AbiFest bude tradičně v květnu a skončí v sobotu 

Česká abilympijská asociace (CAA) vás zve na AbiFest 2020, na kterém se v Pardubicích potkají lidé z celé republiky. Dominantou dvoudenního programu zůstává národní abilympiáda: už 28. soutěžní přehlídka profesních a volnočasových dovedností osob starších 15 let se zdravotním postižením. Významná událost se uskuteční v pátek 22. a sobotu 23. května v moderní hale nově nazvané enteria aréna. 

Přihlásit se můžete do 31. března 

Zájemci si mohou vybírat z 22 disciplín, od aranžování květin přes studenou kuchyni, vyšívání či dřevořezbu až třeba po ubrouskovou techniku. Jejich kompletní seznam, pravidla včetně soutěžního zadání a časový harmonogram lze najít na stránkách www.centrumkosatec.cz/nase-aktivity. Elektronická přihláška je zveřejněna na odkazu http://db.abilympics.cz. Přihlásit se lze i zasláním e-mailu na adresu alena.krpalkova@centrumkosatec.cz

Speciální nabídka 

Pořádající CAA se snaží přilákat víc lidí. Nabízejí proto dvoudenní pobyt v Centru Kosatec zdarma pro toho, kdo přesvědčí k soutěžení na abilympiádě aspoň pět osob. 

Další zajímavé akce 

Po loňské premiéře se během AbiFestu znovu uskuteční Abi pro NÁS. Tato zkouška jednoduchých dovedností (půjde třeba o puzzle, kresbu dle předlohy či vyšívání dle předlohy) je určena hlavně lidem s postižením z Pardubicka, kteří si ještě netroufají soutěžit přímo na abilympiádě. Nebudou v ní rozhodující výsledky, ale nabytí sebedůvěry, společenský kontakt a uspokojení z předvedeného výkonu. 

Programovou novinkou je Abi pro firmy. Dvoučlenné týmy z firem, které patří mezi partnery, podporovatele a sponzory CAA, spolu budou zápolit ve vybrané disciplíně. Projeví tak svou dobrou vůli a podpoří sounáležitost všech lidí v hale. 

Pro osoby s hendikepem, které hledají práci, bude opět lákadlem Burza zaměstnavatelů: během daného časového úseku dostanou šanci promluvit si se zástupci firem a dohodnout si další schůzku. Proběhne také Social Market Forum – rychloseznamka komerčních a sociálních firem. 

Zkrátka nepřijdou ani zdraví návštěvníci květnového AbiFestu. O bohatém doprovodném programu, který nabídne zábavu a inspiraci dospělým i dětem, budeme informovat v příštím newsletteru. Nedočkavci si ovšem můžou vyhledat facebookovou stránku AbiFest ‒ festival zážitků. 

(pel) 

Charitativní bazar nabídne oblečení za velmi výhodné ceny

Již potřetí se v pardubickém Centru Kosatec uskuteční oblíbený charitativní bazar oblečení. Navštívit ho můžete ve středu 18. března od 11 do 18 hodin. Přijďte nás podpořit nakupováním!

Na prodej bude oblečení z druhé ruky za opravdu lidové ceny: v rozmezí 10 až 60 Kč. Nakupování si můžete zpříjemnit kávou a dezertem v kavárně Kosatec. Celý výtěžek akce použijeme na projekt „Zážitkové semináře“ (viz https://www.centrumkosatec.cz/zazitkovy-seminar/).

Upozorňujeme, že 18. března se v Kosatci uskuteční i náborový den. Hledají se dobrovolníci pro AbiFest, který se uskuteční v enteria aréně v pátek 22. a sobotu 23. května. Zájemcům vše potřebné sdělí kontaktní osoba Mgr. Lucie Ciprová, telefon: 774 554 728, e-mail: lucie.ciprova@centrumkosatec.cz.

(pel) 

Blíží se konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami 

BMI sdružení pořádá jubilejní 20. ročník konference o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Uskuteční se v sobotu 28. března v Kongresovém centru Praha. Největší a nejvýznamnější konference tohoto zaměření v Česku představí nejnovější tuzemské i zahraniční aplikace, programy a pomůcky usnadňující život lidem se zdravotním postižením. Kdo se chce zúčastnit, najde registrační formulář a potřebné informace na stránkách https://www.inspo.cz/registrace

Program konference, zveřejněný na stránkách www.inspo.cz/inspo-2020, představí nové technologie. Například Martin Kotek, prezident Asociace virtuální a rozšířené reality, přiblíží možnosti virtuální reality v medicíně. Roman Mouček ze Západočeské univerzity v Plzni předvede prototyp asistenčního systému, který umožní uživatelům s těžkým postižením komunikovat s počítačem přímo vlastní mozkovou aktivitou. 

Moderní protézové systémy ovládané na principu snímání kontrakčních svalových vzorců přiblíží Jan Maleš z firmy Ottobock a uživatel protézy horní končetiny Jakub Zachoval. Díky finančním sbírkám v rámci projektu Konta Bariéry byly již takové myoprotézy zkonstruovány pro pět mladých uživatelů. 

