Duben – měsíc, během něhož se můžete přihlásit na abilympiádu!

Letošní abilympiáda v Pardubicích, která se uskuteční ve čtvrtek 13. a pátek 14. června, potěší soutěžící i návštěvníky několika novinkami. Nasvědčuje tomu už fakt, že bude poprvé součástí větší akce nazvané AbiFest. O burze zaměstnavatelů či prodejních trzích s rukodělným zbožím jsme už informovali, teď se zaměříme na samotné abilympijské disciplíny. Nastává totiž období, kdy se do nich můžete přihlásit.

Standardní soutěžní disciplíny
– Kompletní seznam všech řemeslných a volnočasových oborů, ve kterých mohou soutěžit lidé se zdravotním postižením od 15 let věku, se objeví do konce března na stránkách www.centrumkosatec.cz/abilympiada-2019. V každé disciplíně budou zveřejněna soutěžní pravidla, zadání a organizační pokyny. O výsledcích tradičně rozhodne tříčlenná porota v čele s hlavním rozhodčím.

– Klíčová informace: na abilympiádu je nutné se přihlásit nejpozději v úterý 30. dubna, a to e-mailem na adresu alena.krpalkova@caacz.cz nebo formou registrace v internetové databázi účastníků http://db.abilympics.cz. Na dotazy odpoví Alena Krpálková či Jaromír Krpálek na telefonu 466 304 366 nebo na zmíněné adrese.

– Soutěžit lze ve dvou oborech, k nimž si zájemce může zvolit jeden náhradní. Disciplína se uskuteční, pokud se do ní přihlásí aspoň 4 lidé. Maximální počet soutěžících je pro všechny disciplíny stanoven na 12 lidí.

Pohodová zkouška dovedností (nejen) pro obyvatele města
Dosud se nedařilo motivovat k soutěžení na abilympiádě Pardubáky se zdravotním postižením. Proto se Česká abilympijská asociace rozhodla uspořádat pro klienty zejména pardubických stacionářů zkušební soutěž Abi pro NÁS: nebudou v ní nejdůležitější výsledky, ale nabytí sebedůvěry, sociální kontakt a uspokojení z předvedeného výkonu. Půjde nejspíš o prostírání stolu pro dvě osoby, skládání puzzle a malování na čtvrtku. Malou odměnu dostane úplně každý.

Ukázkové činnosti pro děti i dospěláky s hendikepem i bez něj
Zajímavým experimentem budou ukázkové aktivity, které si bude moci vyzkoušet úplně každý. Jak uvedla manažerka AbiFestu Pavlína Potůčková, v úvahu přichází drátování, práce s korálky a tvorba keramiky.

Taháky? Třeba autogramiáda fotbalistů nebo zážitková stezka
AbiFest se samozřejmě uskuteční ve víceúčelové hale, v níž hrává pardubický hokejový tým. Ta však změnila název na ČSOB Pojišťovna arena… Udělejte si ve čtvrtek 13. a pátek 14. června čas a přijďte se do ní podívat! Na AbiFestu vás čeká paleta zážitků, překvapení, soutěží, překonávání bariér a příjemných lidí. Aspoň zmínku si zaslouží autogramiáda pardubických fotbalistů či venkovní zážitková stezka, kterou společně připravují Česká abilympijská asociace a společnost Cedr a která povede z třídy Míru až ke zmíněné hale.

(pel)


V Centru Kosatec může vzniknout Voňavá oáza

I letos se naše Česká abilympijská asociace (CAA) pokusí uspět na Burze filantropie. Do soutěže o přízeň donátorů z podnikatelské sféry tentokrát přihlásila Voňavou oázu: bylinkovou zahradu, jejíž součástí je bosochodná stezka. Relaxační zóna by se nacházela ve venkovním areálu Centra Kosatec, byla by volně přístupná veřejnosti a nenuceně by vybízela návštěvníky k posezení v blízké kavárně Kosatec.

