9. ročník vrcholné přehlídky abilympijského hnutí, který se konal v nezvyklém termínu 24.–26. března 2016 ve Francii, byl druhý, jehož uspořádání svěřila Mezinárodní abilympijská federace evropskému státu. (Země galského kohouta ovšem nahradila původně zvolené Finsko, kde měla být abilympiáda o rok dříve; přesně se tak zopakovala situace „až na druhý pokus“ z roku 2000.) Za místo konání bylo vybráno Bordeaux, přístavní město na pobřeží Atlantiku na jihozápadě země. Ve stejných dnech se uskutečnilo také regionální kolo Světové dovednostní soutěže (WorldSkills). Obě akce spojoval nejen společný slogan „Obyčejné dovednosti, neobyčejní lidé“, ale také centrum dění – téměř kilometr dlouhá hala na místním výstavišti na břehu velkého jezera.

Abilympiáda se vyznačovala řadou rekordů či zajímavostí. Osoby se zdravotním postižením předváděly svoje schopnosti a dovednosti ve 49 disciplínách, které byly podle svého zaměření rozčleněny do 5 skupin (služby, výpočetní technika a kreativita, průmysl, řemesla, stravování). Některé se přitom mezi disciplínami objevily poprvé: zahradnictví a mechatronika (součinnost mechaniky, elektroniky a softwarového inženýrství při zkoumání možností řídit prostřednictvím automatů vyspělé hybridní systémy) byly zároveň jediné dvě, v nichž nastoupily dvojice. Stejně jako v Soulu před 5 lety se šití dámského oděvu, výroba nábytku a zpracování dat a dále ještě elektronická montáž konaly v kategoriích „začátečnící“ a „pokročilí“.

Více než 500 abilympioniků reprezentovalo 35 zemí, některé byly coby nováčci abilympijsky „exotické“ (např. Španělsko, Bělorusko, Mongolsko, ale i pořadatelská Francie).

Ani tento ročník nic nezměnil na skutečnosti, že nejvíce medailí získali abilympijští velikáni ze států jihovýchodní Asie. Jasně nejúspěšnější evropskou zemí byla Francie, medailová umístění získali mj. i další vyjmenovaní nováčci. Z našich 8 soutěžících na medaili nedosáhl žádný.

V doprovodném programu si bylo možno vybrat z mnoha zajímavých akcí: např. si prohlédnout expozice francouzských organizací lidí s postižením nebo národní stánky Íránu, Ruska, Malajsie, Pákistánu Jižní Koreje i dalších zemí. Z nesčetných kulturních vystoupen určitě zaujal tanec vozíčkářů, značný zájem byl také o improvizovaná sportoviště na lukostřelbu, badminton, ping-pong a dokonce i box.

Fotografie – http://www.document-en-ligne.fr/abilympics/photobook/#p=1

Videohttps://www.youtube.com/watch?v=cAIbLHh5Nr4&feature=youtu.be