Kavárna Kosatec se na vás znovu těší

Od pondělí 31. května se do obvyklého provozu vrátila, samozřejmě za dodržování protikoronavirových opatření, také „kosatčí“ kavárna. Posedět v jejích vnitřních i venkovních prostorách můžete v pracovní dny od 8 do 18 hodin, maminky s dětmi mohou navíc využít vedlejší dětský koutek s četnými herními doplňky.

V sortimentu pochopitelně najdete kromě mnoha nealko i alko nápojů a různých pamlsků také novinky z nedávné doby: marmeládu rakytníkovou, švestkovou se skořicí a kousky sušených plodů, jahodovou s mátou nebo cibulovou a také toastovku (topinkovou pomazánku) – vše ve skleničkách se šroubovacím víčkem o obsahu cca 0,2 litru za jednotnou cenu 75 korun.

Kuchyně Centra Kosatec připravuje od pondělí do pátku polední menu, které si v kavárně můžete koupit mezi 10. a 13. hodinou a hned sníst nebo odnést s sebou. Aktuální nabídku a potřebné informace naleznete na www.centrumkosatec.cz/kavarna-kosatec, týdenní jídelníček přináší adresa www.centrumkosatec.cz/obedy.

(mk)


Na světě je katalog sociálního podnikání v Pardubickém kraji

Pavel Šotola patří k politikům, kteří dlouhodobě slovy i činy podporují pardubické centrum Kosatec. I díky němu je Pardubický kraj na pomyslné špici rozvoje sociálního podnikání v Česku.

Také letos kraj vyhlásil program na jeho podporu a rovněž udělal významný krok v jeho propagaci: sestavil a vydal brožuru s názvem „Společensky prospěšné podnikání v Pardubickém kraji“. Jsou v ní soustředěny praktické informace o podnicích, které mohou veřejnosti nabízet své služby.

„Je to vlastně přehledný katalog sociálního podnikání v našem kraji. Uživatel se v něm dozví charakteristiku podniku, nabídku jeho služeb, různé zajímavosti, i zda poskytuje takzvané náhradní plnění. Zájemce v něm najde též všechny potřebné kontakty i řadu fotografií,“ sdělil krajský radní Pavel Šotola. Katalog lze stáhnout na stránkách https://www.krajprorodinu.cz, konkrétně z rubriky Aktuality, nebo získat na Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(pel)


Radní schválili podporu neziskovkám, mezi nimi i České abilympijské asociaci

V rámci Programu podpory sociálního podnikání v Pardubickém kraji schválili radní podporu celkem 13 projektům v celkové výši téměř 1,3 milionu korun. „Jde například o pomoc s rozvojem 3D tisku v České abilympijské asociaci v Pardubicích, rozšíření kuchyňských služeb v Květné zahradě, kde budou vařit obědy i pro externí zákazníky, vylepšení montážní dílny v Králíkách pro Sdružení Neratov či vybudování linky na čerstvé těstoviny ve firmě Petriva v Pohance v Pardubicích,“ informoval Pavel Šotola.

(pel)


Boj za kvalitní novelu zákona o sociálních službách pokračuje

V Praze se opět demonstrovalo za kvalitní novelu zákona o sociálních službách. Na Malostranském náměstí se v úterý 25. května sešlo několik desítek lidí převážně s tělesným postižením a jejich podporovatelů, aby společně vyjádřili nesouhlas s obsahem zmíněné novely. Cílem demonstrace však nebylo jen protestovat proti škodlivému návrhu zákona, ale také iniciovat debatu o tom, jak legislativně zajistit pomoc lidem s postižením v potřebném rozsahu.

Kromě poskytovatelů sociálních služeb a lidí, kteří je využívají, pozvala organizace Asistence i navrhovatele kontroverzní novely. A ptala se jich, jak chtějí řešit situaci lidí s nejtěžším postižením. „Poslankyně Jana Pastuchová (ANO) zmínila náš návrh na zavedení pátého, individualizovaného stupně příspěvku na péči jako jednoho z možných řešení a přislíbila, že zavedení pátého stupně bude prosazovat. Také poslankyně Olga Richterová (Piráti) zmínila pátý stupeň jako možnou cestu, mluvila však obecněji o nutnosti zajištění dostatečné individualizované podpory lidí s postižením, které by jim umožnilo žít v domácím prostředí a neodcházet do institucionální péče,“ informoval Erik Čipera, ředitel neziskovky Asistence.

