V roce 2012 „oslavila“ národní abilympiáda v ČEZ Areně dvacetileté výročí – termínem jejího konání byl tradičně konec května, tentokrát pátek 25. a sobota 26. Jubilejní ročník zaznamenal i rekordní čísla v počtu uskutečněných disciplín a jejich účastníků – ve 23 soutěžích nastoupilo celkem 134 abilympioniků (pouze abilympiáda v roce 2008 byla se 140 soutěžícími a 25 disciplínami „větší“). Pouze jeden vylosovaný účastník disciplíny počítačová editace textu se domů vrátil s netbookem, darem společnosti K2P, významného partnera. (Počítačová editace textu je dlouhodobě jediná soutěžní disciplína z oboru výpočetní techniky, která se na abilympiádě každoročně koná.)

Tento ročník je také navždy spojen s neobvyklým světovým rekordem. Součástí abilympiády byl totiž projekt Korálkiáda – pokusit se navléknout takový počet různých korálků, aby se překonal dosavadní světový rekord 6438,6 metrů, který uvádí Guinessova kniha rekordů. Důležitější ovšem byla dobročinnost akce, tj. darovat po dokončení všechny korálky osobám se zdravotním postižením jako materiál na jejich aktivity. Rekord Kanaďanů byl nakonec překonán více než dvakrát: výsledný „korálkový had“ byl nakonec dlouhý 14 805 metrů, obdivuhodná byla i váha spotřebovaných korálků – 772 kilogramů. Tento nový světový rekord z oblasti volnočasových aktivit zmiňuje také Česká kniha rekordů.

Po delší koncertní přestávce zahrála na benefičním koncertu skupina Buty. Jako jedno z „průjezdních“ míst při tréninku na cestu do Osla v rámci dlouhodobého projektu Cesta za snem si abilympiádu v sobotu odpoledne zvolil handbiker Heřman Volf.

Galerie