Na pardubickou abilympiádu se lze přihlásit nejpozději 10. května

Pouze do pátku 10. května si můžete vybrat disciplíny, v nichž chcete soutěžit na letošní abilympiádě v Pardubicích. Ta se uskuteční ve čtvrtek 13. a pátek 14. června: jejím dějištěm bude multifunkční ČSOB Pojišťovna arena.
O medaile může bojovat osoba starší 15 let s jakýmkoli zdravotním postižením. Zájemce si může zvolit dva obory a přidat k nim jeden náhradní. Disciplína se uskuteční, pokud se do ní přihlásí aspoň 4 lidé. Maximální počet soutěžících v jakémkoli oboru je stanoven na 12 lidí.
Kompletní seznam vyhlášených disciplín je zveřejněn na stránkách www.centrumkosatec.cz/abilympiada-2019, kde najdete i obecná pravidla, soutěžní propozice, časový harmonogram a informace o účastnickém poplatku. Přihlásit se můžete zasláním e-mailu na adresu alena.krpalkova@caacz.cz nebo zaregistrováním v internetové databázi účastníků http://db.abilympics.cz.
(pel)


Vyhlásili jsme soutěž na podobu maskota AbiFestu

Dobrou příležitost zařadit se do týmu připravujícího festival zážitků a boření bariér nabízí soutěž zaměřená na vytvoření jeho maskota. Výsledná podoba postavičky, která by AbiFest spolu s logem doprovázela i v následujících letech, by měla každopádně obsahovat velká písmena „AB“. Vše ostatní záleží na vaší fantazii a nápadech. Postavičku netřeba kreslit: stačí ji výstižně popsat slovy.
Maskot bude používán na propagačních materiálech a suvenýrech a možná také vyroben v chráněné dílně v Kosatci jako látková (plyšová) hračka.
Autora odměníme věcnými dary, navíc může získat smlouvu o spolupráci na dalších projektech České abilympijské asociace.
Své návrhy nám zasílejte do neděle 12. května na e-mailovou adresu tomas.cipra@caacz.cz.
(mk)

Hledáme dobrovolníky!

Bez obětavé pomoci mnoha dobrovolníků by se neobešly předchozí pardubické abilympiády ani premiérový AbiFest. Proto Česká abilympijská asociace, pořadatel akce, i letos uvítá každého, kdo je starší 15 let a je ochoten přiložit ruku k dílu.
Podílet se můžete na přípravě i průběhu AbiFestu v ČSOB Pojišťovna areně, případně i na likvidačních pracích bezprostředně po jeho skončení. Můžete třeba asistovat na venkovní zážitkové stezce, vypomáhat při doprovodných akcích či soutěžních disciplínách. Každý dobrovolník dostane zdarma občerstvení.
Připomínáme, že AbiFest se uskuteční ve čtvrtek 13. a pátek 14. června, ovšem dobrovolníci budou zapotřebí také ve středu, kdy se bude akce připravovat. Všem školákům poskytneme na tyto dny písemnou omluvenku.
Kontaktní osobou pro přihlášky a eventuální dotazy je Tereza Hellerová na mobilu 777 006 575, telefonu 466 052 051 či e-mailové aderese tereza.voborilova@caacz.cz.
(mk)


Zkraje května se v Kosatci odehraje zábavná Záměna

V pátek 3. května od 18 hodin můžete v Kosatci zhlédnout hru „Záměna“. Na motivy povídky Roalda Dahla „Velká rošáda“ ji napsal Jiří Just a zahraje ji Divadelní kruh Spolku pro podporu waldorfské pedagogiky v Pardubicích. Vstupné je 100 korun, děti a držitelé průkazu ZTP či ZTP /P zaplatí 70 korun. Místa si lze rezervovat na e-mailu di.poustecka@gmail.com.

Dva muži, letní dovolená a velká tajná konspirativní akce. Aneb když ženatého muže přitahuje manželka jeho kamaráda, ocitá se rázem v situaci, kterou popisuje nejedna kniha a líčí nejeden film. Ovšem vdaná česká žena…
(pel)

Přijďte na májový jarmark!

Ve středu 22. května můžete v Kosatci navštívit májový jarmark. Začne v 10 hodin a potrvá až do půl šesté. Ve společenském sále najdete nabídku 10 lokálních prodejců a tvořivou dílničku pro děti, přichystány budou také soutěže pro malé i velké. A kdo bude mít žízeň či chuť na něco sladkého, může posedět v útulné kavárně.
(pel)

V Kosatci se na konci května uskuteční další vinný košt

Ve čtvrtek 30. května bude Kosatec dějištěm řízené degustace moravských vín. Od 18 hodin budou návštěvníci moci ochutnat 10 vzorků vín z produkce hustopečského vinařství Košulič. Příjemný gurmánský zážitek doplní odborný výklad sommeliéra. Chybět nebude lehké občerstvení: voda a chléb. Degustovaná vína budou k zakoupení.Pozor, zájemci si musí rezervovat místo ve společenském sále nejpozději 27. května na mobilu 724 204 761 či e-mailu otavanha@centrum.cz (Otakar Vaňha). Vstupné je 200 korun a  hradí se přímo na místě.
(pel)


Vznikne letos v Kosatci relaxační zóna?