Původně novela zahrnovala okamžité zvýšení maximálních cen za sociální služby o 20 % a pak jejich průběžnou valorizaci. To vše při zachování stávající výše příspěvku na péči. Pokud by tato úprava byla přijata, snížil by se o 20 % rozsah služeb, které mohou lidé s postižením využívat! V řeči reálných čísel by si lidé v nejvyšším stupni závislosti mohli dovolit místo pěti hodin osobní asistence denně čtyři hodiny.

Oproti skupině poslanců, kteří novelu připravili v součinnosti s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR, má Asistence odlišný návrh. „Chceme, aby si lidé s nejtěžším postižením mohli dovolit tolik pomoci, kolik doopravdy potřebují. Proto požadujeme zavedení pátého, individualizovaného stupně příspěvku na péči,“ vysvětlil Čipera.

Problémů ve zmíněné novele zákona je ale víc. Média i politiky na ně kriticky upozorňuje také Národní rada osob se zdravotním postižním, zejména její předseda Václav Krása. Proti zdražování služeb lze podepsat petici na stránkách https://www.asistence.org, kde se rovněž lze dozvědět o dalších aktivitách Asistence včetně V. stupně příspěvku na péči.

(pel)


Burza filantropie opět ve všech okresech Pardubického kraje

Vznikla v roce 2012 v Pardubickém kraji a zprvu se konala pouze tam. V posledních letech se Burza filantropie občas objevuje v dalších regionech. S nápadem na její uspořádání přišla Koalice nevládek Pardubicka společně s Pardubickým krajem.

Princip je jednoduchý: Organizátoři zajistí firmy ochotné dát peníze na společensky užitečný záměr. Na internetu pak proběhne hlasování o tom, které projekty se dostanou do finále. To se odehraje většinou na bezbariérovém místě: lidé z neziskovek a podnikatelského světa se setkají tváří v tvář. Autoři projektů informují o svých představách a cílech. Donátoři se ptají na vše, co je zajímá, pak se poradí mezi sebou a oznámí darované částky a vítězné projekty.

Úspěšné bylo i Centrum Kosatec

Společenský význam Burzy filantropie jasně dokládají dvě čísla. Celková hodnota darů je nyní 12 386 035 Kč a podpořeno bylo 355 projektů. V minulosti byla úspěšná i Česká abilympijská asociace s nápadem pořídit si včelstva a stáčírnu medu. Zabodovala třeba i pardubická Křižovatka – handicap centrum se záměrem zakoupit moderní rehabilitační přístroj pro vozíčkáře.

Letos se Asociace a její Centrum Kosatec zkusily uspět s dalším zajímavým nápadem. Pod názvem „Více práce do Kosatce!“ představily záměr pořídit si lis BP1, který slouží k výrobě odznaků. Lze ho osadit vyměnitelnými matricemi o různých průměrech. Součástí lisu je ocelová matrice pro profesionální výrobu odznaků, placek a buttonů.

Cena základního lisu je 10 499 korun. Startovací sada obsahuje i multifunkční grafický vysekávač, placky s magnetem, špendlíkem po 100 ks, odznaky, buttony. Lis vyrábí asi 100 kusů za hodinu a jeho jednoduchou obsluhu zvládne jeden člověk. Přístroj by byl využíván i pro zapojení dětí i dospělých na příměstských táborech, dnech otevřených dveří, jarmarcích a zážitkových seminářích, pořádaných v Centru Kosatec. Projekt však měl jen malou odezvu: v květnovém internetovém hlasování skončil na 15. místě.

Dvě finále v červnu a dvě na podzim

Finále pro okres Pardubice se uskuteční v pondělí 21. června ve skautském centru Vinice. Dějištěm finále pro chrudimský okres bude Multifunkční centrum Hlinsko, a to ve středu 23. června. Obě akce začnou mezi 13. a 14. hodinou. Navštívit je může kdokoli, vstup je zdarma.

Informace o Burze filantropie v okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí lze najít na stránkách http://www.burzafilantropie.cz/pardubickykraj. V obou případech se finále uskuteční na podzim.

(pel)


Křížovkářské okénko

Originální výrobek z „kosatčí“ keramické dílny čeká jako odměna za námahu
při luštění (určitá nápověda ovšem existuje) na každého, kdo pošle správné znění tajenky na e-mailovou adresu milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz 

Z důvodu zasílání ceny poštou uveďte prosím také korespondenční adresu.
A domluvíte-li se předem na uvedeném kontaktu, můžete si ji osobně v Kosatci vybrat.

(mk)