Burza filantropie – malá osvěta
Burza filantropie vznikla v roce 2012 právě v Pardubickém kraji a zprvu se konala pouze tam. S nápadem přišla Koalice nevládek Pardubicka společně s krajem. Oč jde? Organizátoři zajistí subjekty ochotné dát peníze na společensky užitečný záměr. Na internetu pak proběhne hlasování o tom, které projekty se dostanou do finále. To se odehraje většinou na bezbariérovém místě: lidé z neziskovek a podnikatelského světa se setkají tváří v tvář. Autoři projektů informují o svých představách a cílech. Zástupci firem se ptají na vše, co je zajímá, pak se poradí mezi sebou a nakonec oznámí, jakou částku komu darují.

Do poledne 28. března můžete hlasovat pro náš záměr!
Všechny projekty přihlášené do burzy v Pardubicích a Chrudimi jsou od 20. března zveřejněny na stránkách http://www.burzafilantropie.cz/pardubickykraj/burza-2019. Do čtvrtka 28. března, konkrétně do 12 hodin, můžete hlasovat i pro naši Voňavou oázu!

Ve chvíli, kdy budete číst tyhle řádky, už bude jasné, zda tenhle projekt CAA postoupil do finále, které se v městě perníku odehraje ve středu 5. června. Komplexní informace o výsledcích hlasování a také o veřejném finále lze najít na zmíněných webovkách.

(pel)


Přijďte si pro dárky a inspiraci na velikonoční jarmark!

Na vědomost se dává dobrá zpráva: v pondělí 15. dubna se v Kosatci koná velikonoční jarmark. Originální výrobky bude od 10 hodin nabízet devět prodejců. Těšit se můžete třeba na keramiku z dílny České abilympijské asociace, látkové hračky a polštáře z šicí dílny, kterou rovněž provozujeme. Na jarmarku najdete i ručně vyrobené šperky, bylinkové směsi, hezké kabelky, dekorace ze suchých květin, obrázky malované na sklo či třeba ručně zhotovené čepice. Malí i velcí návštěvníci si budou moci vyzkoušet navlékání náramků či tvorbu ozdobných drátěných srdíček.

Velký zájem jistě bude o ukázkový a prodejní stánek kosmetické firmy Avon. Paní Halyna Mádrová vám zdarma provede parafínové zábaly či lakování nehtů, nebudou chybět soutěže, tombola a malé dárky pro každého návštěvníka: pro vaše děti hlavně bonbónky a balónky.

Jarmark potrvá zhruba do 17 hodin. Vstup je zdarma. Po celou dobu bude otevřena kavárna Kosatec s nabídkou výtečné kávy a úžasných dezertů.

(pel)

————————————————————–

Na jarní příměstský tábor můžete přihlásit děti do 12. dubna

Po dobrých ohlasech z loňska pořádáme v Kosatci opět jarní příměstský tábor. Uskuteční se ve čtvrtek 18. dubna, tedy před svátečním Velkým pátkem. Pozor! Na akci určenou pro děti od 6 do 12 let je nutné se přihlásit do 12. dubna.

Přihláška je ke stažení ZDE; naskenovanou a vyplněnou včetně podpisu ji prosím zašlete na adresu hana.stierankova@k2p.cz nebo odevzdejte osobně na recepci Centra Kosatec (Sladkovského 2824, Pardubice). Cena za 1 dítě je 390 Kč. Platba je možná v hotovosti na recepci Centra Kosatec nejpozději 7 dnů před začátkem tábora, případně převodem na účet č. 3951423379/0800.

Od sportu přes zooterapii, keramiku, zábavné hry až po diskotéku
Zážitkový příměstský tábor je určen pro chlapce a dívky, kteří rádi sportují, nebojí se nových zážitků a rádi něco kreativně tvoří. Přichystaný program: pohybové aktivity venku nebo uvnitř dle aktuálního počasí; zážitkový seminář včetně ukázek canisterapie; zooterapie a muzikoterapie; malování – keramika; výroba drobných dekoračních nebo dárkových předmětů. Celodenně budou probíhat zábavné hry a soutěže o hodnotné ceny, které věnovala firma Baagl. Chybět nebude balónková diskotéka.

Organizační pokyny a informace
Nástup dětí na tábor je ráno od půl osmé do osmi hodin. Odpoledne si rodiče můžou děti vyzvednout od čtyř do půl páté. Strava (dvakrát svačina, oběd složený z polévky a hlavního jídla) zajištěna, pitný režim po celý den rovněž.