Od 3. do 24. dubna probíhalo internetové hlasování v rámci celostátní akce Globus – Lepší svět. Každý hypermarket Globus přispěje částkou 260 tisíc korun vybraným třem projektům ve svém okolí. Vítězný záměr dostane 130, druhý v pořadí 80 a třetí 50 tisíc korun.
Příjemnou zprávou pro Českou abilympijskou asociaci (CAA) bylo, že v Pardubicích se mezi nejlepší záměry se společenským přínosem dostal její projekt Relaxační zóna. Pojďme si ho stručně představit.
Relaxační zóna je příslibem pro ty, kteří i přes zdravotní postižení chtějí pracovat. V integračním centru Kosatec je dost práce pro všechny, ale není tam bohužel místo, kde by si pilní zaměstnanci mohli odpočinout. S financemi z programu Globus – Lepší svět by takové prostory mohly vzniknout a díky nim by se šikovné ruce a bystré hlavy mohly svěží vracet s novou energií do práce.
„Náklady na zřízení odpočinkové zóny odhadujeme na 100 tisíc korun. Od společnosti Globus jsme díky 2. místu ve veřejném internetovém hlasování získali 80 tisíc korun, což nám umožňuje realizovat náš záměr,“ říká Tomáš Cipra, vedoucí marketingu a fundraisingu CAA.
O výsledcích hlasování a všech ostatních projektech, které se ucházely o hlasy lidí, se lze dovědět na stránkách https://www.globus.cz/o-globusu/spolecenska-odpovednost/lepsi-svet.html.
(pel)


Automat na přepis řeči mi rozumí

(vítězný text v letošní literární soutěži na téma „Internet a můj handicap“)

Sluch mě opustil, při operaci hlavy, když mi bylo 40 let. Asi se mu u mě nelíbilo, protože na něj jistě strašně táhlo, jak byla hlava otevřená. Kde teď courá, netuším. Snad se mu nic nestalo, jelikož o něm vůbec nic nevím.

A protože už se mi pravděpodobně nevrátí, počítám raději s životem bez něj.
Že jsem ušetřen zvukového smogu v podobě různých reklam, vyhrávání „u kolotoče“ nebo hudebních kulis v obchodních domech, kde stejně nehrají to, co bych chtěl právě poslouchat, jsem docela rád.

Že neslyším hudbu jako takovou, i když jsem byl 20 let hudebník, mi kupodivu vůbec nevadí. V podstatě jediné, ale velmi závažné je, že nevím, co mi kdo říká. A to mi dost vadí.
Něco se člověk naučí po ztrátě sluchu odezírat. Zejména jednoduché věty typu „Chceš kafe?“. Ale ty složité asi nepochopím nikdy. Třeba „Ukliď si ty ponožky!“. To je moc těžké, možná proto, že na konci je vykřičník.

Naštěstí žiji v době, kdy existuje výpočetní technika a internet, takže mohu několikrát denně využít on-line přepis mluvené řeči do textové podoby. Používám program eScribeDroid od sociální firmy Transkript online. Fungují tam dva základní druhy přepisu.

První vykoná člověk. To se z mobilu nebo tabletu „zatelefonuje“ přes IP telefonii, přepisovatel může pobývat kdekoli na zeměkouli. Druhý člověk mluví do mikrofonu zařízení a zvuk jde přepisovateli přes internet do sluchátka. Ten doslova přepíše, co slyší, a výsledek jeho snažení jde zpět přes internet do mého zařízení v textové formě.

Tohle je super, když potřebuji doslovně napsat, co mi říká druhá strana. Využívám to hlavně na úřadech, v obchodech, bance, zkrátka tam, kde záleží na každém slově.

Druhý způsob v eScribeDroidu je přepis automatem. Je to v podstatě totéž jako živý přepisovatel, jen pracuje automat Google. Automat je však pouze stroj, nemá logické myšlení, neodvodí si z kontextu a napíše to první, co ho „napadne“. Takže je schopen napsat při rozhovoru o výletě na Křivoklát „Včera jsme jeli nakřivo lát“.

To ale většinou nevadí. Buď si z kontextu vše domyslím sám, nebo se druhé strany zeptám.
Ale neptal jsem se, když manželka něco řekla do automatu a napsalo se „Uřiď si ty podložky.“. Úplně jsem měl pocit, že automat nějaké myšlení má, schválně to spletl a drží se mnou basu. Ženušku jsem nechtěl stresovat, že snad špatně mluví a že nevím, co řekla, takže jsem rychle automat ukončil. Jenže ona to pak napsala postaru propiskou na papír.
Ladislav Kratochvíl