Navštivte pardubický AbiFest!

 Připomínáme, že tato nová akce, kterou pořádá Česká abilympijská asociace, se koná ve čtvrtek 13. a pátek 14. června v ČSOB Pojišťovně areně. Její součástí bude 27. národní abilympiáda: soutěžní přehlídka profesních i volnočasových dovedností lidí se zdravotním postižením. Uskutečnit by se mělo kolem 20 disciplín, ve kterých se představí zhruba 70 lidí. Pro diváky budou nejatraktivnějšími disciplínami fotografování, aranžování suchých květin, keramika, návrh plakátu a malování na kameny.

Dovednosti, které si může bez obav zkusit kdokoli

Premiérou bude Abi pro nás, pohodový test jednoduchých dovedností, určený zejména lidem s duševním onemocněním, kteří jsou klienty pardubických stacionářů. Rozhodující nebudou výsledky, ale nabytí sebedůvěry, sociální kontakt a uspokojení z předvedeného výkonu. Pravděpodobně půjde o prostírání stolu pro dvě osoby, skládání puzzle a malování na čtvrtku. Malou odměnu dostane úplně každý.

Zajímavým experimentem budou ukázkové disciplíny nazvané Abi na zkoušku, určené pro děti i dospělé, prostě pro všechny návštěvníky. Jak uvedla manažerka AbiFestu Pavlína Potůčková, půjde o kreslení znaku Pardubic a malování na kameny.

Bohatý program, z něhož si vybere každý

Dva dny v hale ovšem nebudou patřit jen soutěžení. Připraven bude bohatý program, z něhož stojí za zmínku třeba show speciálně vycvičených psů, burza sociálních firem připravená ve spolupráci s úřadem práce, autogramiáda pardubických basketbalistů a fotbalistů, prodejní trh s mnoha stánky nabízejícími originální rukodělné výrobky, hudební nebo taneční vystoupení.

Tahákem a zábavnou pozvánkou k návštěvě AbiFestu bude venkovní zážitková stezka, kterou pro děti i dospěláky připravila neziskovka CEDR. Povede z Masarykova náměstí až k hlavnímu vchodu do haly. Více se o ní dozvíte v jiném článku tohoto newsletteru.

Chystá se i lákavé překvapení, které samozřejmě není možné prozradit. Zkrátka a dobře: Kdo si ve čtvrtek 13. nebo v pátek 14. června udělá čas a přijde se podívat na AbiFest, nebude litovat! Vstup je po oba dny zdarma, program začíná po 9 hodině.

Orientační mapku k dění v hale i podrobné informace o dvou dnech plných zábavy, zážitků a bourání bariér mezi lidmi jsou zveřejněny na stránkách  https://www.centrumkosatec.cz/nase-aktivity/abilympiada.

(pel)


Červnová nabídka Centra Kosatec: výroba tašek, barefoot sandálů a keramika

Do pardubického Centra Kosatec můžete v červnu zavítat na tři kreativní akce. Pojďme si je stručně představit.

 

Moje taška (4. června)

Workshop, kde si vyrobíte tašku podle vašich představ a fantazie. Látkové tašky jsou velice populární pro svoji skladnost, lehkou váhu a především jejich používáním přispíváte malým dílem k ochraně životního prostředí.

Účastnický poplatek činí 150 Kč a zahrnuje je 1 kus látkové tašky a materiál na zdobení. Kapacita je 12 lidí. Zájemci se musí předem přihlásit u Markéty Vorlíčkové na telefonu 774 554 720 nebo emailu marketa.vorlickova@caacz.cz a uhradit zálohu 100 Kč. 

 

Den keramiky (18. června)

Premiérová akce v Kosatci je ideální příležitostí prohlédnout si keramickou dílnu, poznat její pracovníky a výrobky, objednat se na otisky ručiček a nožiček vaší ratolesti či zvířecího miláčka. Můžete si také zakoupit originální výrobky zhotovené lidmi s hendikepem nebo si vyzkoušet práci s keramickou hlínou a něco malého si vyrobit. Vstup je zdarma. Přijít můžete kdykoli od 9 hodin do půl šesté. Na otisky je vhodné objednat se předem u Markéty Vorlíčkové.

 

Barefoot sandály (21. června)

Přijďte si vyrobit vlastní barefoot sandály! Tyto bosochodné “boty” jsou vhodné do města i do přírody. Díky čtyři milimetry silné podrážce v nich budete vnímat každý krok jako při chůzi naboso a zároveň budou vaše chodidla chráněná proti poranění nebo ušpinění. Kapacita je 15 lidí.

Cena za účast na workshopu je 400 Kč. Místo si předem rezervujte na e-mailu marketa.vorlickova@caacz.cz nebo telefonu 774 554 720. Záloha je 100 Kč a lze ji uhradit v hotovosti na recepci v Kosatci nebo bankovním převodem. Po zaplacení zálohy je vaše rezervace závazná. Uzávěrka přihlášek je v úterý 11. června.

(pel)



Výstavka fotografií odhalí Drobné maličkosti okolo nás

Na premiérovém AbiFestu bude k vidění i výstavka fotografií zachycujících nenápadnou, ale reálně existující krásu přírody. Jejich autorkou je Ivana Hronová, která má „lovení“ pomíjivých okamžiků nejspíš v krvi. Rodačka z Chrudimi, nyní žijící v Praze, už své snímky několikrát vystavovala třeba na zámku v Nasavrkách. Během pardubického AbiFestu se s ní navíc můžete osobně setkat: soutěžení lidí se zdravotním postižením je totiž jejím dalším oblíbeným tématem.

