„AbiFest letos nebude, ostatní akce záleží na tom, jak zvládneme dnešní těžkou situaci,“ říká ředitelka Centra Kosatec Pavlína Potůčková

– Končí prvý měsíc nového roku. Do jaké míry se České abilympijské asociaci povedlo zajistit osobní asistenci v období vánočních a novoročních svátků, navíc zkomplikovaných vládními nařízeními v boji s koronavirem?

Osobní asistence byla zajišťována nepřetržitě a bez omezení, tedy i v době nouzového stavu i během vánočních svátků. Klienti i pracovníci služby byli poučeni o nutnosti dodržování preventivních opatření. Od konce listopadu jsou pracovníci v přímé péči pravidelně testováni antigenními testy.

V roce 2020 jsme poskytli přes 12 tisíc hodin asistence pro 46 klientů z Pardubic a okolí.

A jak čelí riziku? Jako my všichni, kteří po celou dobu docházíme do práce a pohybujeme se mezi lidmi ve svém okolí. Občas někdo onemocní, občas je někdo v karanténě… Největším omezením bylo a je uzavření obchodů, restaurací a dalších provozů, omezování svobod lidí, svobodného pohybu, omezování sociálních kontaktů a mediální masáž s naháněním strachu.

– Přestože i naši Asociaci stále trápí epidemie koronaviru, vzniká nový projekt s názvem Pracovně rehabilitační středisko. Kdy ho nejspíš zahájíme a jaký konkrétní užitek z něj budou mít klienti?

Pilotní projekt PRS byl zahájen již loni v březnu. Proběhlo několik schůzek koordinačního týmu lidí z Chomutova, Brna a Pardubic. Právě v těchto městech jsou postupně v roce 2021 zřizována Pracovně rehabilitační střediska. Centrum Kosatec je sídlem pardubického střediska.

Loňský rok jsme věnovali tvorbě metodiky a navazováním spolupráce s dalšími subjekty, které budou hrát v projektu důležitou roli (okresní správa sociálního zabezpečení, úřad práce, praktické školy, neziskové organizace, ergoterapeuti, psychologové aj.). Za Kosatec je v projektu zapojen metodik a koordinátor (já), osobní poradce (Jana Dubišarová) a pracovní poradce, konzultant (Jaromír Kincl). Podrobné informace budou zveřejněny v únoru na webových stránkách projektu.

– Uspořádáme letos AbiFest? A nabídneme školákům příměstský tábor během jarních prázdnin?

Vedení našeho spolku se v lednu shodlo na zrušení letošního AbiFestu. Příměstské tábory jsou s otazníkem, určitě je ale nebudeme dělat na jaře.

– Kdybys měla kouzelný prsten a mohla ihned naplno obnovit jedinou aktivitu v Kosatci, která by to byla?

Provoz kavárny v Kosatci.

– Čím by mohl Kosatec potěšit jak naše klienty, tak návštěvníky různých akcí ve společenském sále?

Všichni budeme šťastni, když budeme moci pracovat tak, jako dříve – před mánií, které se říká pandemie. Od loňského března se postupně likviduje řada provozů a bohužel se to týká i sociálních podniků, jako jsme my. Chaos, který vznikl rychle se měnícími a dle mého názoru naprosto neerudovanými vládními nařízeními, způsobil řadu komplikací v jednotlivých provozech, a to už vůbec nemluvím o zhoršujícím se psychickém stavu každého z nás. Pokud tohle vše ustojíme, tak se budeme těšit na ochutnávky vín, divadelní představení, prodejní akce, den otevřených dveří, koncerty… Uvidíme, co nám bude dovoleno.

(pel)


Podpořte nás pěšky, na kole či třeba na lyžích!

V polovině ledna byl do nadační mobilní aplikace EPP od Skupiny ČEZ „Pomáhej pohybem“ zařazen projekt „Rozvoj provozu stravování“. Jeho stručný popis lze najít na odkazu zde.

Pokud nám chce kdokoli s mobilem se systémem Android nebo iPhonem formou aktivního pohybu (třeba i na běžícím pásu) pomoci k získání finanční podpory od Nadace ČEZ ve výši 70 tisíc korun, může tak učinit do pondělí 15. února. Potřebuje k tomu staženou uvedenou aplikaci, která je pro systém Android a pro iOS.

