Jubilejní 5. ročník mezinárodní abilympiády se konal v parném týdnu od 14. do 18. srpna 2000 v Praze; první ročník uspořádalo v roce 1981 Tokio, v roce 1985 následovala Bogota v Kolumbii, v roce 1991 Hongkong a v roce 1995 západoaustralský Perth. Naše země se tak stala první evropskou zemí, kde se uskutečnila vrcholná událost mezinárodního abilympijského hnutí, které vzniklo v roce 1972 v Japonsku. (Nutno ovšem dodat, že uspořádáním evropské premiéry bylo původně pro rok 1999 pověřeno Rakousko, které od toho nakonec ustoupilo.)

Dějištěm akce se staly Křižíkovy pavilony v areálu Výstaviště v Holešovicích. Náročnou akci pomohla České abilympijské asociaci připravit a uspořádat řada partnerských a sponzorských organizací. V soutěžní části se do 36 disciplín z oblasti řemesel a volnočasových aktivit (největší zájem byl o řízení automobilu!) přihlásili abilympionici z 29 zemí všech kontinentů, navíc se poprvé v historii těchto setkání dostalo do oficiálního soutěžního programu ještě 9 disciplín pro děti se zdravotním postižením do 15 let; v obou „kategoriích“ se objevily také šachy.

Jasnou jedničkou z pohledu počtu získaných medailí se stala domácí reprezentace – z 26 medailí bylo 7 zlatých, 11 stříbrných a 8 bronzových. Pozici nejúspěšnějších zástupců kontinentu vzniku abilympijského hnutí získaly na 2. a 3. místě Jižní Korea (18 medailí) a Čína (15 medailí). I mezi dětmi hráli prim naši soutěžící: získali 19 medailí (6x zlato, 9x stříbro a 4x bronz), daleko za nimi skončila Indie a Tchaj-wan se 3, resp. 1 medailí.

V odborné části doprovodného programu se uskutečnily různé konference, z dalších akcí mnohé účastníky zaujal třeba Večer národních delegací s tanečními, pěveckými apod. vystoupeními nebo módní a květinová show. Určitou zvláštností bylo speciální představení opery La Traviata v rámci Verdiho festivalu, které věnovala Státní opera abilympionikům.

Zahajovací i závěrečný ceremoniál doplnila úchvatná hra vody a světelných efektů Křižíkovy fontány.