10. mezinárodní abilympiáda v Moskvě

Aktualizace ke dni 19.4.2022

Mezinárodní abilympiáda je zrušena

Desátá vrcholná soutěžní přehlídka schopností a dovedností osob se zdravotním postižením se měla původně konat v posledním květnovém týdnu roku 2022 v Moskvě. Kvůli těžko předvídatelné covidové situaci bylo v závěru roku předchozího po jednáních výkonného výboru Mezinárodní abilympijské federace (IAF) a Abilympijského národního centra Ruské federace (ANC) nakonec rozhodnuto mezinárodní abilympiádu (IA) předběžně přeložit na srpen.

Vše ale od základů změnil „černý“ čtvrtek 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Demokratický svět proto postupně přistoupil k různým sankcím, zákazům apod., aby tak donutil prezidenta Putina k zastavení války.

Na webu IAF www.jeed.go.jp/english/ia/index.html dlouho nebyla žádná zmínka v souvislosti s konfliktem. Až v pondělí 11. dubna se tam konečně objevila informace o zrušení IA. Tento očekávaný výsledek vyšel z online hlasování členů IAF: z 39 odevzdaných hlasů (32 zemí) bylo pro zrušení 32 hlasů (26 zemí = 82 %), 7 hlasů věřilo v uskutečnění IA podle plánu. (Pozn.: členů IAF je celkem 80 z 50 států/regionů, z Ruska 4, z Ukrajiny 1.)

Předseda IAF v dopisu, který rozeslal jako první reakci na válečnou situaci, cituje část oficiálního „předválečného“ dopisu z Ruska, se kterou – jak uvádí – naprosto souhlasí: „IA je apolitická událost pro ty nejzranitelnější, pro lidi s postižením, do jejich života přináší také povědomí a zaměřuje se na oblast humanity a inkluze.“

O zrušení IA informoval dne 12. dubna ne oficiální web této akce, ale web ANC https://abilympics-russia.ru. Pro zajímavost uveďme slova jeho předsedy Igora Gribanova: „Jsme samozřejmě naštvaní rozhodnutím zrušit IA v Rusku. Taková významná událost v naší zemi by jistě podpořila problematiku profesního rozvoje a zaměstnávání osob se zdravotním postižením.“

Počátkem loňského října dostalo 16 úspěšných soutěžících z pardubických abilympiád nabídku na nominaci v devíti disciplínách. Šest oslovených se chtělo zúčastnit. V polovině listopadu ale CAA nakonec naši možnou účast především v souvislosti s pokračující pandemií zrušila.

Aktualizace ke dni 13.12.2021

Zásadní sdělení Abilympijského národního centra Ruské federace – změna termínu konání akce

Na základě diskusí na zasedáních IAF EXCO a online setkání sekretariátu Mezinárodní abilympijské federace a Ministerstva školství Ruské federace a v souvislosti s výsledky říjnového průzkumu o možnosti opětovného odkladu akce bylo rozhodnuto, že se mezinárodní abilympiáda v květnu 2022 konat nebude. Za náhradní termín konání byl předběžně vybrán srpen téhož roku.

Zdroj: https://www.facebook.com/abilympicsrussia2022/

Aktualizace ke dni 7.12.2021

Zveřejnění zadání soutěžních disciplín

Dnešním dnem byla pro 10. mezinárodní abilympiádu zveřejněna zadání k jednotlivým soutěžním disciplínám. Jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách akce:

https://world.abilympics-russia.ru/en/intmmpid/1#/

Aktualizace ke dni 15.11.2021

Rozhodnutí České abilympijské asociace

V souvislosti s přetrvávající nepříznivou covidovou situací a její obtížně předvídatelnou prognózou Česká abilympijská asociace s konečnou platností rozhodla, že se náš tým jubilejního ročníku mezinárodní abilympiády v Moskvě nezúčastní.

Aktualizace ke dni 3. 11. 2021

O konání akce se rozhodne 17. listopadu na zasedání IAF EXCO

První náměstek ministra školství Ruské federace pan Bugajev a generální tajemník IAF pan Kubomura diskutovali při online setkání dne 2. listopadu 2021 o organizaci a konání 10. mezinárodní abilympiády. Náměstek sdělil, že ministerstvo školství s podporou vlády Ruské federace dělá vše pro to, aby se akce uskutečnila co nejbezpečněji při dodržení všech hygienických a epidemiologických opatření. Dále řekl, že Rusko je připraveno uspořádat abilympiádu v termínu, který určí Mezinárodní abilympijská federace. V současné době se připravují taková preventivní opatření, která zajistí, aby se konala na co nejvyšší možné úrovni organizace i bezpečnosti pro všechny účastníky. Pan Kubomura se podělil o zkušenosti z pořádání tak velkých akcí, jako byly letos v Japonsku olympijské a paralympijské hry, v souladu s epidemiologickými omezeními. Přitom zdůraznil skutečnost, že to znamená pro organizátory i účastníky další zátěž. Také poznamenal, že abilympiáda bude nejen jubilejní, ale také první akce takového druhu v Rusku, na které se setká velký počet účastníků. Připomněl i skutečnost, věnovat pozornost úvahám o odložení akce. Řekl, že zasedání IAF EXCO, plánované na 17. listopadu 2021, o tom s konečnou platností rozhodne.

Zdroj: https://www.facebook.com/abilympicsrussia2022/

Aktualizace ke dni 22. 10. 2021

Jak potvrdilo Abilympijské národní centrum Ruské federace, organizátor jubilejního ročníku vrcholné soutěžní přehlídky abilympijského hnutí, uskuteční se tato akce v týdnu od 23. do 29. května v pavilonu číslo 75 areálu Výstavy úspěchů národního hospodářství.

Podle harmonogramu měli v září vybraní specialisté prostudovat předběžná soutěžní zadání 55 vyhlášených disciplín v osmi kategoriích, aby mohly být v následujícím měsíci oficiálně vyhlášeny a předběžná pravidla v listopadu zaslána všem zúčastněným zemím. V říjnu se počítá s vyhlášením registrace a se sdělením počtu zúčastněných zemí, soutěžících, rozhodčích apod. Od listopadu do ledna se bude možné online přihlašovat, výběr mezinárodních rozhodčích má trvat do února.

CAA oslovila počátkem října s nominační nabídkou 16 úspěšných soutěžících z předchozích ročníků pardubických abilympiád. Byli nominováni celkem do devíti disciplín: po třech do košíkářství, keramiky, fotografování a počítačové editace textu. Záleží pochopitelně jen na nich, rozhodnou-li se vzhledem k těžko předvídatelné situaci s covidem nominaci přijmout.

Aktuality zaslané Abilympijským národním centrem Ruské federace 12. 10. 2021:

Oficiální webové stránky akce: https://world.abilympics-russia.ru/

Vše o ruském abilympijském hnutí, které organizuje Abilympijské národní centrum Ruské federace, naleznete na webu https://abilympics-russia.ru

Areál výstaviště detailně představuje web https://vdnh.ru/en/