Aplikace neukazuje pouze nasbírané body, ale také dosaženou rychlost, čas nebo vzdálenost. Na výše uvedených webovkách lze samozřejmě sledovat, jak je projekt ještě daleko od pomyslného cíle. Česká abilympijská asociace předem velice děkuje všem, kteří se do něj zapojí

(mk)


Ruku v ruce jsme zvládli více aneb Nový projekt podpořil nejen gastro služby v Kosatci

Česká abilympijská asociace přišla loni na podzim s projektem „Ruku v ruce“. Měl tyto hlavní cíle: podpora lokálních složek integrovaného záchranného systému (zdravotnického personálu, hasičů, policistů, dobrovolníků); výroba a rozvoz produktů z pekárny a výrobny zdravých svačinek v Kosatci; udržení pracovních míst pro osoby s hendikepem.

Základní informace byly zveřejněny na portálu Darujme.cz, sdíleny na sociálních sítích a zasílány e-mailem. Lidé pak mohli od konce října do půlky prosince přispívat Kosatci libovolnou částkou. Z výtěžku se financovala výroba a dovoz občerstvení nejvytíženějším oddělením Pardubické nemocnice, hasičům, policistům a také poskytovatelům pobytových sociálních služeb v Pardubicích, kteří byli v pomyslné první linii boje s koronavirem.

Jinými slovy, Centrum Kosatec peklo čerstvé pečivo (chleby, rohlíky, koláče, kaiserky, vánoční cukroví) vyrábělo svačiny (plněné bagety, tortilly, ovocné a zeleninové misky). A jeho zaměstnanci řidiči to všechno rozváželi… Největší zájem byl o obložené housky a bagety, plněné tortilly, velké koláče a balíčky cukroví.

Více než stovka dárců poskytla celkem 126 500 korun. Stojí za zmínku, že „Ruku v ruce“ výrazně podpořili zaměstnanci pardubické pobočky ČSOB Pojišťovny.

(pel)


Jak si zajistit očkování, když se k němu nemůžete osobně dostavit

Národní rada osob se zdravotním postižením v lednu intenzivně vyjednávala způsob očkování lidí, kterým jejich imobilita neumožňuje dostavit se do očkovacích center. „Oslovili jsme předsedu vlády Andreje Babiše a ve spolupráci s národním koordinátorem pro očkování proti covid-19 doktorem Zdeňkem Blahutou se nám nakonec podařilo dohodnout způsob očkování v domácnostech, pokud se lidé nebudou moci ze zdravotních důvodů ani za pomoci svých blízkých dostavit do očkovacích center,“ informoval Václav Krása, předseda NRZP.

Systém umožňující očkování imobilních osob v domácnostech je detailně popsán v dopisu, který Rada obdržela z centrálního týmu pro koordinaci očkování proti onemocnění covid-19. Je zveřejněn na adrese www.nrzp.cz

Počátkem jara se do systému budou moci registrovat i občané mladší 80 let. „Pokud by se objevily nějaké problémy, prosíme, abyste se obrátili na paní Romanu Huškovou (e-mail: romana.huskova@mzcr.cz), která pracuje v sekretariátu ministra Jana Blatného a měla by vám případně pomoci obtíže řešit. Prosím neobracejte se na ni s dotazy: ty řešte s vaším praktickým lékařem. Kontaktujte paní Huškovou pouze v případech, kdy popsaný systém nebude fungovat,“ doporučil předseda NRZP.

(pel)


Senior Pointy poradí zdarma s registrací k očkování

Už v sedmi krajích funguje 45 takzvaných Senior Pointů, které slouží nejstarším lidem jako bezplatná první pomoc s různými administrativními nebo právními úkony. Nyní svou činnost rozšířily o poradenství zaměřené na registraci k očkování proti koronaviru.

„Naši lidé na linkách poradí, co si připravit, projdou se seniory jednotlivé kroky a vyplní formulář. Někde, po předchozí domluvě, pomohou i osobně. Pro seniory je systém složitý, navíc drtivá většina nemá chytrý telefon, počítač, o internetu nemluvě. Když například potřebovali přečíst PIN, který jim dorazil SMSkou, museli našim pracovníkům zavěsit, přečíst si jej a pak znovu zavolat. Naši zaměstnanci jsou se seniory ve styku, znají je. Proto se na ně starší lidé logicky obracejí i s touto záležitostí,“ vysvětlil Jakub Carda, ředitel brněnské organizace Společně, provozovatele služby.

Všechny potřebné informace včetně kontaktů jsou uvedeny na stránkách https://www.seniorpointy.cz/.

(pel)


Křížovkářské okénko

Letošní první křížovka si všímá sice významného, ale ne tak známého výročí – dvaceti let Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Originální výrobek z keramické dílny Centra Kosatec získá každý luštitel, pošle-li na e-mailovou adresu milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz do konce února správné znění tajenky. Protože ceny doručuje pošta, je třeba připsat korespondenční adresu. Na základě domluvy si ji lze ovšem osobně vybrat v Kosatci.

(mk)