Abilympiáda 2019


Národní abilympiáda je soutěžní přehlídka, na které dostávají nevidomí, vozíčkáři, neslyšící i jinak zdravotně postižení lidé jedinečnou příležitost předvést svoje schopnosti a dovednosti v různých pracovních i volnočasových disciplínách. Každá se přitom koná podle určitých pravidel, abilympiáda sama má pochopitelně svoje obecná pravidla. Soutěžící mají dlouhodobý zájem např. o fotografování, keramiku, košíkářství, aranžování suchých květin, cukrářství, malování na kameny, počítačovou editaci textu nebo návrh plakátu.

Abilympionici, kteří dlouhodobě prokázují výborné či vynikající výsledky, se mohou díky tomu dostat na mezinárodní abilympiády, které se konají v různých zemích celého světa.

Nedílnou součástí každé abilympiády je zajímavý a poutavý doprovodný program. Většinou v něm nechybějí taneční či hudební vystoupení, a to i v provedení zdravotně postižených klientů zařízení s aktivitami pro takové osoby, prodejní výstavy originálních ručních výrobků osob se zdravotním postižením, tvůrčí dílny s nabídkou i nevšedních volnočasových aktivit a mnohá další lákadla.

Česká abilympijská asociace pověřila v roce 2002 pražský Jedličkův ústav a školy pořádáním národní abilympiády pro děti a mládež, nad touto každoroční oblíbenou akcí zároveň převzala patronát.