AbiFest 2020 bude letos v květnu a skončí v sobotu

Česká abilympijská asociace (CAA) připravuje AbiFest 2020, svou stěžejní akci, na které se v Pardubicích potkávají zdravotně postižení lidé z celé republiky. Na přání mnoha účastníků se po loňské výjimce uskuteční opět v květnu. Hlavní akcí dvoudenního festivalu zůstává národní abilympiáda: už 28. soutěžní přehlídka profesních a volnočasových dovedností lidí starších 15 let se zdravotním postižením.

Významná událost se uskuteční v pátek 22. a sobotu 23. května v moderní hale, kde hrávají extraligoví hokejisté, v současnosti nazvané enteria aréna. Zájemci si budou moci vybírat zhruba ze 30 disciplín z oblasti pracovních dovedností a volnočasových aktivit: od aranžování květin přes studenou kuchyni, vyšívání či dřevořezbu až třeba po ubrouskovou techniku.

Přihlásit se můžete už v únoru!

Do abilympijských soutěží se lze přihlásit od 10. února, kdy se na stránkách www.centrumkosatec.cz/nase-aktivity už je zveřejněn jejich kompletní seznam, propozice a zadané úkoly.

Pořadatelé se snaží přilákat víc lidí, a tak nabízejí dvoudenní pobyt v Centru Kosatec zdarma pro toho, kdo přesvědčí k soutěžení aspoň pět osob. Uzávěrka přihlášek je 31. března.

Zábava a osvěta pro každého

Zkrátka nepřijdou ani zdraví návštěvníci AbiFestu. Dospělí i děti si budou moct vyzkoušet některé manuální činnosti vhodné pro volný čas: nejspíš půjde o drátování, práci s korálky či tvorbu keramiky. Úplně pro všechny účastníky bude přichystán bohatý doprovodný program, tentokrát s výraznou koncepcí. Zatímco pátek nabídne zajímavá vystoupení organizací zajišťujících bezpečnost silničního provozu a integrovaný záchranný systém, sobota bude patřit zábavným aktivitám pro rodiče s dětmi.

Uskuteční se taky autogramiáda známých pardubických sportovců, jarmark se stánky nabízejícími originální rukodělné výrobky či show speciálně vycvičených psů. Chybět nebudou četná hudební a taneční vystoupení.

K návštěvě AbiFestu bude podruhé zvát venkovní zážitková stezka se stánky. V blízkém okolí enteria arény si kolemjdoucí lidé budou moct vyplnit jednoduché úkoly, díky nimž získají povědomí o ergoterapii, muzikoterapii či antistresových omalovánkách. Stezku opět přichystá pardubická organizace CEDR ve spolupráci s CAA.

O dalších zajímavých akcích v rámci AbiFestu budeme informovat v příštím newsletteru.

Miloš Pelikán

Fakta a mýty o seriálu Černobyl z pohledu cestovatele Davida Svobody

Ve středu 26. února se v pardubickém Kosatci uskuteční druhá přednáška o Černobylu. O čem bude vyprávět David Svoboda tentokrát, prozrazuje její název: Fakta a mýty o seriálu Černobyl. Přednáška začne v 18 hodin a bude zaměřena výhradně na havárii jaderné elektrárny.

Plné vstupné je 70 korun, senioři a držitelé průkazu ZTP či ZTP/P zaplatí 40 korun. Všichni jste srdečně zváni!

(pel)

Příměstské tábory pokračují!

V pardubickém Kosatci je o ně stále větší zájem. Proto se příměstské tábory konají nejen o letních školních prázdninách, ale kdykoli mají děti během roku volné dny. Česká abilympijská asociace stanovila pro letošek tyto termíny: pátek 9. dubna, 20. až 24. července, 10. až 14. srpna.

„Během tábora samozřejmě kombinujeme aktivity v budově Kosatce s venkovními hrami a výlety. Ale poradíme si i v situaci, kdy kvůli nepříznivému počasí musí kluci a děvčata zůstat pod střechou, “ říká Tomáš Cipra, vedoucí marketingu.

Pobyt je určen pro chlapce a dívky ve věku 6‒12 let, kteří rádi sportují, nebojí se nových zážitků a není jim cizí kreativní tvoření. Stravování a pitný režim zajištěny. Cena za jeden den je 400 korun. U týdenních příměstských táborů je cena za celý týden 2 200 a za jeden den 490 korun Podrobné informace poskytne, na dotazy odpoví a objednávky přijímá Hana Stieranková na telefonu 777 303 730 (po-pá 7:30 až 17 hodin) nebo na e-mailu tabory@centrumkosatec.cz.

(pel)

Jubilejní mezinárodní abilympiáda bude opět v Evropě. Kde a kdy?

Z mlhovin nejasností se konečně vynořilo dějiště příští mezinárodní abilympiády. Kdo, kdy a kde ji připraví, bylo dlouho velkým otazníkem. Nejdřív se spekulovalo o Kanadě, respektive o Quebecu. Předloni se na internetu objevily zmínky o čínské Šanghaji.

Nyní je však jisté, že X. mezinárodní abilympiádu uspořádá Rusko a dějištěm bude jeho hlavní město. Pro ty, kdo často soutěží v Pardubicích na národní přehlídce, i pro Českou abilympijskou asociaci je to překvapivá zpráva. Z několika důvodů.

Vůbec poprvé budou talentovaní, šikovní a kreativní lidé se zdravotním postižením z celého světa bojovat o medaile opakovaně v Evropě. Po francouzském Bordeaux přebírá štafetu Moskva, největší a nejlidnatější město starého kontinentu.