Prosíme rodiče, aby děti s sebou měly oblečení do tělocvičny, tenisky, pantofle, pláštěnku, podepsanou láhev na pití, staré tričko nebo zástěru na kreativní tvoření a kartičku zdravotní pojišťovny (stačí kopie).

Na dotazy odpoví a informace poskytne Hana Stieranková na zmíněném e-mailu či telefonu 777 303 730 (v pracovních dnech od 07:30 do 17 hodin).

(pel)

————————————————————————-

Zveme na vás do Kosatce na vinný košt!

Ve čtvrtek 25. dubna si v Centru Kosatec přijdou na své milovníci dobrého moravského vína. Od 18 hodin v něm totiž bude přichystána ochutnávka z rodinného vinařství Baláž z Dolních Dunajovic. Doprovodí ji odborný výklad sommeliéra o degustovaných vínech, která si budete moci zakoupit. Pozor, přihlásit se musíte nejpozději 22. dubna! Kontaktní osobou je Otakar Vaňha, telefon: 724 204 761, e-mail: otavanha@centrum.cz. Vstupné je 200 korun a hradí se přímo na místě.

(pel)


Ohlédnutí za Maruškou Halamíčkovou

Pro všechny, kdo si oblíbili abilympiádu a účastnili se jí v novém tisicíletí, máme smutnou zprávu. Letos 21. února podlehla ve věku 64 let těžké nemoci Marie Halamíčková, velká příznivkyně naší soutěžní přehlídky. Pocházela z Ostrožské Nové Vsi, vychovala dvě dcery a těšila se ze dvou vnoučat…

Poprvé se objevila na světové abilympiádě v Praze v roce 2000. V následujících letech si paní Halamíčková nacházela pravidelně cestu do Pardubic, neboť si národní abilympiádu velmi oblíbila. Působila na ní v několika rolích. Jednak jako vedoucí Chráněné dílny Lidumila v Uherském Hradišti, o jejíž stánek se šitými hračkami, byl nemalý zájem. Zároveň pravidelně hodnotila předváděné soutěžní výkony v několika disciplínách: šlo o košíkářství, malbu na hedvábí a na sklo, keramiku, aranžování květin v západním stylu a ubrouskovou techniku.

Maruška byla velmi kamarádská, spolehlivá a ochotná žena, která ráda pomáhala druhým a v Pardubicích si našla řadu kamarádů. Ba co víc: doporučovala na Slovácku abilympiádu dalším lidem se zdravotním postižením a z některých se pak stali soutěžící. Stojí za zmínku, že jako rozhodčí na této akci ochotně působil i její manžel. Oběma velmi děkujeme za vše, co pro české abilympijské hnutí kdy učinili.

Odešla žena, kterou mělo rádo hodně lidí pro její laskavost, férovost a schopnost naslouchat druhým. Kdo jste ji znali, věnujte jí prosím tichou vzpomínku.

za Českou abilympijskou asociaci Alena Krpálková


Čtvrtstoletí Ceny Olgy Havlové: kandidáty navrhujte do 10. dubna

Výbor dobré vůle sbírá nominace na osobnost se zdravotním postižením, která pomáhá ostatním. Nominace pro 25. ročník  je možné podávat on-line na stránkách www.cenaolgyhavlove.cz do 10. dubna. Kandidáta na udělení Ceny Olgy Havlové může navrhnout každý občan Česka.

„O tom, kdo se stane laureátem a získá bronzovou sochu Olbrama Zoubka ,Povzbuzeníʻ, rozhoduje porota pověřená správní radou Výboru dobré vůle. Veřejnost může nejen nominovat kandidáty na Cenu Olgy Havlové, ale z nominovaných osobností i vybrat držitele Ceny veřejnosti,“ upřesňuje Monika Granja, ředitelka organizace.

Cenu vyhlásila paní Olga poprvé v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním postižením, kteří i přes svůj handicap dokážou velké věci, a jsou tak inspirací ke zdolávání překážek i zdravým lidem. Loni si ocenění odnesl Pavel Šturm, který je předsedou Pražského spolku neslyšících, za svou více než 30letou dobrovolnickou činnost věnovanou lidem se sluchovým postižením.

Jana Taušová