Červnový AbiFest pobaví a nabídne šanci najít práci sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem

Jak jsme už informovali v minulém newsletteru, letošní abilympiáda v Pardubicích potěší návštěvníky několika zásadními novinkami. O jak výraznou změnu jde, naznačuje už nový název AbiFest. Udělejte si ve čtvrtek 13. a pátek 14. června čas a přijďte se podívat! Účastníky dvoudenní akce v ČSOB Pojišťovně areně čeká paleta zážitků, překvapení, soutěží, překonávání bariér a spolupráce. 

Abilympiáda
Abilympiáda, tedy soutěže zdravotně postižených lidí starších 15 let v řemeslných a volnočasových dovednostech, bude samozřejmě součástí pestrého dění. Důležitá informace: Do vyhlášených disciplín se zájemci mohou přihlásit od 1. do 30. dubna. Všechny budou zveřejněny, a to včetně soutěžního zadání, pravidel a pokynů, na konci března na stránkách https://www.centrumkosatec.cz/abilympiada-2019/. Premiérově bude zařazena minimálně jedna disciplína, kde budou společně soutěžit lidé s postižením a zdravé osoby.

Burza práce
Z připravovaných novinek zmiňme čtvrteční burzu zaměstnavatelů, jejímž spoluorganizátorem bude Úřad práce Pardubice. Zástupci firem s vyhrazenými místy pro lidi se zdravotním či sociálním hendikepem se na ní setkají se zájemci o práci. Ti dostanou možnost vyzkoušet si u konkrétního zaměstnavatele své dovednosti potřebné pro vyhlédnuté pracovní místo. V ČSOB Pojišťovně areně si ovšem nejprve promluví s podnikatelem a případně mu poskytnou kontakt a domluví si schůzku ve firmě.

Zážitková stezka

Zábavnou atrakcí jistě bude zážitková stezka, která povede z třídy Míru až k multifunkční Areně, dějišti AbiFestu. Bude určena hlavně pro děti a všechny lidi s mladou duší. Čekat je bude třeba vybarvování nakresleného maskota, jízda na mechanickém vozíku, stolní hry na procvičení paměti či muzikoterapeutický koutek. Na trase se účastníci budou moci občerstvit u stánku s regionálními potravinami a také s kávou a čokoládou. Na jednotlivých stanovištích dostanou razítko do soutěžní karty, v cíli pak drobnou odměnu a budou pozváni do Areny, kde proběhne velké losování zmíněných karet o hlavní cenu. Zážitkovou cestu připravují Česká abilympijská asociace a společnost Cedr.

Prodejní trhy, kouzelníci i swing
Pro širokou veřejnost budou připraveny četné stánky s originálními, většinou rukodělnými výrobky, různá taneční, pěvecká, hudební a kouzelnická vystoupení. Pravděpodobně dojde k setkání milovníků swingu a velkým lákadlem bude beseda s mediálně oblíbenou osobností.

Mezinárodní abilympiáda už za rok v Kanadě, nebo v Číně
Blíží se setkání nejlepších abilympioniků z celého světa. Je téměř jisté, že budou bojovat o medaile v roce 2020. Velký otazník je zatím u dějiště mezinárodní abilympiády: původně Mezinárodní abilympijská federace vybrala Kanadu, ale v posledních měsících se na internetu stále častěji objevuje Čína, konkrétně její nejlidnatější město Šanghaj.

Nakonec lahůdka z loňské abilympiády. Na stránkách www.centrumkosatec.cz jsme zveřejnili blok krátkých článků a fotografií, které jsou autentickým svědectvím o některých soutěžících a událostech. Rozhodně stojí za přečtení!

(pel)


Do 17. února se můžete zapojit do literární soutěže Internet a můj handicap

Čtrnáct ročníků má za sebou literární soutěž Internet a můj handicap, kterou pořádá BMI sdružení. Za tu dobu do ní došlo 535 příspěvků, jejichž autoři se zdravotním postižením popisovali nejrůznější situace a příhody, jak jim internet, počítačové pomůcky nebo telefon pomáhají vyrovnat se s hendikepem. Šestkrát zvítězili vozíčkáři, čtyřikrát nevidomí, dvakrát neslyšící autoři a po jednom vítězství zaznamenali soutěžící s duševní nemocí a s roztroušenou sklerózou. Kdo se k nim připojí letos?

