Přijďte si užít den otevřených dveří v Centru Kosatec! 

Blíží se tradiční den otevřených dveří v Kosatci. Integrační centrum, které se nachází v Pardubicích na Sladkovského ul., zahájilo provoz v září 2011 a poskytuje různé služby lidem se sociálním či zdravotním hendikepem. Letos se dveře moderní bezbariérové budovy otevřou dokořán ve středu 16. září v 9 hodin
Návštěvníci se budou moci vydat na komentovanou prohlídku a také se zapojit do tvořivých a hravých aktivit. 

Na trenažérech ve společenském sále může kdokoli najet libovolný počet kilometrů: trasa ho zavede na místa zahrnutá do nové rodinné hry Perníčkovi. Zejména děti potěší keramické omalovánky ve tvaru slunce, které budou vytvářeny přímo před jejich očima. 

Hned v průchodu do budovy lidi přivítá velké slunce ze šicí dílny. Další je bude čekat v recepci, u návštěvní knihy. V jednom z tréninkových bytů budou probíhat ukázky zážitkového semináře: zájemci si vyzkoušejí pohyb na mechanickém vozíku, chůzi s francouzskými holemi či takzvaný stařecký oblek evokující pocity zhruba osmdesátiletého člověka. 

Zeď ve 2. patře Kosatce zkrášlí sluníčka malovaná návštěvníky. A kdo se vydá až na střechu budovy, zjistí, jak vypadá přirozené včelaření. 

Kavárna v přízemí přichystá pro slavnostní den speciální nabídku: „sluníčkový“ alko i nealko nápoj a originální, podomácku zhotovené sušenky. Rušno bude i na venkovní zahradě, kde si děti i dospělí budou moci zahrát basket či nově pořízené hry; možná dokonce proběhne miniturnaj v kuličkách. Lákadlem jistě je i dětský koutek. 

Česká abilympijská asociace vás srdečně zve na pohodovou oslavu do svého Kosatce! Vstup na akci, která potrvá do 17 hodin, je samozřejmě zdarma. 

Další informace sdělí Pavlína Potůčková, ředitelka centra, na mobilu 777 006 525 či e-mailu pavlina.potuckova@centrumkosatec.cz

(pel)  


Zážitkový seminář vKosatcinová koncepcenové možnosti, osvěta spojená se zábavou 

Už od roku 2007 pořádá Česká abilympijská asociace takzvaný zážitkový seminář. Úředníci, zdravotníci, malé děti, školáci a studenti nebo zaměstnanci firem během něj zakoušejí „na vlastní kůži“ situace, ve kterých se doma, venku či třeba na pracovišti běžně ocitá vozíčkář, neslyšící nebo třeba nevidomá osoba. Od září však Asociace nabízí seminář ve zcela jiném pojetí. V následujícím rozhovoru ho představí Linda Švihlíková z pardubického Centra Kosatec

– Zážitkový seminář, který naše Asociace realizuje už dlouhé roky, má teď úplně jinou koncepci. Proč vznikla a co je jejím základem? 

Prvním impulzem bylo, že některé školy, pro které jsme seminář pořádali, dávaly najevo, že chtějí něco nového. Aby k nám mohly po roce znovu poslat své žáky. Ale seminář měl dlouhé roky ustálenou podobu: 
začínal ukázkou canisterapie, následovalo sluchové či hmatové pexeso, slepecká trať a nakonec ukázka manipulace s mechanickými vozíky. 

Základem nové koncepce je možnost volby. Základní, střední či vysoké školy, školky, nemocnice, úřady, firmy a další subjekty si samy vyberou ze 17 tematických oblastí a stanoví si tak podobu zážitkového semináře. Každou jsme se přitom snažili udělat tak, abychom ji dovedli realizovat ve variantách přizpůsobených mentalitě a věku účastníků.

– Můžete některé oblasti neboli moduly stručně představit? 

Jde třeba o rozhovor s hendikepovanou osobou. To je zřejmě vůbec nejautentičtější zážitek z naší nabídky. Účastník semináře si může popovídat si s někým, kdo na základě vlastní zkušenosti umí vylíčit, s čím se v životě potýká, jaké problémy musí řešit. To je myslím zajímavé pro malé či větší děti i pro dospělé. 

Další novou aktivitou jsou brýle simulující oční vady. Účastník díky nim pocítí šest různých poruch ostrosti či oslabení zraku. A zároveň se dozví, jak pečovat o oči, aby mu sloužily co nejdéle. 

Za zmínku stojí stařecký oblek, který navozuje pocity člověka v pokročilém věku. Kdo se v něm ocitne, během chvilky zestárne o několik desítek let a možná lépe pochopí stesky nebo stálou únavu některých starších lidí. Tuto aktivitu však z důvodu časové náročnosti nabízíme pouze dospělým jednotlivcům, párům či malým skupinám do šesti osob. 

Pro děti od 3. třídy jsme vymysleli hru, během které si vyzkoušejí číst a psát Braillovým písmem. Žáci druhého stupně základní škol si zase můžou zajezdit na dětském handbiku ‒ speciálním kole upraveném na ruční pohon. 

Pro všechny bez rozdílu věku máme v nabídce jízdu na schodišťové sedačce, manipulaci s mechanickým vozíkem nebo zkoušku sebeobsluhy při běžných úkonech při znemožněném pohybu jedné či více končetin. Součástí zážitkového semináře může být i znakový jazyk. Není atraktivní hlavně pro děti, jak by se možná zdálo: často se nám stalo, že právě dospěláci nechtěli ze semináře odejít a měli zájem naučit se znakovat další a další slova. 

