Nová hra Perníčkovi motivuje lidi
k návštěvě atraktivních míst

v Pardubicích

Od července si zájemci můžou zahrát rodinnou hru Perníčkovi, která poutavě upozorňuje na zajímavá místa či události v Pardubicích a okolí. Princip je jednoduchý. Kdo se chce zapojit, vyzvedne si soutěžní kartu. Získat ji může v Turistickém informačním centru Pardubice, Centru Kosatec a dalších místech zapojených do hry. „Za každou zaplacenou vstupenku do návštěvního místa uvedeného na kartičce do ní dostanete razítko perníčku. Výjimkou jsou dvě akce označené jako bonus: konkrétně jde o Retroměstečko, které se uskuteční 12. a 13. září, a Sportovní park Pardubice od 8. do 16. srpna. Kdo některou navštíví, obdrží hned dvě razítka,“ vysvětluje autorka hry Jana Dubišarová. A dodává: „Pokud získáte aspoň polovinu z celkových 14 razítek, můžete si v naší kavárně v Kosatci nebo v turistickém informačním centru vyzvednout malou odměnu za vaše putování.“

Ale to není vše. V pravé části soutěžní karty je slosovatelný kupón. Jednou za měsíc bude vylosován výherce větší ceny. A jednou za rok budou všechny kupóny znovu zařazeny do slosování o ještě hodnotnější cenu.

Kde dostanete soutěžní kartu

Hra Perníčkovi je celoroční a některá místa či kulturní události v ní obsažené se budou po nějakém čase měnit. V současnosti jsou do ní zapojeny tyto subjekty: Laser Game Club Pardubice, Lanové centrum Pardubice, Baloon Café – rodinná kavárna s dětskou hernou, BowlingZone, Pardubický klub kouzla a magie, Trampolíny Pardubice, Království perníku, Zelená brána (Turistické informační centrum Pardubice), Mázhaus Pardubice, hrad Kunětická hora, Zámek Pardubice – Východočeské muzeum a výletní loď Arnošt z Pardubic.

„V budoucnu na hrací kartu nově zařadíme třeba návštěvu hokejového či basketbalového zápasu nebo divadelního přestavení. Ideální bude, když se nám povede Perníčkovy koncipovat tak, aby hráč mohl nasbírat potřebný počet razítek za víkend,“ říká paní Dubišarová, která v Kosatci pracuje jako vedoucí stravování a marketérka. Několik nových míst vybízejících k návštěvě nabídnou Perníčkovi už v září.

Zúčastnit se může kdokoli

Hra probíhá neustále a zúčastnit se můžou lidé jakéhokoli věku. U dětí mladších 15 let odpovídá za kontakt uvedený na kupónu a převzetí výhry rodič nebo zákonný zástupce. Pravidla, odměny a ceny jsou uveřejněny na stránkách www.pardubice.cz. Na dotazy ochotně odpoví přímo paní Dubišarová na mobilu 734 643 935 či e-mailu jana.dubisarova@centrumkosatec.cz.

Miloš Pelikán


Chcete si osvojit základy keramiky? Přihlaste se do podzimního kurzu
v Kosatci!

V Centru Kosatec funguje plně vybavená keramická dílna včetně hrnčířského kruhu a vypalovací pece. Dekorativní či užitné výrobky z ní lze zakoupit na recepci Kosatce (Sladkovského 2824, Pardubice) a také v e-shopu https://eshop.centrumkosatec.cz.

Na podzim se v Kosatci uskuteční čtvrtý kurz keramiky. Je určen pro začátečníky a též pro všechny, kteří si chtějí po letech „oprášit“ své zkušenosti s keramickou hlínou. Kurz, který neobsahuje výuku na hrnčířském kruhu, začne 1. října a potrvá do 10. prosince. Konat se bude každý čtvrtek od 16 do 18 hodin.

Cena za všech 11 lekcí činí 1900 korun a je v ní zahrnuto 10 kg keramické hlíny, dekorační materiál, výpaly, pracovní místo a zapůjčení pracovních pomůcek. Cena za jednotlivou lekci je 200 korun.

Přihlášky eviduje a další informace poskytne Martina Pakostová, vedoucí keramické dílny, na telefonu 466 052 066 či e-mailu martina.pakostova@centrumkosatec.cz.

Miloš Pelikán


Nenápadná výtvarnice, která se obdivuhodně pere s osudem

Usměvavá tmavovlasá žena z Krnova dlouhodobě patří k největším hvězdám abilympiády. Soutěží na ní pravidelně od roku 2003 a domů se pokaždé vrací s medailí. V minulosti byla Helena Nejedlá úspěšná v keramice, návrhu plakátu, malbě na sklo či malování na kameny. A když si zkusmo vybrala enkaustiku, nepřekvapivě v ní vyhrála.

Díky svým úspěchům se stala členkou českého týmu, který se v březnu 2016 vydal do Francie na IX. mezinárodní abilympiádu. „Největším zážitkem pro mě byla chvíle, kdy byla zahájena naše disciplína, kdy jsme začali napínat hedvábí na rám. Bylo úžasné, jak vlídně se soutěžící a rozhodčí k sobě chovali,“ ohlíží se paní Nejedlá za velkolepou akcí, kterou hostilo Bordeaux. Pořádající organizace Abilympics France jí mimochodem udělila zvláštní cenu jako nejúspěšnější české soutěžící. Malbu na hedvábí si přitom vozíčkářka vybrala z nouze: původně chtěla zabojovat v keramice, ale tam by kvůli těžkému fyzickému postižení nezvládla práci s hrnčířským kruhem.