V Rusku je abilympijské hnutí mladým fenoménem. Národní abilympiáda se tam koná pravidelně od roku 2016, naposledy se uskutečnila loni v listopadu. Ovšem hned na té první soutěžilo víc než 500 lidí ze třiašedesáti regionů největšího státu světa.

Zázrak jak z říše fantazie

Když Rusové před čtyřmi lety na jaře vyslali početný tým do Francie, přiznávali, že coby nováčkové přijeli hlavně sbírat zkušenosti a zisk jakékoli medaile považovali za úspěch z říše fantazie. Leč stalo se: jejich soutěžící vybojovali v kadeřnictví, počítačovém designu postavy a svařování bronz. A Rusko se tak ocitlo mezi pouhými čtyřmi evropskými zeměmi, které v Bordeaux získaly nějakou medaili. Dominovaly samozřejmě státy z Asie, kde abilympijské hnutí zkraje 70. let minulého století vzniklo…

Ale zpět k příští, moskevské abilympiádě. Zbývá oznámit její termín: uskuteční se ve dnech 26.‒29. května 2021.

(pel)

Podpořte petici zastavení diskriminace lidí s hendikepem a jejich psích pomocníků! 

V Česku citelně chybí kvalitní legislativa zakotvující definici a postavení vodicích a asistenčních psů. Ředitelka známé organizace Helppes, paní Zuzana Daušová, proto sepsala petici, kterou si můžete přečíst a podpořit podpisem na odkazu.

Pořídili jsme s ní následující rozhovor. 

– V čem se nejvíc negativně projevuje chybějící vhodná právní úprava? 
Její absence se projevuje ve dvou rovinách, bohužel vždy s velice negativním dopadem na lidi s postižením. 

Za prvé jde o přístupová práva, kdy mnohdy dochází k velmi tvrdé diskriminaci držitelů asistenčních a vodicích psů. Nastává naprosto absurdní situace: na jedné straně mají takto vycvičení psi příslušnými zákony zaručen vstup do všech zdravotních a stravovacích zařízení, tedy míst s nejpřísnějšími hygienickými normami, ale na druhé straně zástupci státu tvrdí, že kvůli neexistující definici těchto psů nelze přístupová práva jejich držitelů rozšířit na žádné další veřejné prostory, třeba na hromadnou dopravu, kulturní zařízení či školy. Tudíž vlastně právně neexistující psi se dostali do dvou zákonů: mohou do nemocnic, ordinací i jídelen, ale třeba do železářství ne.  

Za druhé se jedná o chybu ve znění zákona č. 329/2011 Sb., konkrétně § 9, odst. 12, na kterou upozorňujeme ministerstvo práce a sociálních věcí již od vzniku tohoto právního předpisu. Dle něj totiž stát plně (respektive až do výše 350 tisíc korun) proplatí vodicího psa každému výcvikovému subjektu, který je členem jakékoli mezinárodní organizace sdružující výcvikové školy. Pro členství v mezinárodních organizacích, které kandidáty na členství prověřují a které udílejí akreditace, je nutné splnit určité podmínky.

Bohužel, v některých rovněž takzvaně mezinárodních organizacích je jedinou podmínkou si členství zaplatit. A následně dochází k proplácení a předávání tzv. falešných vodicích psů, kteří svou funkci neplní. Domoci se pak spravedlnosti je pro nevidomé lidi velmi složité, někdy i nemožné, protože oni často přijdou na to, že pes není správně vycvičen, až v době, na kterou se už nevztahuje žádná zákonná reklamační lhůta. A navíc tyto osoby většinou nemají na dlouhé soudní spory a znalecké posudky finance. 

Precedentní soudní spor se podařilo vyhrát nevidomé ženě až u Nejvyššího soudu po dlouhých 5 letech. Mezitím ovšem musela částku přes 270 tisíc korun vrátit příslušnému úřadu práce, a protože byla v té době na mateřské dovolené a neměla tedy peníze na vracení, byla na ni uvalena exekuce. 

Zatím poslední aktivitou zmíněného ministerstva bohužel bylo svolání kulatého stolu, který se uskutečnil 7. listopadu 2018. Tam bylo přislíbeno rychlé jednání, právě zejména s ohledem na porušování přístupových práv držitelů asistenčních a vodicích psů. Od té doby ale ministerstvo nedělá vůbec nic, dokonce ani nereaguje na dopisy a e-maily. 

– Jaké konkrétní právní kroky by měly odstranit zmiňovanou diskriminaci? 
Jde o tři klíčové věci. O vytvoření definice pojmů asistenční a vodicí pes. Dále o určení přístupových práv jejich držitelů v souladu se zákonem č. 198/2009 Sb. (tzv. antidiskriminačním zákonem) a Úmluvou OSN o právech osob se zdravotním postižením. A také o úpravu již zmíněného zákona č. 329/2011 Sb. 

– Které zahraniční země by nám v postoji k vodicím a asistenčním psům mohly být příkladem? 
Bezpochyby Spojené království, Francie, Řecko a Španělsko, kde tito pomocníci mají povolen vstup nejen do nemocnic a restaurací, ale i do hotelů, prostředků veřejné hromadné dopravy a škol. Vzorem pro nás může být i Belgie, kde bezdůvodné zamítnutí vstupu asistenčního psa do budovy školy je protizákonné a ředitel, který tak učiní, může být dokonce postaven před soud. 

(pel)