Aktuální informace k očkování proti koronaviru

Souhrn informací z tiskové konference ministra zdravotnictví Jana Blatného, která se konala v pátek
26. února, a následné zprávy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

– Od soboty 27. 2. se mohou registrovat zájemci o očkování z řad učitelů
a pedagogických pracovníků a školských poradenských center. Prioritně v této skupině budou očkováni pedagogičtí pracovníci starší 55 let, ale obecně jsou pedagogičtí pracovníci jednou z prioritních skupin.

– Do očkování se od 1. 3. zapojují i praktičtí lékaři, a to dle smlouvy s krajskými koordinátory očkování.

– Od 1. 3. se mohou registrovat lidé starší 70 let. Praktičtí lékaři od 1. 3. kontaktují pacienty starší 80 let, kteří se ještě nezapsali do registru zájemců o očkování, a budou jim nabízet očkování. Současně praktičtí lékaři mohou do registru zapsat i osoby mladší 70 let, a to na základě jejich diagnózy.

– Praktičtí lékaři by měli na základě svého posouzení nabídnout především očkování lidem s těžkými chronickými onemocněními, která jsou riziková a případné nakažení covid-19 může být pro ně velmi nebezpečné.

– Do registru se přihlásilo více než 3500 praktických lékařů, to je přibližně 70 % z nich. Je tedy pravděpodobné, že vás praktický lékař bude moci registrovat.

– Pokud máte těžké chronické postižení, doporučujeme, abyste v týdnu od 1. 3. kontaktovali vašeho praktického lékaře, pokud máte zájem být očkováni. Praktičtí lékaři dostanou pokyny, jak přesně postupovat, začátkem března, tudíž asi není vhodné kontaktovat praktického lékaře hned první dny.

– Ministr Jan Blatný na tiskové konferenci uvedl, že nebude rozhodující datum zapsání do registru, ale bude upřednostněn rizikový zdravotní stav. To znamená, že může být očkován pacient mladší 70 let, pokud jeho zdravotní stav bude rizikový.

– Samozřejmě, že celou situaci bude ovlivňovat neustálý nedostatek vakcín. Znamená to, že i když budete zapsáni do registru, tak musíte čekat na výzvu a určení data očkování. A tato doba může být i delší. Tlak Národní rady osob se zdravotním postižením přinesl určitou změnu v pohledu na riziková onemocnění: lidé
s rizikovým zdravotním stavem mohou být upřednostněni před věkovou kategorií. Zatím se nepodařilo prosadit, aby současně s rizikovými pacienty byly společně s nimi očkovány i pečující osoby.

(pel)


Lidé na Slovensku donutili stát
k zodpovědnosti a vybojovali si lék proti covidu-19

Slýcháme, vídáme, čítáme, že Slovensko je v boji s koronavirem v ještě horší situaci než naše země. Už na konci února se ale na internetu objevily články popisující nadějné události, kterým by člověk nevěřil, kdyby se opravdu nestaly.

Hlavními aktéry „příběhu“, který u našich východních sousedů začal před vánočními svátky, jsou ivermektin – čtyřicet let starý, původně antiparazitický lék; neochota ministerstva zdravotnictví a vládních politiků; přezíravost takzvaných seriózních médií; tlak občanské společnosti frustrované katastrofálním růstem počtu covidových úmrtí.

A výsledek? Lidé donutili k zodpovědnému jednání i ministra zdravotnictví, lék bude na Slovensku běžně dostupný na předpis. A už se o něj zajímal taky Andrej Babiš…

Udělejte si tedy chvilku, vážení čtenáři, a přemýšlejte o článcích, které najdete ZDE.

Aktuální dovětek připsaný 4. března. Události nabraly tempo rychlejší vzniku našeho newsletteru: lék ivermektin vzbudil během několika dní díky svým účinkům velký zájem také v Česku, kde má být už v březnu zpřístupněn všem zájemcům. Jen brněnská fakultní nemocnice už obdržela balení pro 20 tisíc pacientů!

(pel)


Pečeme s radostí, pečeme pro nás
i pro vás

Koncem léta 2016 se v době, kdy ještě většina lidí spí, poprvé linula z jedné budovy v pardubické Hlaváčově ulici typická vůně chleba, rohlíků a dalších podobných potravin. Tehdy v ní totiž zahájila provoz pekárna České abilympijské asociace: šlo o nevšední projekt eSvačinky, chvályhodnou aktivitu na podporu zdravého školního stravování. Postupně se začaly svačinky dělat i pro místní firmy, pekárenský sortiment byl navíc
k dostání ve dvou prodejnách. Po jejich zrušení pokračuje v prodeji kavárna v budově Centra Kosatec ve Sladkovského ul. 2824.

Na konci loňského roku začal kompletní přesun pekárny do objektu Kosatce. V souvislosti s tím bylo navíc potřeba provést drobné stavební úpravy zvoleného prostoru, které – stejně jako většinu ostatních prací – velmi zodpovědně zvládli sami zaměstnanci Kosatce, tj. osoby se zdravotním postižením.

Pracovníci externích firem zajistili pouze skutečně odborné činnosti – instalaci vzduchotechniky a strojního vybavení. Pekařům tak usnadňuje práci např. rohlíkovač, dělička těsta s vykulovačkou nebo plackovač, další zařízení pomáhá s přípravou těsta, finále obstará samozřejmě pec.

Spolu s pekárnou se přestěhovala také výrobna svačinek. Díky tomu „kosatčí“ gastronomický úsek soustředil všechny své „výrobní provozy“ pod jednu střechu. Má to ještě jednu nezanedbatelnou výhodu: podstatné organizační zjednodušení činnosti.

Při nahlédnutí do „menu“ pekárny musíme konstatovat, že sortiment je široký. Neobsahuje pouze chléb, rohlíky nebo housky, ale také koláče a zákusky. Jsou v něm i takové delikatesy jako perníková lízátka nebo pralinky. Kompletní nabídka včetně cen je na webu www.centrumkosatec.cz/pekarna-u-pardubaka/, informace s fotografiemi přináší i facebooková prezentace. V současnosti lze vše nakoupit ve výdejovém okénku kavárny od pondělí do pátku mezi 8. a 16. hodinou.

Dodejme, že Centrum Kosatec podalo coby sociální podnik do každoroční grantové výzvy Pardubického kraje na podporu veřejně prospěšného sociálního podnikání projekt na rekonstrukci stravování. A bylo to rozhodnutí správné – grant ho podpořil nejvyšší možnou částkou 150 tisíc korun; pořídila se za ni zmíněná dělička těsta.

(mk)


Křížovkářské okénko

S křížovkou na měsíc únor se luštitelé pomyslně dostanou do Itálie ještě před Leonardem da Vinci, a zjistí, že nevídané nápady měl v tehdejší době i někdo jiný.

Správné znění tajenky = originální výrobek z keramické dílny Centra Kosatec. Pravdivost této rovnice si potvrdí zasláním vyluštění na e-mail milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz každý, kdo tak učiní do konce března. Kvůli zasílání cen poštou je nutno uvést i korespondenční adresu. V případě domluvy je pochopitelně možný osobní výběr v Kosatci.

(mk)