Ale zpět k pardubické abilympiádě. Paní Nejedlá ji považuje za vyvrcholení celého roku. Několik měsíců se pilně připravuje: na internetu si vybere disciplínu, vyhledá zadané soutěžní téma a následně si ve stacionáři Benjamín zkouší různé nápady. „Tahle akce mě inspiruje, abych se stále učila něčemu novému, co pak můžu předvést v soutěži.“

Malovat začala se štětcem v ústech

Život se s ní nemazlil. Vyrůstala v dětských domovech a pěstounských rodinách. Zachránil ji svět sportu: stala se špičkovou atletkou: házela oštěpem a diskem, vrhala koulí. Po chybném lékařském zákroku však paní Nejedlá v devětadvaceti letech zcela ochrnula. Ruce se naštěstí rehabilitačním sestrám podařilo rozhýbat.

I na vozíku tak mohla pokračovat v atletice. Přibrala si k ní stolní tenis a založila v Krnově oddíl zdravotně postižených sportovců. Její zdravotní stav se však zhoršoval natolik, že se sportem byl konec. Najednou se musela učit používat i k banálním úkonům ústa. A dokonce jimi uchopila štětec a zkoušela malovat!

Vhodně zvolená a intenzivní rehabilitace jí nakonec do rukou vrátila částečnou hybnost. Ve stacionáři Benjamín, jehož je klientkou od roku 2000, si paní Nejedlá mohla zkusit i práci s keramickou hlínou. Přihlásily se však závažné potíže se zrakem, se kterými se potýká dodnes: „Používám brýle a lupu, ale to většinou nestačí, proto hodně zapojuji fantazii a myšlení.“

Abilympiáda v Pardubicích se pro ni stala velkou vzpruhou hned v roce 2003. Vždy na ní patří k nejlepším soutěžícím. Je velmi houževnatá, má nesporný talent, ale přitom nechce být středem pozornosti. Raději se drží v ústraní a je spokojená, když má úspěch její tvorba. Její obrazy i keramiku si lze prohlédnout na stránkách https://hela-nejedla.webnode.cz a www.helanejedla.rajce.idnes.cz. Stojí za zmínku, že některá svá díla paní Nejedlá představila i na abilympiádě a také v kavárně Centra Kosatec.

Miloš Pelikán


Zapojte se do průzkumu bezpečnosti a spokojenosti pacientů v českých nemocnicích!

Od února probíhá celostátní projekt „Nejlepší nemocnice ČR 2020“, který je zaměřen na sledování bezpečnosti a spokojenosti pacientů a zaměstnanců v českých nemocnicích. Vloni se ho zúčastnilo téměř 55 tisíc hospitalizovaných pacientů, téměř 40 tis. ambulantních pacientů a přes 7 tis. zaměstnanců českých nemocnic.

Projekt, který organizuje neziskovka HealthCare Institute, má za cíl oceňovat nemocnice pozitivně vnímané v očích pacientů. I vy se můžete vyjádřit k případným vašim zkušenostem s pobytem v nich. Dotazníkový průzkum potrvá do 31. srpna a je anonymní. Šetření je zaměřeno na pacienty ambulantní a hospitalizované a na zaměstnance nemocnic.

Na základě výsledků bude vytvořen žebříček nemocnic ukazující ty nejlépe hodnocené a motivující zdravotníky k dalšímu zlepšování jejich služeb.

Další informace o 15. ročníku projektu a také dotazníky pro zmíněné skupiny respondentů najdete na stránkách http://www.hc-institute.org/cz/.

Miloš Pelikán


Dvě podzimní soutěže pro publicisty a fotografy

Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením v červenci vyhlásil XXVII. ročník Ceny VVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografickou soutěž na téma Společně napříč generacemi. Obě soutěže jsou vyhlašovány s cílem upoutat pozornost médií a jejich prostřednictvím pozitivně ovlivňovat mínění a postoje veřejnosti vůči lidem s postižením.

Cena VVOZP za publicistické práce

Soutěží se ve třech kategoriích – televizní, rozhlasové a tiskové. Ve všech mohou být díla uveřejněna i prostřednictvím internetu. Přihlásit lze dílo ve 3 kopiích publikované od 1. října 2019 do 30. září 2020.

Uzávěrka je poslední zářijový den: rozhoduje razítko podací pošty nebo osobní doručení do podatelny Úřadu vlády ČR na adresu (sekretariát VVZPO, nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1). Přihlášku i soutěžní příspěvky lze také poslat v elektronické podobě na e-mail jelinkova1.martina@vlada.cz. Další informace najdete v propozicích na https://www.vlada.cz/scripts/detail.php?pgid=180.

Fotografická soutěž na téma Společně napříč generacemi

Přihlášeny mohou být ty snímky, které nejlépe vystihují soužití mezi generacemi ve vazbě na zdravotní postižení, na solidaritu, vzájemnou pomoc a interakci. Snímky se přihlašují do soutěže na sekretariátu VVZPO na e-mail fotosoutez@vlada.cz do 15. října. Zasílají se ve formátu JPG ve velikosti max. 6 MB.

Soutěžit mohou profesionálové i amatéři z České republiky. Od každého autora budou přijaty maximálně 3 snímky. Další informace naleznete v propozicích fotosoutěže na výše uvedeném odkazu.

Na dotazy k soutěžím odpoví Martina Jelínková, tajemnice VVZPO, na telefonu 224 002 316 či e-mailu jelinkova1.martina@vlada.cz.

Miloš Pelikán