Časový rozvrh disciplínObecná pravidla * Pravidla disciplín * Jízdní řád * Vyhlášené disciplíny * Seznam disciplín

Rok 2017 byl pro abilympiádu, národní přehlídku pracovních a volnočasových schopností a dovedností osob se zdravotním postižením, rokem jubilejním. V pátek 19. a v sobotu 20. května hostila pardubická Tipsport arena její 25. ročník jako součást prodejní a zážitkové výstavy Kreativ. Z nabídky 36 soutěžních disciplín (stejných jako loni) se jich nakonec konalo 18, prezentovalo se v nich celkem 78 abilympioniků z celé republiky – letos poprvé na základě změny obecných pravidel se mohli přihlásit soutěžící od věku 15 let.

Abilympiádu si nikdy nelze představit bez záštit významných osobností a ani bez výrazné sponzorské a partnerské podpory řady firem i měst a obcí, uveďme alespoň Elektrárny Opatovice, STENO CZ, K2P, Dopravní podnik města Pardubic nebo Foxconn CZ.

Slavnostní zahájení proběhlo za přítomnosti čestných hostů z řad celostátní i regionální politiky: místopředsedkyně Senátu Miluše Horské, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Jany Hanzlíkové, radního Pardubického kraje Pavela Šotoly a pardubické radní Ivany Dolečkové. Nezbytného složení slibu se za soutěžící zhostil Milan Šilar a za rozhodčí ho přečetla Dana Trtíková.

Fotografování s 11, keramika s 10 a aranžování suchých květin s 9 soutěžícími byla trojice disciplín s největším počtem účastníků. Následovalo vyšívání (8 soutěžících), návrh plakátu (7), batika, malba na hedvábí a malba na sklo (6), enkaustika, košíkářství, malování na kameny a studená kuchyně (5), počítačová editace textu (4), cukrářství, drátování, dřevořezba, elektromechanická montáž a ubrousková technika (3). Na vítěze čekaly zajímavé dřevěné medaile a hodnotné ceny. Milan Ševčík z Prostějova se stal díky vítězství v batice, malbě na sklo a keramice nejúspěšnějším abilympionikem, v keramice navíc obhájil loňské prvenství.

Titul Abilympionik roku získal Jan Venzara z Holic, student VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené z Hradce Králové, ocenění Dobrovolník roku převzal David Hejna.

Starodávnou textilní techniku macramé (dříve velmi oblíbená např. při výrobě domácí provázkové dekorace) představila coby ukázkovou disciplínu pražská vozíčkářka Alena Malotínská.

Velké poděkování za úspěšný průběh si zaslouží všichni bez výjimky.

GALERIE