nebo minizoo ‒ obojí v areálu Diany.

Aussichtsturm Rathmannsdorf

Při návštěvě Děčínska stojí za uvážení výlet kousek za naše hranice. V oblasti Českosaského Švýcarska se tyčí 15 metrů vysoká rozhledna Rathmannsdorf pohodlně dostupná výtahem. Vybavena je mimochodem i bazénkem pro koupel nohou Kneippovou metodou.

 

(pel)


Vy, kteří zatím chodíte: Dávejte na sebe během letních radovánek pozor!

 

Léto je v plném proudu a s ním bohužel i další a další těžké úrazy, jež vedou ke smrti, eventuálně „v lepším případě“ k poranění míchy a ochrnutí. Následující řádky mají za cíl varovat čtenáře před rizikovým chováním. Od roku 2014 se jím zabývá i projekt BanalFatal!, který realizuje Česká asociace paraplegiků.

Typicky letním českým „evergreenem“ jsou neuvážené skoky do vody. Každoročně utone nebo si zlomí vaz v krční oblasti několik desítek lidí. Rozhodnutí, jestli skočit, je na každém jednotlivci…

Zbytečnému úrazu lze ovšem předejít, pokud pochopíme základní mechanismy, které většinu tragédií doprovázejí. Jak dokládá statistika úrazovosti páteře za loňský rok, paleta příčin je dost pestrá. Dominují pády z výšky, časté bývají samozřejmě dopravní nehody, zbývající události jsou zdánlivě marginální, ale tvoří 14 % ze všech příčin. Nejdůležitější je však tenhle odhad: Letos bude po úrazu na vozík nově odkázáno přibližně 160 lidí!

Opatrnost při sportu i za volantem je nutností, alkohol patří jen ke kamarádskému posezení

Častým spouštěčem rizikového chování je alkohol. Mladý člověk skočí z opilosti anebo z frajeřiny do vody, kde není vidět pod hladinu vody, případně se vrhne po hlavě do vody do zahradních bazénků, kde je sotva metr vody.

Je také pravdou, že v létě je za volantem více nehod než v zimě na náledí. Je to pro někoho možná překvapivé, ale vedro způsobuje útlum organismu a řidič nemá dobré reakce, v krajním případě usíná za volantem.

Jak potvrzuje ředitelka Asociace Alena Jančíková: „Každé léto se znovu a znovu setkáváme se s novými případy, kdy mladí a nerozvážní skáčou po hlavě do vody, aniž by si uvědomovali, že jejich tělo je složené z kostí – a ne z gumy. Úraz, při kterém dojde k ochrnutí od krku dolů, změní život nejen danému jedinci, ale celé rodině. Buďte na sebe opatrní a nepřeceňujte své síly!“

Mylné je přesvědčení, že vážné úrazy se týkají takřka výhradně profesionálních sportovců a adrenalinových sportů v závratných rychlostech či výškách. Rizikové můžou být i běžné skoky do vody, rekreační lyžování, parkour či nepromyšlené lezení do výšek.

Nepoceňujte prevenci. Ukvapené či hazardní chování často vede k tragédii

Zmíněný projekt BanalFatal! provádí osvětu v této oblasti, a to například ve školách. Zatím posledním mediálně známým výstupem je videoklip rapera Raega „Varování“, který vychází z opravdového (a bohužel osudového příběhu) vozíčkáře. Dialog, který se odehrává v klipu, nese v sobě hluboký smysl. Chce každému, kdo se „občas napije“, umožnit zamyšlení nad tím, jak jediná banální situace může fatálně změnit váš život. V klipu vystupuje i lektor projektu, vozíčkář Jarda Filsák.

Situace v oblasti úrazů s následkem ochrnutí se však nezlepšuje. I proto Martha Kupets, koordinátorka projektu, varuje: „Nepodceňujte prevenci, je velmi důležitá. Úrazy jsou nejčastější příčinou trvalého postižení u dětí a mladých lidí.“

Zajistěte si osvětu BanalFatal! na prázdninových táborech!

O letních prázdninách Asociace vyvíjí intenzivní snahu informovat o rizikových situacích mládež. „Chceme během našich preventivních lekcí nebezpečné případy ukázat a nabídnout i možnost, jak jim předcházet, eventuálně jak lze aspoň poskytnout první pomoc,“ vysvětluje Jančíková. Osvětový program je koncipován pro věkovou skupinu žáků II. stupně základní školy.

Asociace s ním navštěvuje děti na dětských táborech či v rámci jejich volnočasových aktivit. V lektorském týmu je vždy jeden vozíčkář, který vypráví svůj vlastní příběh. Jeho osobní zkušenost přiblíží adolescentům, kteří se s takovou realitou setkávají zblízka mnohdy poprvé, že sedět na vozíku není jen o problému s mobilitou, ale že s tím souvisejí i trable s vyměšováním, dekubity (otlaky, proleženinami) a sexem. Druhým lektorem je člověk pracující v rizikovém povolání nebo u rizikových sportů.

Pokud chcete osvětu zajistit kdekoli v naší zemi, volejte na telefon 774 228 935 nebo pošlete e-mail na adresu banalfatal@czepa.cz. Kontaktní osobou je Martha Kupets.

(pel)


Ze skicáře laického hvězdáře

V nejstarších civilizacích byl vnímán jako klečící obr či shýbající se mladík. Ve starověkém Řecku ho bohyně Héra nesnášela, a když vyrostl, donutila ho sloužit mykénskému králi, který mu ukládal velmi těžké práce. Musel třeba zabít různé nestvůry, přivést králi stádo dobytka hlídané obry nebo uklidit Augiášův chlév. Bojoval proti různým nepřátelům a vykonal mnoho dobrých skutků. Zeus, vládce bohů, ho proto učinil nesmrtelným a vykázal mu místo na noční obloze. Herkules je na ní dobře viditelný pouhým okem, obzvlášť v červnu a červenci, kdy se pohybuje blízko zenitu.

Impozantní souhvězdí leží mezi Lyrou a Severní korunou a je snadno zapamatovatelné podle výrazného čtyřúhelníku připomínajícího květináč. Při troše fantazie je snadné představit si rozmáchlé ruce z jeho horních hvězd a dlouhé nohy v běhu z hvězd dolních: pak Herkules vypadá jako obrácené písmeno K. Jde mimochodem o jedno ze 48 antických souhvězdí, která zavedl řecký geograf a astronom Ptolemaios.

(pel)

 


Křížovkářské okénko

Originální keramický hrníček jen a pouze pro křížovkáře? Žádný problém, … pro správné znění tajenek stačí toliko několik minut soustředění.

Vyluštěné tajenky pak pošlete i s jejich číselným označením podle legendy na e-mail milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz. Cena se stále zasílá poštou: z toho důvodu je potřeba napsat také korespondenční adresu. Kdo si cenu může osobně vyzvednout v Centru Kosatec, nechť se domluví na uvedeném e-mailu.

(mk)