Soutěžní pravidla
Propozice zůstávají stejné. Maximální rozsah pro soutěžní text je 600 slov. Autoři v něm mají vyjádřit na základě vlastní zkušenosti, jak jim moderní komunikační technologie umožňují vypořádat se s postižením. Pro inspiraci lze vyhledat práce z minulých ročníků zveřejněné na www.helpnet.cz/inspo. A jako vhodnou ukázku vám nabízíme loňský vítězný příběh „Zn. Třeba i slova, jako je láska?“. Najdete ho ZDE.
Při hodnocení se bude přihlížet k literární úrovni textu a jeho obsahové zajímavosti. Do soutěže nebudou přijaty práce, které už byly přihlášeny v minulosti: jejich autoři to však mohou zkusit s novým počinem.
Text opatřený poštovní i elektronickou adresou je zapotřebí poslat v elektronické podobě nejpozději do 17. února na adresu info@helpnet.cz. Zapojením do soutěže vyjadřuje autor souhlas s tím, že jeho dílko může být zdarma zveřejněno na portálu Helpnet.cz a v dalších médiích. 

Hodnotné ceny a konference INSPO
Pro účastníky 15. ročníku soutěže jsou připraveny hodnotné ceny. Tři nejlepší autoři získají 7, 5 a 3 tisíce korun od Československé obchodní banky; Zoner Software věnuje šesti soutěžícím oblíbený program Zoner Photo Studio; knihy darují nakladatelství Portál a zvukové knihy Audiotéka.cz.K vyhlášení výsledků soutěže a předání cen dojde na konferenci INSPO v sobotu 30. března, která se uskuteční v Kongresovém centru Praha. Účastníci také zhlédnou videomedailónky vítězů. Podrobnější informace o konferenci i literární soutěži Internet a můj handicap jsou uvedeny na stránkách www.inspo.cz

Miloš Pelikán


Jan Wenemoser podruhé Abilympionikem roku

Abilympionikem roku 2018 se stal Jan Wenemoser z Ledče nad Sázavou. Mohutný chlapík soutěžil ve svých tradičních disciplínách: v elektromechanické montáži vyhrál a ve fotografování skončil čtvrtý. Ocenění nečekal i proto, že ho dostal také v roce 2013.
„V montáži se změnila koncepce: dřív soutěžní zadání směřovalo do silnoproudu, dneska to bylo o slaboproudu a elektronice. Měli jsme oživit soumrakový spínač a zapojit ho do silového světelného obvodu. Osazování součástek, letování a tak dál. Tyhle činnosti zrovna zvládám, a proto jsem nejspíš byl v soutěži úspěšný,“ říká Wenemoser. A s nadsázkou dodává: „Nejdřív jsem měl strach, že vyhodíme půlku Pardubic. Ale ujišťovali mě, že to se nestane. A můj výrobek kupodivu fungoval.“
Ke zmíněnému ocenění patřil i velký dort, který však bodrého muže nelákal: „Ať si na něm pochutnají ostatní. Kdyby byl z uzeného, tak jim ho nedám. Ale na sladkosti nejsem.“
Dvaašedesátiletý šprýmař patří k abilympijským stálicím. Díky pravidelnému umístění mezi nejlepšími se několikrát dostal do reprezentačního týmu pro mezinárodní abilympiádu: byl v Šizuoce, Soulu či Bordeaux. A pokud mu to zdraví dovolí, nejspíš nebude chybět ani té příští, která se zřejmě uskuteční v roce 2020 v Číně.
Při focení se rád zaměřuje na detaily během soutěžení. Lákají ho nestřežené okamžiky, v nichž si lidé nestihnou uvědomit, že je má někdo v hledáčku. Pardubickou abilympiádu považuje Wenemoser za skvělou věc. „Jezdím sem rád kvůli družbě, kvůli setkáním s lidmi, které jinde nepotkám. Soutěžení považuju spíš za způsob, jak se tady nenudit.“ Nejvíc se těší na ty, kteří s ním byli v reprezentačním týmu: „S košíkářem Jardou Wojnarem už jsme jako dvojčata, sdílíme spolu pokoj a navzájem si pomáháme v každodenních záležitostech.“
Zajímají ho všechny disciplíny. „Každá má v sobě určitý náboj, určitou gradaci.“ Na otázku, jakou dovednost by chtěl mít, kdyby si mohl jednu vybrat, odpověděl s úsměvem: „Kdybych mohl něco ovlivnit, stačilo by mi, kdyby z téhle republiky zmizela závist.“
Mimochodem, obě činnosti, v nichž Jan Wenemoser obvykle soutěží, jsou pouze jeho koníčky. Profesionálně se věnuje filmu, hlavně dokumentárnímu. Má svou agenturu a točí i stříhá propagační snímky z koncertů českých kapel. Ale je vyučený elektromontér. 

(pel)