Abilympiáda: devět disciplín, přihlášky do konce měsíce

V pátek 20. května se v prostorách bezbariérového Centra Kosatec, sídla České abilympijské asociace ve Sladkovského ulici 2824, uskuteční 28. ročník národní soutěžní přehlídky schopností a dovedností osob se zdravotním postižením.

Na výběr mají jednu z následujících disciplín: aranžování suchých květin, batika, enkaustika, malba na sklo, malování na kameny, malování na textil, počítačová editace textu, ubrousková technika a výroba svíček. Všechny se budou konat od 10 do 13 hodin.

Zájemci se mohou hlásit do neděle 10. dubna pouze prostřednictvím vyplněné přihlášky, která je k dispozici na níže uvedeném webu, a jejím následným odesláním e-mailem. Každopádně s ní doporučujeme neotálet.

Do stejného termínu musí soutěžící i případný doprovod také zaplatit účastnický poplatek ve výši
350 Kč/osoba. Při bankovním převodu je třeba uvést číslo účtu 272070133/0300 (VS 201240, KS 0308, SS datum narození).

Odpoledne a večer vyplní nejprve vyhlášení výsledků, následovat bude doprovodný program; jednodenní abilympiádu zakončí tradiční opékání s tancem a hudbou.

Podrobnosti včetně obecných pravidel, pravidel jednotlivých vyhlášených disciplín i dalších nezbytných informací uvádějí stránky www.centrumkosatec.cz/nase-aktivity/abifest/.

(mk)


Kosatec nabízí keramický kurz

Přichází jaro, koronavirus konečně mizí
ze scény. Díky tomu může Kosatec opět pořádat a zájemcům nabídnout
i keramický kurz. Začal v pondělí 7. března a bude mít deset dvouhodinových lekcí, které budou pro jednu skupinu vždy
v pondělí od 9 do 11 a pro druhou ve čtvrtek od 16 do 18 hodin.

Celkové kurzovné je 3500 korun, jedna lekce přijde na 400 korun. V ceně je zahrnut materiál a výpal, nikoli výuka na kruhu. Zájemcům sdělí informace Martina Pakostová na telefonu 734 796 198.

(pel)


V Kosatci zahrajeme poprvé.
Přijedeme v plné sestavě
a chceme zvednout fanoušky ze židlí

na březnový koncert eNDee vás v následujícím rozhovoru zve baskytarista kapely Aleš Klose 

– Jak se kapela vyrovnávala s vynucenými koncertními pauzami? Přinesly vám ty dlouhé měsíce i něco pozitivního? 

Na všem zlém se musí najít něco dobré. Nemohli jsme hrát koncerty, tak jsme se věnovali nové tvorbě
a natáčení našeho v pořadí třetího alba. Máme ho již z půlky hotové a vyjde letos na podzim. Myslím, že se mají fanoušci na co těšit. 🙂

– Podle nových fotek se zdá, že jste se utěšeně rozrostli. Řečeno s nadsázkou: Není vhodnější považovat eNDee spíš za malý orchestr než za kapelu? 

Skoro to tak vypadá. Rozrostli jsme se po natočení druhého alba s názvem Whiskozita před rokem a půl, kdy jsme si do dvou skladeb z něj přidali klávesy a dechovou sekci ve složení trubka, saxofon a pozoun. Musím říct, že se nám tohle klávesové a hlavně „plechové“ koření tak zalíbilo, že jsme je postupně doplnili do většiny skladeb, i z prvního alba a větší koncerty si bez plného jedenáctičlenného obsazení už neumíme představit.
I pro naše fanoušky je to větší show a hudební zážitek… 

– Koncert v pardubickém Kosatci je zřejmě letos vaším prvým. Bude něčím výjimečný? Chystáte nějaké překvapení? 

Nebude letos první, už jsme dva koncerty odehráli. A mělo jich být více, ale některé nám z důvodu covidových karantén přeložili na později: Například koncert ve Východočeském divadle v Pardubicích na Malé scéně, který měl být doprovodnou součástí Grand festivalu smíchu, byl nově stanoven na 28. dubna a je již vyprodán. 

V Kosatci to bude naše premiéra, přijedeme samozřejmě v plné sestavě a uspořádání prostor bude takové, abychom zvedli fanoušky ze židlí a bylo dost prostoru i pro tanec. 

A co se týče překvapení? Většinou nějaké je, někdy bohužel i pro nás, neboť kapelník je natolik kreativní
a vynalézavý, že se mnohdy i během koncertu nestačíme divit.

– Co vzkážete fanouškům, kteří se už teď na koncert těší? 

Vzkaz fanouškům? No že se hlavně těšíme my na ně a doufáme, že jich přijde do Kosatce co nejvíc si koncert užít a tím i v  téhle zvláštní době podpořit kulturu a hlavně Kosatec. Taky že kromě starších hitů, doplněných dechy – plechy, máme pro ně nachystanou i malou ochutnávku z připravovaného alba. 

(pel) 

Pozn. red.: Lístky na koncert, který se uskuteční 18. března, stojí 250 korun. Už se prodávají v Kavárně Kosatec (mobil 734 643 935) od pondělí do pátku mezi 8. až 16. hodinou. 


Trio CouCou potěší milovníky francouzské hudby a kultury

Nepůjde o apríl. V pardubickém Centru Kosatec se v pátek 1. dubna uskuteční pohodový koncert. Od 18 hodin tam vystoupí Trio CouCou, soubor čtyř mladých profesionálních hudebníků: tvoří ho Radka Rubešová (zpěv), Zdeněk Häckl (housle), Martin Kudrna (piano a akordeon) a Petr Pávíček (kontrabas).

Základem je autorská tvorba napříč žánry,
ve které se spojují prvky klasické hudby, šansonu, jazzu a popu. Celkový projev je inspirován francouzskou hudbou, poezií
a kulturou obecně. Kromě autorské tvorby
má Trio CouCou v repertoáru i vlastní aranže šansonů a evergreenů: obojí pochází od kapelníka Martina Kudrny, výrazné osobnosti mladé generace.

Lístky budou v předprodeji stát 250 korun:
k dostání budou od půlky března v Kavárně Kosatec (mobil 734 643 935) od pondělí do pátku mezi 8. až 16. hodinou.

(pel)


Křížovkářské okénko

Křížovka v tomto vydání vznikla kvůli aktuální situaci na Ukrajině jako netradiční výraz její podpory boje proti okupantům.

Věřím, že na e-mail milos.kajzrlik@centrumkosatec.cz dorazí hodně správných vyluštění (políčka tajenek nejsou mimořádně speciálně označena). Odměna za správné vyluštění i forma jejího zasílání zůstává nezměněna – originální keramika z dílny Centra Kosatec, klasická pošta (proto se musí připsat také korespondenční adresa). Jednodušší je ale domluvit se předem na uvedeném e-mailu a cenu si přímo
v Kosatci vybrat.

(mk)