Jubilejní mezinárodní abilympiáda bude ve Francii

Desátý ročník vrcholné akce abilympijského hnutí uspořádá, poprvé v historii, stejná země jako ten předcházející. Dějištěm bude v pátek 24. a v sobotu 25. března 2023 město Metz (metropole departementu Moselle) na severovýchodě země blízko hranic s Německem, konkrétně Výstavní a kongresové centru Metz EXPO

Informace o této jubilejní soutěžní přehlídce pracovních i volnočasových schopností a dovedností osob se zdravotním postižením francouzsky a anglicky postupně zveřejňuje její oficiální web abilympics2023.com.

Podle něj by se mělo zúčastnit 24 států. Nejpočetněji bude pochopitelně zastoupena Asie, Evropu budou kromě pořadatelské země reprezentovat jen Finsko a Itálie; Česká abilympijská asociace rozhodla o naší neúčasti koncem roku 2022. Abilympics France, organizátor akce, vyhlásil 45 soutěžních disciplín v 10 kategoriích. Podle zveřejněných pravidel budou ve dvou – výroba nábytku (skříňky) a šití oděvu – soutěžit zvlášť „začátečníci“ a zvlášť „pokročilí“ (rozhodující je druh a stupeň postižení, aby někteří neměli značnou [ne]výhodu oproti ostatním), ve vaření se utkají jednak jednotlivci, jednak týmy.

Dvě třetiny disciplín mají určený soutěžní čas 6 hodin. Kromě disciplín známých z našich abilympiád jsou mezi dalšími třeba svařování, dentální technika, manikúra, obkládání stěny kachličkami nebo zahradnictví (zahradní architektura).

Předchozí mezinárodní abilympiády v Bordeaux se od 24. do 26. března 2016 zúčastnilo osm našich abilympioniků. Reportáž člena reprezentačního týmu si můžete přečíst zde: ABi zpravodaj 2016