* Obecná pravidla       *Seznam disciplín/ Časový rozvrh soutěžních disciplín       *Vyhlášené disciplíny       *Jízdní řád 

GALERIE

Letošní 27. abilympiáda byla součástí premiérového ročníku festivalu zážitků a boření bariér „AbiFest“. Uskutečnil se ve čtvrtek 13. a v pátek 14. června v multifunkční sportovní hale v centru Pardubic.

Slavnostnímu zahájení byly kromě primátora Martina Charváta přítomny další osobnosti včetně zástupců partnerů a sponzorů. Nezbytný slib přečetla jménem soutěžících Blanka Svetlíková, za rozhodčí Lenka Bittnerová. Minutou ticha si přítomní připomněli Marii Halamíčkovou, dlouholetou příznivkyni abilympijského hnutí, která zemřela letos počátkem roku.

Vozíčkáři, nevidomí, neslyšící i abilympionici třeba s kombinovaným zdravotním postižením si mohou již několik let vybírat z 35 disciplín pracovního i volnočasového charakteru. Přihlášky letošních sedmi desítek soutěžících z celé republiky rozhodly o konání 18 z nich. Oproti minulému roku bylo o jednu disciplínu více: neproběhly drátování, dřevořezba a vyšívání, v soutěžním harmonogramu se ale po čase objevily aranžování květin – západní styl, malba na hedvábí, paličkování a pletení.

Vícekrát nastoupilo 25 abilympioniků, dvěma organizátoři umožnili účast ve čtyřech disciplínách, další čtyři se představili třikrát.

Fotografování (jedinou „venkovní“ soutěž) a malování na kameny absolvoval nejvyšší počet 10 soutěžících.

Dvě „zlata“ a jedno „stříbro“ zajistily „všeumělovi“ Milanu Ševčíkovi už několikátý neoficiální titul nejúspěšnějšího soutěžícího. Manželé Svetlíkovi si odvezli do Lanškrouna šest medailí: Stanislav od každé jednu, žena Blanka tři „stříbrné“. Dvakrát „zlato“ získaly Pavla Indrová a „květinářka“ Jarmila Onderková. Medaile byly ve skutečnosti keramické kulatého tvaru, vyrobila je tréninková dílna Centra Kosatec.

Letos byli rozhodčí mimořádně štědří: v 11 disciplínách – aranžování květin – západním stylu, batice, cukrářství, elektromechanické montáži, enkaustice, fotografování, keramice, malování na kameny, návrhu plakátu, pletení a v ubrouskové technice – udělili vítězům maximální počet bodů. Vítězka v paličkování naopak k prvenství potřebovala „jen“ 245 bodů.

Dvě soutěže mimo oficiálních se od sebe svým pojetím dosti odlišovaly. Ve čtvrtečním dopoledním „ABI pro nás“ měli klienti pardubických poskytovatelů sociálních služeb možnost nastoupit v jedné ze tří disciplín – kreslení znaku města Pardubic podle předlohy, skládání puzzle nebo ve vyšívání. Dvoudenní „ABI na zkoušku“ se dvěma ukázkovými disciplínami (kreslení znaku města a malování na kameny) umožnilo široké veřejnosti porovnat si svoje schopnosti a dovednosti s osobami se zdravotním handicapem; větší zájem byl o druhou uvedenou.

Venkovní zážitková stezka s cílem v hale, kterou připravila pardubická neziskovka CEDR, lákala k návštěvě AbiFestu netradičním způsobem. Úspěšně ji absolvovat, tj. získat do startovní kartičky razítko, znamenalo splnit na šesti stanovištích nevšední úkoly (např. mozkocvičení, zážitkový seminář nebo používání nedominantní ruky – praváci levé a naopak – k běžným denním činnostem), kartičku vhodit do losovací urny a doufat v zisk nějaké i atraktivní ceny. Za dva dny kartičku odevzdalo kolem 150 účastníků, losovalo se 35 výherců.

Pestrý doprovodný program obsahoval nejen každoroční trhy chráněných dílen, taneční, hudební či kouzelnické vystoupení. Pro letošek ho obohatily třeba čtyři sportovní autogramiády, velký zájem byl o vyprávění Heřmana Volfa o činnosti spolku „Cesta za snem“  a Vladimíra Podneckého o létajících vozíčkářích ze sdružení „Aves Bohemica“, spoustu diváků měly i ukázky slaňování v podání policistů.

Burza zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením, kterou spoluorganizoval Úřad práce Pardubice, se – stejně jako její loňská premiéra – vydařila. Různí zaměstnavatelé tedy znovu prezentovali svou činnost, zároveň mohli získat i nového pracovníka. Více než 30 zástupců místních firem a sociálních podniků se ve čtvrtek odpoledne zúčastnilo stranou hlavního dění dvouhodinového Social Market Fora. Akce se konala za spolupořadatelství regionální kanceláře agentury CzechInvest formou tzv. speed datingu: při zhruba 150 čtvrthodinových jednáních se účastníci vzájemně informovali o svých firmách, navíc mohli i navázat oboustranně prospěšnou spolupráci.

Příjemná atmosféra a pozitivní ohlasy od soutěžících, prodejců, účastníků zážitkové stezky i od vystupujících v akcích doprovodného programu jsou výsledkem obětavého přístupu organizátorů, dobrovolníků i všech ostatních, kteří se jakkoli zapojili do organizace premiérového ročníku AbiFestu. S poděkováním nelze zapomenout ani na četné sponzory a partnery.

AbiFest 2020 se vrátí do května a na pátek a sobotu: konkrétní termín  je 22. a 23. 5.