Odpoledne bude jednání konference rozděleno do sekcí. První se zaměří na přístupnost webu a mobilních aplikací, druhá na využití informačních technologií při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením a třetí na technologie pro neslyšící uživatele. 

V první sekci vystoupí mimo jiné Christoph Damm z Německa s aplikací  ADauthor, která je určena pro rychlejší, snazší a levnější tvorbu audio popisu. V další sekci se představí společnost PromethistAI vytvářející produkt, který stojí na špičkové platformě umělé inteligence a porozumění obsahu (mluvené) řeči. Bude pomáhat například lidem s Alzheimerovou chorobou, či jinými nemocemi a stavy spojenými s poruchami kognice, prožitku nebo chování. 

Uživatele se sluchovým postižením nepochybně zaujme aplikace Beey společnosti Newton Technologies. Díky kvalitnímu automatickému rozpoznávání spontánní hovorové řeči i v akusticky horším prostředí dokáže nabídnout pro všechny uživatele generování titulků a jejich propojení s videem ve webovém prohlížeči. 

(pel) 

Život bez bariér v Nové Pace pomáhá lidem v těžké situaci

V Nové Pace, konkrétně v prostorách bývalé nemocnice a kláštera, sídlí nezisková organizace Život bez bariér. Poskytuje sociální služby, zaměstnává lidi se zdravotním postižením, zajišťuje přechodné bezbariérové ubytování a provozuje rozsáhlou půjčovnu kompenzačních pomůcek.

Co konkrétně nabízíme?

Mnozí se nás obracejí s prosbou o pomoc. Ráda se s vámi, vážení čtenáři, podělím o několik případů dobré praxe:

Syn si zlomil nohu a potřebovala bych pro něho na dobu rehabilitace vozík.

Naše pracovnice zkontaktovala syna, informovala o možnostech rehabilitace a zapůjčila na dobu léčby vhodný mechanický vozík z naší půjčovny pomůcek.

Máme osmdesátiletou maminku na lůžku a nevíme, jak vše zajistit.

Sociální pracovník odborného sociálního poradenství navštíví rodinu přímo v místě bydliště. Poradí, jak pečovat o své blízké. Poskytne informace ohledně příspěvků, pomůže navrhnout bezbariérovost v domě, poradí, kde zapůjčit vhodnou kompenzační pomůcku, předá kontakty na sociální služby v okolí a s rodinou je nadále v kontaktu.

Máme postiženou sestru, nemá dostatek finančních prostředků, nechce být sama doma.

Sestru jsme kontaktovali a nabídli ji bezplatnou službu sociální rehabilitaci. Naučila se tak činnost, která jí umožňovala uplatnit se na trhu práce nebo přímo v naší chráněné dílně. Nabídli jsme jí i možnost dalšího vzdělávání a také navazující aktivity v rámci Lady clubu.

Manžel je dlouhodobě nemocný, nemůže pracovat, nemá důchod.

Manželovi sociální pracovnice pomohla vybavit invalidní důchod a průkaz mimořádných výhod. Nabídla zápůjčku vhodné kompenzační pomůcky. Může také využívat bezbariérovou dopravu naší organizace pro doprovod k lékaři.

Starám se o postiženého syna, nechodím do práce a jsem psychicky přetížena.

Sociální pracovnice nabídla možnost umístit syna v denním stacionáři. Syn bude ve skupině sobě rovných, maminka si psychicky odpočine. Může si najít zaměstnání na kratší pracovní úvazek: tím se zlepší finanční situace rodiny a zmenší její psychická zátěž. Sociální pracovnice může i doporučit vhodnou psychologickou poradnu nebo službu, která by matce pomohla v dané situaci.

Jsme v důchodu, děti bydlí daleko, nemáme nic moc na práci, rádi bychom se někam podívali.

Informovali jsme seniory o poskytované službě sociální rehabilitace a denním stacionáři. Nabídli jim možnost využít Gentleman club a Lady club. Jde o organizované aktivity na přání (výstavy, výlety s doprovodem) určené pro tuto cílovou skupinu.

Máme tatínka, který bydlí sám v domku a již tuto situaci nezvládá.

Sociální pracovník kontaktoval rodinu i otce. Nabídl možnost využít přechodné ubytování v našem bezbariérovém zařízení. Nabídl využít i další námi poskytované služby, například denní stacionář nebo sociální rehabilitaci.

Život bez bariér víc než 15 let pomáhá lidem se zdravotním postižením, seniorům ale i laicky pečujícím osobám. Naším záměrem je, aby každý, kdo se na nás obrátí s prosbou, našel cestu ke zkvalitnění svého života. Podrobné informace o naší organizaci najdete na stránkách www.zbb.cz, na dotazy odpovíme na telefonu 493 724 159 či e-mailu info@zbb.cz.

Jitka Fučíková, ředitelka