Fotit začala v 15 letech, a jak sama říká, „kouzlo temné komory, když jsme s tátou zabrali koupelnu na víkend, a to správné napětí, když se ve vývojce začínal rýsovat obrázek, to dnešní digitální svět nezná“. Po svatbě a založení rodiny Ivuša odložila foťák na dlouhé roky do šuplíku a až získání kvalitního digitálního přístroje pro ni bylo výzvou zkusit to znova… Začala horlivě dokumentovat různé akce na Chrudimsku a záhy díky internetu zjistila, že se její snímky lidem líbí. Jeden čas dokonce byla externí fotografkou Chrudimského deníku.

Ve svém diáři má Hronová, povoláním soudní zapisovatelka, pravidelné akce, na kterých nechce chybět. Fotí pro neziskovku pomáhající rodinám s autistickými dětmi, chrudimský pěvecký soubor Klíčenky či nasavrcký spolek Boii a jeho Keltský skanzen. Ve svém živlu bývá i na jaře v pardubické hokejové hale: „Abilympiáda je moje srdcovka, ráda na ní fotím ‒ hlavně soutěžení a doprovodný program.“

Ideálním místem k odpočinku a současně inspirací je pro ni příroda. Často navštěvuje pražskou zoo, ráda vyhledává nezalidněné venkovské krajiny. Ze všedního dovede vytvořit nevšední: z poletujícího chmýří, východu slunce či ranní rosy na trávě vykouzlí podmanivý svět, který člověk běžně nevnímá. I proto si pro výstavku na Abifestu zvolila název Drobné maličkosti okolo nás.

Značný úspěch má její facebooková aktivita. Díky nálezu starých fotek svého otce založila Ivana Hronová v roce 2014 stránky Vzpomínky na starou Chrudim. Unikátní kolekce se stále rozrůstá a mnohé snímky či dobové pohlednice jsou doplněny zajímavými komentáři, historickými fakty a postřehy pamětníků.

(pel)



Blíží se festival Maker Faire Prague na holešovickém Výstavišti

V Praze se ve dnech 22. a 23. června na Maker Faire Prague 2019 podruhé sejdou novodobí kutilové, bastlíři, tvůrci a vynálezci, zkrátka všichni, které lze označit slovem makeři. „Na výzvu předvést svůj tvůrčí projekt letos zareagovalo téměř 200 lidí. Proti loňsku je výrazněji vidět, jaký potenciál má kutilství, tvoření a hraní ve školách a při vzdělávání,“ říká Jiří Zemánek, programový ředitel festivalu. Celkově si Maker Faire zachová svou mnohobarevnost: dalšími silnými tématy výstav a workshopů budou třeba recyklace, 3D tisk, robotika, ale i tradiční řemesla zahrnující například práci se sklem, kůží nebo textilem. Chybět nebudou ani projekty zaměřené na pomoc lidem se zdravotním postižením.

 

Hravé školní projekty

Na festival je přihlášeno mnoho školních projektů, které často spontánně vznikly z nápadu jednotlivců a aktivních učitelů. Příkladem může být malý chodící robot Otto autora Camila Palacia, kterého si postavily po celém světě tisíce lidí. Na rozdíl od komerčních výukových robotů má Otto otevřený design, který dovoluje snadné úpravy a rozšiřování. Po loňském Maker Faire ho začala se studenty stavět například Hana Šandová na Gymnáziu Jana Keplera a nyní založila Český klub stavitelů Otto robota, aby ho mohli využívat další nadšenci.

Podobných počinů ukáže festival mnoho: exhibici dnes již legendární Robosoutěže ČVUT, která inspirovala mnoho budoucích techniků, různé výukové stavebnice vytvořené samotnými učiteli, domácí chemickou laboratoř Matelab navrženou vysokoškolskými studenty pro experimenty, na které dětem ve škole nezbyl čas, nebo nápady skupiny učitelů přispívajících do časopisu e-Mole.

 

Celosvětová renesance kutilství

Druhý ročník Maker Faire Prague bude mít silnější zahraniční účast. Například díky podpoře americké ambasády přijede Stefanie Druga, vedoucí organizace HacKIDemia, jež je aktivní ve více než 40 zemích a jež pomáhá zakládat otevřené dílny a navrhuje workshopy a stavebnice podněcující děti ke zvědavosti, empatii a hravému vynalézání.

Kutilství nového střihu zažívá boom jak v zahraničí, tak v Česku. „Individuální tvůrčí projekty získávají více prostoru ve školách i otevřených dílnách, kde se lidé mohou učit novým dovednostem celoživotně. Od minulého roku také v naší zemi vznikly nové regionální verze festivalu Maker Faire. To vše je vzhledem k rychle se měnícímu pracovnímu trhu dobrým signálem: moderní kutilové a vynálezci schopní se neustále učit a pracovat kreativně budou totiž víc potřeba než pouzí montéři,“ dodává Zemánek.

 

Rezervujte si předposlední červnový víkend!

Maker Faire je největší světová přehlídka kreativity, inovací a důmyslnosti pro celou rodinu, která se na popud společnosti Make Media koná od roku 2006 v mnoha městech po celém světě. Na první ročník v Česku loni dorazilo přes 10 tisíc návštěvníků a prezentovalo se 180 vystavovatelů.

Vstupenky se pohybují v rozmezí 150–600 korun a můžete je zakoupit online na webových stránkách https://prague.makerfaire.com/.

(pel)