KREATIV nabídne originální dárky za přijatelné ceny a lákavý program

Na 6. ročníku oblíbené předvánoční prodejní výstavy nabídnou tři desítky vystavovatelů množství originálních rukodělných výrobků. Budou mezi nimi také věci zhotovené osobami se zdravotním postižením. Kdo shání nevšední dárky za přijatelnou cenu, určitě by měl Kreativ navštívit!

V tvořivých dílnách si děti i dospělí budou moci vlastníma rukama vyzkoušet kreativní dovednosti a třeba i udělat něco zajímavého. Lenka Čechová (www.facebook.com/lenka.v.cechova) poradí ženám s péčí o vizáž, doporučí jim vhodné kroky k dosažení vnitřní pohody a krásy, předvede také ukázku líčení. Studio Petra (www.studiopetra.eu) obohatí výstavu módní přehlídkou společenských šatů.

Neformální pozvánkou na čtvrteční Kreativ bude v pondělí 26. a úterý 27. listopadu propagační akce v Paláci Pardubice (naproti ČSOB Pojišťovně). Od 9 do 18 hodin tam bude k zakoupení třeba keramika a betonové výrobky z dílen Centra Kosatec a na své si přijdou i malí návštěvníci.

Aktuální informace o zmíněných akcích přinášejí stránky www.centrumkosatec.cz/kreativ a také příslušné facebookové stránky.

Česká abilympijská asociace jako organizátor výstavy děkuje vedení ČSOB Pojišťovny za poskytnutí prostor a také všem sponzorům a partnerům.

Na veletrh se dostanete snadno. Na Masarykově náměstí, před budovou ČSOB Pojišťovny, je stanoviště linek MHD. Od hlavního nádraží je to čtvrtá zastávka, cesta pěšky z téhož místa trvá pouhou čtvrthodinku.
Miloš Kajzrlík


Projekt „Přátelská nemocnice“ zlepší podmínky pro pobyt pacientů s postižením

Zajímavý projekt, který zřejmě nemá v naší zemi obdoby, společně realizují společnost Nemocnice Pardubického kraje a Česká abilympijská asociace. Díky němu by se během několika let měly výrazně zlepšit podmínky pro ty pacienty, kteří nebojují s krátkodobou nemocí či dočasnými následky po úrazu. Následující rozhovor poskytly zaměstnankyně Asociace Pavlína Potůčková a Tereza Vobořilová.

  • Jak vůbec vznikla ta spolupráce?

Pavlína Potůčková: Pardubická nemocnice se sama obrátila na Asociaci. Na jaře jsme byli vyzváni, abychom se podíleli na dvouletém projektu „Přátelská nemocnice“. Oni jsou pochopitelně odborníky na zdravotnickou péči a naši organizaci si vybrali, protože nás považují za spolehlivé profesionály v přístupu k lidem s postižením.
Na schůzce jsme zástupce nemocnice informovali, co pro ně můžeme udělat. A oni nás seznámili se svými požadavky. Našli jsme společnou řeč a výsledkem byla smlouva o tom projektu, kterou jsme podepsali v září. Financován je z rozpočtů nemocnic.

  • Co projekt obsahuje?

P .P.: Je nutné upřesnit, že jde o projekt zaměřený na všechny nemocnice v kraji, tedy kromě Pardubic i na Chrudim, Ústí nad Orlicí, Litomyšl a Svitavy. V prvé etapě probíhá mapování prostředí v nemocnicích z hlediska bezbariérovosti. Kolegyně z našich poradenských středisek už začaly v listopadu sbírat a vyhodnocovat poznatky v Pardubicích a Chrudimi. Výsledkem jejich činnosti bude předání podkladů nemocnicím, v nichž bude souhrnně uvedeno, kde a co je potřeba zlepšit. Finální záměr je jasný: jde o to, aby vozíčkáři a lidé s jakýmkoli typem postižení měli v nemocnicích zajištěn potřebný komfort, aby se tam cítili přirozeně a bezpečně.
Mapování potrvá jeden rok, pak už bude na nemocnicích, jak rychle odstraní zjištěné nedostatky. Nejvíc jich zřejmě bude ve starších budovách a na odděleních, kde se operují a léčí lidé s běžným onemocněním: třeba se zápalem plic nebo zánětem slinivky břišní.

  • Na co se zaměříte ve druhé fázi?

