Potvrzeno:
S financemi od dárců nakládá Asociace svědomitě a efektivně

V červenci se v záhlaví našeho portálu www.centrumkosatec.cz objevil nový symbol „Prověřená veřejně prospěšná organizace“.

Tato značka spolehlivosti potvrzuje, že Česká abilympijská asociace – jak uvádí web správce značky Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO) www.avpo.cz – jako její držitel „řádně naplňuje své poslání a hospodárně využívá získané prostředky“. Soukromí dárci mají proto jistotu, že jejich finanční podporu využije Centrum Kosatec smysluplně a efektivně.

Značku uděluje s platností na tři roky Rada pro hodnocení spolehlivosti po předchozím důkladném posouzení žadatele nezávislými experty z oblasti financování a řízení neziskových organizací. Díky členství AVPO v mezinárodní asociaci správců takovýchto značek ze 16 zemí světa odpovídá mezinárodním standardům.

V současnosti se touto visačkou kvality může v Česku prokazovat třicítka neziskových organizací. Jejich seznam a další související informace uvádějí stránky www.znacka-spolehlivosti.cz

(mk)


Svatoanenské zahradní slavnosti v Žirči nabídnou zábavu pro celou rodinu

Blíží se oblíbené Svatoanenské slavnosti
v areálu Domova sv. Josefa ve východočeské Žirči. Nesmyslné bariéry mezi lidmi
se zdravotním postižením a bez něj zmizí
a pohodová atmosféra zavládne v sobotu
23. července.

V 10 hodin začne poutní mše v tamním kostele sv. Anny. Pak se dospělí i děti mohou těšit na tradiční jarmark, skvělé pochoutky a pestrý doprovodný program. Velkým lákadlem jsou třeba ukázky řemesel od středověku po 19. století: šikulové s původními nástroji předvedou výrobu lidových předmětů a lahůdek dle starodávných postupů a receptur. Mnohá řemesla si zájemci budou moct vyzkoušet.

Benefiční akce na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou se v Žirči koná už po jednadvacáté. Na třech scénách vystoupí Michal Hrůza, Děda Mládek Illegal Band, skupina Klíč, kapela Crossroad, nebo operní pěvkyně Jana Veberová. V kostele zahraje na varhany renomovaný Václav Uhlíř a rozezní se žirečská barokní zvonkohra, jediná svého druhu na světě. Otevřeno bude Cyklomuzeum s největší sbírkou historických kol ve střední Evropě.

Připraveny budou komentované prohlídky vnitřních prostor Domova sv. Josefa, které jsou obvykle nedostupné. S průvodcem zájemci navštíví rehabilitační sály a vodoléčbu, uvidí ukázky cvičení i moderní přístroje, díky kterým tamní Centrum informačních technologií a alternativní komunikace pomáhá klientům ovládat počítače a další techniku bez použití rukou.

Další informace lze najít na stránkách www.domovsvatehojosefa.cz

(pel)Město pomáhá hendikepovaným
lidem na cestě
za kulturou

Poskytnout doprovod na kulturní akce osobám, které se potýkají s bariérami v přístupu ke kultuře. To je záměr projektu Culture Buddy, jehož první fázi na konci června vyhodnotila pardubická radnice. Poznatky má pozitivní, a tak do něj chce na podzim zapojit víc klientů a další kulturní organizace.

Město ho rozvinulo letos v únoru společně s Dobrovolnickým centrem Koalice nevládek Pardubicka a Českou abilympijskou asociací. Cílem je pomáhat lidem se zdravotním postižením, ať už jde o vozíčkáře, nevidomé osoby, či třeba duševně nemocné jedince.

„Těší mě, že se nám podařilo rozjet projekt založený zejména na spolupráci městských a krajských organizací a zaměřený na kulturní život hendikepovaných. Rád bych zdůraznil práci dobrovolníků, kteří stojí za úspěchem celého projektu: jsou to právě oni, kdo klientům pomáhá překonávat nejen fyzické bariéry. Pomáhají jim taky s motivací se na danou akci vůbec vydat: někteří lidé nejsou zvyklí chodit do společnosti, mají z toho obavy, mohou se bát neznámého prostředí anebo třeba neznají ani samotnou nabídku akcí, které by je zajímaly,“ konstatoval náměstek primátora zodpovědný za oblast kultury Jan Mazuch. A dodal, že Culture Buddy je jedním z výstupů Koncepce odstraňování bariér v přístupu ke kultuře, která byla na radnici vytvořena předloni.

