7. mezinárodní abilympiáda byla pro naši reprezentaci první vrcholnou soutěžní přehlídkou pracovních i volnočasových schopností a dovedností osob se zdravotním postižením, ze které se vracela bez zisku medaile. Na abilympiádu, která se konala od 13. do 18. listopadu 2007 v japonském půlmilionovém městě Šizuoka (rozkládá se na ostrově Honšú pod horou Fudži) v kompletně bezbariérovém komplexu Twin Messe, odcestovala 24členná výprava, polovinu tvořili soutěžící. Ze 33 vyhlášených disciplín se přihlásili do následujících 13 – košíkářství, zpracování dat, dvě kategorie šití oděvu, zapojování elektronického obvodu, počítačová editace textu, aranžování květin, mechanická montáž, fotografování, vyšívání, pletení, malování a keramika.

První tři místa ve všech disciplínách obsadili v drtivé většině abilympionici z Japonska nebo Číny, příp. zástupci ostatních asijských států. Jediným evropským medailovým ziskem byl bronz z vyšívání pro Slovensko.

V doprovodném programu zaznamenala jako pokaždé velké množství návštěvníků výstava rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Z četných turistických lákadel využili naši účastnici např. jízdu pověstným rychlovlakem Šinkansen nebo návštěvu metropole země. Velice si pochvalovali také architektonickou podobu města Šizuoka, která v plné míře pamatuje na bezpečný bezbariérový pohyb osob se zdravotním postižením.

Poprvé ve své historii se mezinárodní abilympiáda uskutečnila společně se světovou dovednostní soutěží pro mladou generaci WorldSkills, jejíž 39. ročník proběhl ve městě Numazu, jako Mezinárodní festival dovedností pro každého.

Více informací zde: http://ia2007.jeed.or.jp/abilimpic/en/