Tereza Vobořilová: Klíčovou oblastí jsou praktické úkony a zážitkové semináře, které chystáme na příští rok. Především zdravotním sestrám a sanitářům bude určen nácvik přesunu imobilního pacienta z lůžka na vozík a opačně nebo polohování na posteli. Zároveň pro ně zajistíme zážitkové školení, kde si vyzkoušejí, jaké to je pohybovat se na vozíku nebo chodit beze zraku, se slepeckou holí. Chceme také provádět osvětu zaměřenou na drobnější kompenzační pomůcky: zdravotníci si třeba navléknou rukavice pro kvadruplegiky a zkusí si krájet chleba či jinou potravinu.
Ke spolupráci na semináři přizveme jiné neziskovky, které se zaměřují na určitý typ zdravotního postižení. Už jsme oslovili třeba organizaci pomáhající lidem neslyšícím a nedoslýchavým.
Důležité je, že na každém semináři bude přítomen člověk s nějakým postižením, který účastníkům sdělí, jaké zkušenosti má coby pacient s pobytem v nemocnici, jak se v ní cítil, jak s ním bylo zacházeno. Obvykle půjde o někoho z našich zaměstnanců.
P. P.: Zatímco předchozí aktivity budou probíhat přímo v nemocnicích, pro vrchní sestry a zdravotně sociální pracovníky jsme připravili osvětovou exkurzi do našeho Centra Kosatec. Ta se uskuteční letos v prosinci a zúčastní se jí zaměstnanci v těchto profesích ze všech nemocnic v kraji. Představíme jim naše hlavní aktivity: dozvědí se třeba, že poskytujeme osobní asistenci, provozujeme tréninkové dílny a zajišťujeme poradenství zaměřené na integraci lidí s postižením do společnosti.
Chceme, aby se účastníci exkurze dozvěděli, že existují poskytovatelé sociálních služeb, kteří umí jednat se zdravotně postiženými lidmi, umí spolupracovat s úřadem práce a umí zařídit, aby si člověk s postižením natrénoval dovednosti potřebné pro běžný život a pro hledání zaměstnání.

  • Bude mít projekt, o němž si povídáme, i nějaký nečekaný přínos pro Asociaci?

T. V.: Nejspíš ano. Nemáme dostatek kompenzačních pomůcek pro zážitkové semináře. Proto jsme nabídli firmě DMA možnost podílet se na projektu tím, že zapůjčí vhodné pomůcky, hlavně vozíky. Rychle došlo k dohodě a oblastní prodejce firmy s námi dokonce bude jezdit na zážitkové semináře do nemocnic, aby si udělal reálnou představu o nezbytnosti pomůcek pro osvětovou činnost. V optimálním případě bychom mohli několik pomůcek získat se slevou nebo jako sponzorský dar.
Miloš Pelikán


AbiFest nabídne zábavu i šanci najít zaměstnání

Česká abilympijská asociace (CAA) už ví, že pardubickou abilympiádu uspořádá i v příštím roce. Vyslyšeli jsme však četná přání lidí, kteří ji navštěvují nebo na ní soutěží, a rozhodli se udělat několik zásadních změn. V roce 2019 proto uspořádáme ve čtvrtek 13. a pátek 14. června AbiFest neboli festival zážitků, překvapení, soutěží, překonávání bariér a spolupráce.

Již 27. národní abilympiáda se bude nově konat v červnu. Dějiště zůstává stejné, ale místo dřívější Tipsport areny se sportovní hala nazývá ČSOB Pojišťovna arena. Abilympijské soutěže zdravotně postižených lidí starších 15 let v řemeslných a volnočasových dovednostech budou součástí velkolepé akce AbiFest. Pro širokou veřejnost budou připraveny četné stánky s originálními výrobky, zážitková stezka či různá taneční, hudební a kouzelnická vystoupení.

Z chystaných novinek zmiňme čtvrteční burzu práce. Zástupci sociálních podniků, které zaměstnávají zejména lidí se zdravotním či sociálním hendikepem, se během dopoledne neformálně potkají s podnikateli z komerční sféry, aby si udělali představu o možnostech výhodné spolupráce. Odpoledne chce CAA uspořádat tzv. rychloseznamku firem, kdy si všechny zúčastněné subjekty během stanoveného času vzájemně vymění základní informace zejména o profesním uplatnění zdravotně či sociálně znevýhodněných osob.

Na abilympiádě dosud soutěžilo velmi málo lidí z hostitelského města. CAA proto navazuje spolupráci s pardubickými neziskovkami: představuje jim běžně vyhlašované disciplíny a vybízí je, aby si vybraly ty, které jsou vhodné pro jejich členy a klienty.

Zatímco letos účastníky výtečně pobavil filmový režisér Zdeněk Troška, příští abilympiáda zřejmě nabídne dvě známé osobnosti. Jména zatím držíme pod pokličkou… Zato už můžeme zveřejnit oficiální logo AbiFestu, jehož autorem je mladý grafik Marek Stojka.

Nakonec malá lahůdka z poslední abilympiády. Na stránkách www.centrumkosatec.cz si můžete prohlédnout galerii nejpovedenějších snímků z fotosoutěže. Rozhodně stojí za vidění!
Adéla Bergmanová, Miloš Pelikán