Jubilejnímu ročníku kralovaly čtyři týmy – tři asijské, jeden z Evropy

Více než čtyři stovky soutěžících se zdravotním postižením z 26 zemí čtyř kontinentů (z Evropy jen Francie a Finsko) předváděly v pátek 24. a v sobotu 25. března 2023 na 10. ročníku mezinárodní abilympiády svoje řemeslné i volnočasové schopnosti a dovednosti ve 44 disciplínách. Stejně jako předchozí, tak i tento ročník vrcholné akce abilympijského hnutí uspořádala z pověření Mezinárodní abilympijské federace Francie: městem konání se po přístavu Bordeaux na jihozápadě země stalo tentokrát Metz (Mety) na jejím severovýchodě blízko hranic s Německem. 

Zahajovací i závěrečný ceremoniál ve Výstavním a kongresovém centru EXPO, kde se abilympiáda konala, se uskutečnil za aktivní účasti předsedy IAF Shinobu Wajimy a Noёla Rogera, předsedy Abilympics France (organizátor abilympiády), oba také v sobotu večer předávali medaile v některých soutěžních disciplínách.  

A jak tedy byly nakonec zúčastněné státy úspěšné? Prim v získávání medailových umístění hrály Korea – 31 medailí (z toho 18 prvenství),  Francie 29, Tchaj-wan a Čína po 20 (prvně uvedený měl více zlatých medailí); z celkového počtu zhruba 130 medailí jich tedy získaly více než dvě třetiny. Několikrát měla navíc některá z těchto zemí na „stupních vítězů“ dvojnásobné zastoupení. O zbylé medaile se podělilo následujících 10 států: Japonsko (8), Indie (6), Finsko (5), Malajsie a Kanada (3), Austrálie, Bangladéš, Pákistán, Ázerbajdžán a Mongolsko (1). 

N. Roger a další dva zástupci organizátora byli nejen za velkou obětavost při náročné přípravě této akce dekorováni speciální medailí. V disciplíně počítačové zpracování textu obsadili 1. místo dva soutěžící, v košíkářství se udělovaly medaile jen za 1. a 2. místo. Bronzovou medaili ve svařování dostala na krk žena z Kanady. Soutěžní disciplíny byly podle svého zaměření rozděleny do 10 kategorií. Mezi medailisty bylo celkem 6 vozíčkářů. 

Slavnostní atmosféru 10. mezinárodní abilympiády přibližují na YouTube videa ze zhruba dvouhodinového zahájení (www.youtube.com/watch?v=b6Glx1SbFJk) a tříhodinového závěrečného ceremoniálu spojeného s předáváním medailí v jednotlivých soutěžních disciplínách (www.youtube.com/watch?v=EmnjEh2TpPk), bohatou fotogalerii si lze prohlédnout zde: https://abilympics2023.com/uk/photos-uk/