– Rozšířením nabízených aktivit jste vlastně dosáhli větší variability semináře… 

Ano, každý seminář teď ušijeme na míru konkrétním účastníkům. Zohledníme třeba to, jestli jde o samé ženy, nebo muže, o mladší, nebo starší lidi, hodně malé, nebo větší děti. Nebo si třeba objednatel bude přát, abychom se s jeho zaměstnanci zaměřili hlavně na komunikační dovednosti, tak mu vyhovíme. 

– Kde se seminář většinou odehrává? 

V posledních letech převážně v pardubickém Centru Kosatec. Ale třeba za malými dětmi jezdíme do mateřských škol. Prostě vyjdeme vstříc tomu, kdo si seminář objedná. A dovedeme taky zajistit jiný typ osvěty: teď v září třeba budeme dělat školení pro Zdravotnickou záchrannou službu Pardubického kraje zaměřené na komunikaci s různě hendikepovanými lidmi, a to ve spolupráci s organizacemi Tichý svět a TyfloCentrum Pardubice. 

Miloš Pelikán 


Hravé odpoledne na farmě Apolenka potěší milovníky zvířat a přírody 

Na farmě Apolenka v obci Spojil, nedaleko Pardubic, se v úterý 8. září uskuteční tradiční „Hravé odpoledne na farmě“. Milovníci zvířat a přírody se mohou těšit na nezapomenutelné chvíle. Od 14 do 18 hodin je čekají projížďky na ponících a koních, ukázky hiporehabilitace, zábavné hry a oblíbená zvířata: lamy, ovce, kozy, husy, kachny, dokonce i papoušci, pštrosi a nosál červený. V areálu farmy se také představí některé neziskové organizace a k zakoupení budou výrobky oceněné značkou Regionální potravina Pardubického kraje 2020. 

(pel) 


Aktuální nabídka pro rodiče: příměstský tábor v Pardubicích pro školáky do 12 let

Česká abilympijská asociace pořádá o podzimních prázdninách příměstský tábor pro školáky do 12 let. Uskuteční se 29. a 30. října v Centru Kosatec a je určen pro děti, které rády sportují, soutěží, těší se nové zážitky a výzvy a není jim cizí kreativní tvoření. Čekají je pohybové aktivity venku nebo v budově dle aktuálního počasí, dále zážitkový seminář včetně ukázek canisterapie a dětského handbiku, kreativní tvoření a malování (keramika, výroba drobných dekoračních nebo dárkových předmětů), zábavné hry a sportovní soutěže. 

Cena za dítě je 790 Kč za oba dny nebo 420 Kč za den. Platba je možná v hotovosti na recepci Centra Kosatec nejpozději 7 dnů před začátkem tábora, případně převodem na účet. 

Další informace i přihlášku najdete na stránkách www.centrumkosatec.cz. Na dotazy odpoví Linda Švihlíková na telefonu 734 642 161 nebo na emailu tabory@centrumkosatec.cz

(pel) 

Týdny pro duševní zdraví pobaví, poučí a pomůžou vyvracet předsudky 

Na východě Čech se blíží 25. ročník „Týdnů pro duševní zdraví“, které pořádá spolek Péče o duševní zdraví. Paleta různorodých kulturních či osvětových akcí má jednak podpořit povědomí lidí o problematice duševního onemocnění, jednak napomoci vyvracení předsudků spjatých s tímto tématem. 

Slavnostní zahájení festivalu se odehraje v pátek 11. září v Hradci Králové na Kavčím plácku, kde od 18 hodin zahrají rockové kapely Virage a Nirvana In The Name of Cobain. Následovat bude program v Pardubicích: zde se budou akce ve dnech 14.‒18. září

Bude mezi nimi třeba výstava kreseb Lucie Sedláčkové, hudební festival Výměnák či promítání filmu „Bylo jednou jedno město bláznů“. Dnem otevřených dveří v Centru Kosatec se ve středu 16. září zapojí i Česká abilympijská asociace (viz samostatný článek v tomto newsletteru). 

V Hradci Králové se kampaň odehraje od 29. září do 2. října a její součástí bude beseda na téma „Moje jméno není diagnóza“, workshop mindfulness nebo promítání filmu „Joker“. Kromě východočeských krajských měst se do „Týdnů“ zapojí i Skuteč, Hlinsko, Chrudim, Polička, Ústí nad Orlicí, Letohrad, Moravská Třebová, Rychnov nad Kněžnou a Jičín. 

Několikatýdenní festival, jehož kompletní program lze najít na stránkách www.pdz.cz/tydny-pro-dusevni-zdravi.html, zakončí koncert „Hudba rozveselí duši“ na Veselce v Jičíně v pátek 16. října. 

Vstup na téměř všechny akce je volný. Přijďte si užít zábavu a pohladit duši kulturními zážitky! 

(pel) 

Křížovkářské okénko

„Přišel a stále ještě neodešel…“ Touto mírně upravenou částí refrénu jednoho hitu Ondřeje Hejmy zveme čtenáře ke chvilce přemýšlení u křížovky na pořád aktuální téma.
Každý, kdo odhalí správné tajenky a pošle je s doplněním jejich čísel na e-mail milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz, může za svůj výkon očekávat originální výrobek z keramické dílny Centra Kosatec. Ceny se posílají poštou, proto je nutno napsat i korespondenční adresu. Je ovšem možné vybrat si po domluvě odměnu osobně v dílně.

(mk)