Dobrovolníky zajišťuje Koalice nevládek, využívají je klienti Centra Kosatec

Dobrovolnické centrum Koalice nevládek Pardubicka dosud zajistilo sedm pomocníků, jejichž dosavadní zkušenosti jsou jen pozitivní. „O existenci projektu Culture Buddy mi řekl můj kolega, který dobře ví o mé lásce k divadlu a hudbě a o tom, jak moc ráda pomáhám jiným lidem. Takže bylo jasné, že pozice kulturního parťáka je přesně pro mě. A pak už to šlo rychle, stačilo vyřídit pár formalit, seznámit se s Honzou, klientem Kosatce, se kterým jsme pak vyrazili na první společné představení ve Východočeském divadle. Za kulturou chodíme jednou až dvakrát měsíčně, už jsme navštívili také Divadlo 29, Komorní filharmonii Pardubice
i koncert dětí ze ZUŠ Havlíčkova. Z projektu jsem nadšena. Vždy se těším, jaké představení Honza vybere. Nakonec se z nás nestali jen kulturní parťáci, ale i kamarádi,“ pochvaluje si 44letá Miluše Lebedová.

Zájemců o tuto činnost radnice eviduje více, a proto jsou někteří v záloze jako náhradníci. Fungování projektu sice stojí právě na dobrovolnících, ale neméně důležité je zapojení kulturních organizací zřizovaných městem či krajem. Ty do projektu vkládají vstupenky na jednotlivé akce. Na konci června jich bylo třináct: mezi nimi třeba ZUŠ Havlíčkova, KD Hronovická, Divadlo 29 či Krajská knihovna v Pardubicích.

Nová služba se po prázdninách nejspíš rozšíří

Koordinaci zapojených subjektů zajišťuje Centrum Kosatec, jehož klienti se stali prvními účastníky projektu. Zatím využili doprovod na víc než 50 kulturních akcí.

Z dosavadních poznatků jasně vyplývá, že o službu mají zájem i další klienti. „V souvislosti s jejím plánovaným rozšířením rádi po prázdninách uvítáme nové kulturní parťáky a poskytovatele sociálních služeb pro osoby s hendikepem. Přihlásit se lze prostřednictvím registračního formuláře na webu https://dobrokonep.cz/ nebo na e-mailu dobro@konep.cz či telefonu 775 551 412,“ informuje koordinátorka dobrovolnického centra Lucie Křivková. Do konce roku by podle ní měla služba posloužit asi dvaceti klientům.

Dle dostupných informací letos přijde Culture Buddy pardubickou radnici asi na 150 tisíc korun. Inspirací byly podobné zahraniční projekty třeba ve Vídni nebo v Německu.

(pel)


Včelaření v Kosatci opět s nadějnou vyhlídkou

Nevšední a velmi užitečný dárek dostalo Centrum Kosatec od odsouzených mužů Věznice Pardubice. Předali nám takzvané oddělky: pomůcku pro včelaření. To v Kosatci rozvíjíme od roku 2015, ale v nedávné minulosti se přihodily smolné události: nejdřív roje včel uletěly, pak v zimě umrzly.

Teď ale vzhlížíme k budoucnosti s oprávněnou nadějí. Včelstva na střeše budovy Kosatce jsou lépe vybavena a stáčírna ve 4. podlaží je připravena zpracovat snůšky… Další oddělky poskytl nejmenovaný soukromý podnikatel z Pardubicka, který je ve volném čase vášnivým včelařem.
Dárcům ještě jednou moc děkujeme!

(pel)


Křížovkářské okénko

Předávání i sbírání zkušeností – také to byl GRUNDTVIG, program celoživotního vzdělávání EU, do kterého
se naše Asociace zapojila před necelým desetiletím. Křížovka přiblíží, jak to tehdy s naší účastí vlastně bylo.

Luštitele, kteří pošlou na e-mailovou adresu milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz znění tajenek i s jejich číselným označením, čeká jako odměna speciální křížovkářský hrníček, originální výrobek keramické dílny Centra Kosatec. Vzhledem k zasílání poštou je potřeba připsat korespondenční adresu. Jednodušší ale je
se domluvit a cenu si vybrat osobně.

(mk)


Ze skicáře laického hvězdáře

Pohybuje se vznešeně na nebi od června do ledna. Táhne na jih a vědoma si své velkoleposti, rozpíná Labuť svá křídla doširoka. Báje vypráví, že se v ni proměňoval mocný Zeus, vládce Olympu, když se chtěl podívat mezi lidi… Někdy se tohle výrazné souhvězdí pro svůj tvar nazývá Severní kříž. Ostatně, slouží k orientaci na obloze stejně spolehlivě jako Jižní kříž na jižní polokouli. Když Labuť, jedna z letních dominant, zkraje nového roku mizí za obzorem a zpívá přitom tesknou píseň, nikdy to není naposledy. Už v červnu bude zase na nebi klenotem, viditelným za jasných nocí pouhým okem.
(pel)